سود مرکب چیست؟ نحوه محاسبه سود مرکب

سود مرکب

در سال 2021 ارزهای دیجیتال و دنیای بلاک چین و کریپتو به طور ناگهانی رشد چشمگیری کرد. به گونه‌ای که بسیاری از افراد به اهمیت سرمایه‌گذاری در ارزهای دیجیتال و آینده درخشان آن‌ها پی بردند. اکنون با توجه به تغییرات لحظه‌ای ارزش ارزهای دیجیتال و ریسک‌های مالی آن، افراد فعال در این زمینه نگرانی‌های بسیاری دارند. این افراد با برنامه و استراتژی خاص به نام سود مرکب (Compound interest) می‌توانند نگرانی‌های خود را کاهش داده و اهداف مالی خود را محقق کنند.

البته این استراتژی چندان شناخته شده نیست و تنها افراد کمی از آن استفاده می‌کنند. با کسب اطلاعات بیشتر و درک مفهوم سود مرکب می‌توانید علاوه‌بر پیشرفت در سرمایه‌گذاری ارز دیجیتال، سایر ابعاد زندگی مالی خود را ارتقاء دهید. اثر مرکب دارن هاردی در واقع حول محور همین استراتژی نوشته شده و اهمیت قدم‌های آهسته و پیوسته در مسیر موفقیت را نشان می‌دهد. در ادامه توضیحاتی در خصوص سود مرکب، نحوه محاسبه آن، مزایا و تمام نکات مربوط به آن ارائه می‌دهیم.

سود مرکب چیست؟

در ماه‌های اخیر صحبت‌های زیادی در مورد سود مرکب شنیده می‌شود. آیا سود مرکب می‌تواند ضررهای مالی را جبران کرده و اهداف مالی ما را محقق کند؟

برای پاسخ به این سوال ابتدا باید به مفهوم این استراتژی جذاب بپردازیم. سود مرکب در واقع سودی حاصل از ترکیب و مضاعف کردن است. به زبان ساده‌تر؛ در محاسبه سود مرکب، علاوه‌بر در نظر گرفتن سود حاصل از اصل سرمایه، سود حاصل از سود را نیز در نظر می‌گیریم. دقت داشته باشید که تاثیر سود مرکب در طی مدت زمان طولانی بسیار آشکار و قابل لمس است و موجب افزایش رشد چشمگیر سرمایه می‌شود.

برای محاسبه اثر یا سود مرکب علاوه‌بر اصل سرمایه، حتما باید مجموع بهره دوره‌های قبل به سپرده اضافه شود. در سود مرکب، جمع مبلغ سپرده و سود (در مدت زمان خاص)، از مبلغ سپرده فعلی کم می‌شود.

نکته: هر چقدر میزان سرمایه و یا دوره دریافت سود بیشتر باشد، قطعا سود شما هم به همان نسبت افزایش پیدا می‌کند.

به عنوان مثال: اگر در دوره دریافت بهره، پرداختی سالانه از یک بار به دوبار پرداخت (یعنی هر شش ماه یک بار) تغییر پیدا کند، n افزایش یافته و میزان سود مرکب بیشتر می‌شود. با وجود اینکه بازه زمانی هر دو مورد یک سال بوده، میزان بهره مرکب یک وام یک میلیون تومانی به صورت سالانه (با نرخ 10%) تعلق می‌گیرد، کم‌تر از میزان بهره مرکبی که به همان وام (با نرخ 5%) به صورت شش ماهه تعلق می‌گیرد، کم‌تر خواهد بود.

سود مرکب تصاعدی محاسبه شده و این نوع سپرده در بانک سبب افزایش سرعت سود نسبت به سایر سودهای عادی می‌شود.

شما می توانید برای یادگیری اصولی بازار ارز های دیجیتال به دوره جامع ارز های دیجیتال آکادمی گرانمایه مراجعه کنید.

آشنایی با ویژگی ها و مزایای سود مرکب

در حالت کلی، استراتژی سود مرکب مزایای مختلفی برای افراد دارد. به طوری که با استفاده از آن می‌توان روند رشد سرمایه و ثروت را تسریع بخشید. در ادامه به صورت خلاصه به ویژگی‌ها و مزایای این استراتژی اشاره خواهیم داشت.

  • کاهش ریسک‌ها و خطرات فرسایش ثروت!

با افزایش سود تدریجی و تصاعدی می‌توان ریسک‌ها و خطرات کاهش ارزش ثروت در طی زمان را کم کنید. در واقع این کار بر روی عوامل موثر در کاهش ارزش ثروت (مثل: افزایش زندگی و تورم و کاهش قدرت خرید) تاثیر می‌گذارند.

  • کمک به ایجاد ثروت در سرمایه‌گذاری و پس‌انداز

تلفیق پس‌انداز و مهارت سرمایه‌گذاری تاثیر بسیاری در ساخت ثروت در طولانی مدت دارد. دقت داشته باشید که پس‌انداز و سرمایه‌گذاری هر دو برای رفاه و زندگی شما مفید است. در نتیجه ترکیب این دو با هم می‌تواند بازدهی سرمایه‌گذاری شما را افزایش دهد.

  • کمک به بازپرداخت وام!

با واریز کردن مبلغ بیشتری از حداقل مبلغ مورد نیاز برای پرداخت وام می‌توان در میزان بهره کل پرداختی، صرفه‌جویی کنید.

نکته: بسیاری از افراد به فکر پولدار شدن یک شب هستند. ولی با استفاده از استراتژی اثر مرکب، باید این فکر را کامل از سر خود بیرون کنید. در این روش شما می‌توانید به صورت تصاعدی، در طی زمان ثروت خود را افزایش دهید.

نحوه محاسبه سود مرکب

به کمک ماشین حساب مرکب فارکس به راحتی می توانید سود مرکب خود را در بازه زمانی مختلف محاسبه کنید.

ماشین حساب محاسبه سود مرکب

Please enter a number from 1 to 100.

بسیاری از تریدرها به دلیل عدم داشتن اطلاعات و دانش کافی در دنیای رمز ارز، اشتباهات و ریسک‌های مالی زیادی می‌کنند. با توجه به محبوبیت بازار کریپتو و معرفی ارزهای دیجیتال جدید، روز به روز به تعداد افراد فعال در این زمینه اضافه می‌شود. متاسفانه بسیار از افراد در زمان شروع اهمیت استراتژی‌های سرمایه‌گذاری و تحقیق در این زمینه را جدی نمی‌گیرند. در نتیجه روی تنها سرمایه زندگی خود ریسک‌های بزرگی انجام می‌دهند. استفاده از ماشین حساب مرکب به شما در کاهش ریسک های احتمالی بیشتر کمک می کند.

دقت داشته باشید که کسب اطلاعات در زمینه محاسبه نرخ بازگشت سود بسیار مهم است.

استراتژی سود مرکب برای افراد فعال در بازار کریپتو نیز می‌تواند مناسب و ایده‌آل باشد. استفاده از فرمول سود مرکب می‌‌تواند پروسه محاسبه میزان بهره را برای شما راحت کند.

A=P(1+r/n)(nt)

P : مبلغ اولیه سرمایه‌گذاری

R : نرخ سود (میزان سود مورد نظر در هر معامله)

N : تعداد دفعات سود مرکب (تعداد دفعاتی که با سود در طی زمان کسب درآمد می‌کنیم)

T : مدت زمان مورد نظر جهت سرمایه‌گذاری

A : ارزش نهایی سرمایه یا سود حاصل شده

سود مرکب در مقابل ضرر مرکب

ضرر مرکب دقیقا نقطه مقابل سود مرکب است. در ضرر مرکب سرمایه شما در طی زمان کم‌تر و کم‌تر می‌شود. به عنوان مثال: یک فرد تمام سرمایه خود (100 تومن) در بورس شرکت می‌کند. با اولین عدد منفی و ضرر 10 درصدی سرمایه او به 90 تومن کاهش پیدا می‌کند. در روز بعدی مشابه با روز اول فرد تنها 10 تومن از سرمایه خود را از دست نمی‌دهد؛ بلکه این ضرر به صورت مرکب از 90 تومن کسر می‌شود.

به زبان ساده‌تر، در ضرر مرکب روز دوم به جای 10 تومن از سرمایه، مبلغ 9.75 تومن کم خواهد شد. در روز بعدی آن مبلغ 9.5 کم می‌شود. یعنی مبلغ ضرر در طی زمان کاهش پیدا می‌کند.

آشنایی با فرمول محاسبه ضرر مرکب (ضرر ترکیبی در بازار منفی) و نحوه جبران ضرر مرکب!

شاید در ابتدا محاسبه ضرر ترکیبی در بازار منفی کمی گیج‌کننده به نظر برسد. به همین دلیل در ادامه آن را باید مثال ساده توضیح خواهیم داد. مثلا فردی دارای 100 میلیون تومان سرمایه در بورس است و 5 درصد ضرر روزانه متوجه این سرمایه است. حال در روز فرضی n میزان سرمایه او چقدر خواهد شد؟ در این مثال ضرر 5 درصد در نظر گرفته شده و میخواهیم میزان آن را در روز پنجم محاسبه کنیم.

شما می‌توانید برای محاسبه ضرر خود مبلغ سرمایه و همچنین n را با توجه به روز مورد نظر خود تغییر دهید. در روز 5ام این 100 میلیون به مبلغ 70 میلیون و 700 می‌رسد. اگر ضرر به طور مرکب محاسبه نمی‌شد، این عدد به 5 میلیون تومان کاهش پیدا می‌کرد!.

نکته: همانطور که سود مرکب به مرور سود زیادی به ما می‌دهد؛ ضرر مرکب نیز می‌تواند در طی زمان ضرر زیادی به ما تحمیل کند.

در چنین شرایطی اگر مجبور به فروش سهام به ضرر شویم، در معامله بعدی با چه میزان سود می‌توانیم این ضرر را جبران کنیم. در ادامه نحوه جبران ضرر و زیان را با مثال‌هایی ساده توضیح می‌دهیم.

در صورت فروش سهام با ضرر 10 درصدی، به منظور جبران آن در سهم دیگر باید 11.1 درصد سود کنیم.
در صورت فروش سهام با ضرر 15 درصدی، به منظور جبران آن در سهم دیگر باید 17.6 درصد سود کنیم.

به همین ترتیب در زیان 20 درصدی، برای جبران به 25 درصد سود؛ در زیان 25 درصد، برای جبران نیاز به 33 درصد سود؛ در زیان 30 درصدی، برای جبران نیاز به 42 درصد سود؛ در ضرر 35 درصدی، برای جبران نیاز به 53.8 درصد سود؛ در ضرر 40 درصدی، برای جبران نیاز 66.6 درصد سود در سهم بعدی نیاز خواهیم داشت.

تفاوت سود ساده با سود مرکب چیست؟

همانطور که اشاره شد؛ سود مرکب شامل سود اصل سرمایه و سود حاصل از سود آن می‌شود (بهره مرکب یعنی سود حاصل از بهره). ولی در محاسبه سود ساده فقط اصل سرمایه و سود حاصل از آن در نظر گرفته می‌شود. به زبان ساده‌تر، سود یا بهره ساده فقط برگرفته از سرمایه‌گذاری اولیه بوده و امکان دریافت آن به صورت دوره‌ای وجود دارد. یکی از اساسی‌ترین تفاوت‌های سود مرکب و سود ساده در میزان سرمایه اولیه و سود حاصل از آن در هر دوره است.

سود ساده نیز مشابه با بهره مرکب، میزان تاثیر خود بر سرمایه را می‌تواند در طولانی مدت نشان دهد. به عنوان مثال: در صورت مقایسه سود ساده و مرکب، اگر سرمایه و بازدهی سالیانه 20 درصدی یکسانی داشته باشند، تفاوت این دو در پایان سال دهم در میزان سود دریافتی به وضوح مشاهده می‌شود. قطعا استراتژی مرکب در طولانی مدت می‌تواند سود و رشد بیشتری را نسبت به سود ساده به همراه داشته باشد.

ایجاد سود مرکب با سرمایه کم

یکی از سوالات متداول افراد در زمینه استراتژی سود مرکب، میزان سرمایه مورد نیاز است. در پاسخ به این سوال باید بگوییم که در این مورد محدودیتی وجود ندارد و افراد با هر میزان دارایی و سرمایه (پول، سکه، خانه، ماشین و …) می توانند از استراتژی سود مرکب استفاده کنند. البته یافتن مسیر درست و قدم نهادن در آن بسیار مهم است.

ثروت و سرمایه شما برای مرکب شدن می‌تواند در کسب و کار و یا حساب بانکی استفاده شود. اغلب افراد موفق دارایی‌های خود در بیزینسی به کار می‌گیرند که حتی در زمان خواب بتواند برای آن‌ها سودآوری داشته و امکان استفاده از سود آن در کار فعلی و یا سایر کسب و کارها وجود داشته باشد. نتیجه این کار شامل گسترش محیط اطراف، ارتقاء زندگی و افزایش ثروت می‌شود.

با نگاه به بیزینس‌های موفق می‌توانید ساده‌ترین راه‌ها را برای ایجاد سود مرکب بیابید. شرکت در بازار سرمایه، سرمایه‌گذاری در بخش‌های صادرت، خرید و فروش طلا، ملک، ارز، خودرو و خرید اوراق بهادار از جمله راحت‌ترین و کم دردسرترین روش‌های ایجاد سود مرکب هستند. البته هر یک از این موارد نیازمند دانش و تجربه خاص خود هستند.

برای کسب درآمد از بازار های مالی و مدیریت سرمایه و کسب سود به روش سود مرکب می توانید در کانال سیگنال آکادمی گرانمایه عضو شوید تا روزانه با سود های شگفت انگیز از بازار ارز های دیجیتال سود کسب کنید.

جعفر اطمینان
1 1 رای
امتیازدهی به مقاله
اشتراک در
اطلاع از
guest

0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها