الگوی سر و شانه Head and shoulders در تحلیل تکنیکال

اگر از افراد فعال در بازارهای مالی باشید، با الگوهای موجود در تحلیل تکنیکال تا حدی آشنا هستید. بدون شک، الگو سر و شانه از معتبرترین و جذاب‌ترین الگوها در تحلیل تکنیکال بازار به شمار می‌رود. جالب است بدانید که تحلیل این الگو برای افراد کم‌تجربه و تازه‌کار هم چندان سخت و پیچیده نیست. تمامی معامله‌گران با استفاده از الگوی سر و شانه می‌توانند فرصت‌های سرمایه‌گذاری جدید را شناسایی کنند.

و اما کاربرد اصلی الگو هد اند شولدر چیست؟ در تحلیل این الگو چه نکاتی را باید در نظر گرفت؟ آیا با استفاده از الگوی Head and shoulders می‌توان حد سود و ضرر را تعیین کرد؟

در ادامه توضیحاتی در خصوص این سوالات و نکات پیرامون آن‌ها ارائه خواهیم داد.

الگوی سر و شانه چه کاربردی دارد؟

الگوی سر و شانه (H & S) مخفف (Head and shoulders Pattern) در واقع برای شناسایی چگونگی تغییر خط روند بازار بسیار کاربردی و موثر است. سر و شانه در تحلیل تکنیکال الگوی خاصی را ایجاد می‌کند که به نوعی نشان‌دهنده تغییر بازار و آغاز روند برگشتی است. در الگوی سر و شانه 3 قله وجود دارد که قله‌های چپ و راست (شانه‌ها) هم‌اندازه بوده و قله وسط (سر) بلندتر از سایر است.

زمانی که قیمت سهم به سقف خود برسد و پس از آن به آخرین حرکت رو به بالای خود، الگوی سر و شانه ایجاد می‌شود. معامله‌گران و تریدرها به الگوی سر و شانه اهمیت بسیار زیادی می‌دهند، زیرا آن‌ها با استفاده از این الگو می‌توانند بازار را تحلیل کرده و اهداف خرید و فروش خود را با دقت بالاتری تغیین کنند.

همچنین با استفاده از این الگو می‌توان حد سود و حد ضرر خود را به بهترین شکل تعیین کنید. البته این کار اغلب پس از شکست قطعی خط گردن صورت می‌گیرد و اهداف قیمتی به راحتی مشخص می‌شوند.

نکته: برای استفاده درست از الگوی سر و شانه و مشخص کردن نقاط ورود و خروج به معامله به صورت دقیق، حتما باید منتظر تکمیل آن باشید؛ زیرا احتمال کامل نشدن شکل الگوی سر و شانه و تشکیل الگوی دیگر وجود دارد.

پس در صورت روبه‌رو شدن با الگوی در حال تشکیل سر و شانه بر روی نمودار قیمت، آن را تحت نظر بگیرید و تا تکمیل نشدن آن به هیچ معامله‌ای وارد نشوید. در این الگو حد ضرر بالای قیمتی که در ناحیه سر الگو و در الگوی سر و شانه معکوس این کار در پایین کار در پایین ناحیه سر الگو تعیین می‌شود.

انواع الگوی سر و شانه

در حالت کلی، الگوی head and shoulders دارای دو نوع مختلف است. هر یک از این الگوها برای تحلیل و تشخیص اصلاح‌های مقطعی نمودار یا چرخش روند اصلی نمودار کاربردی هستند. در ادامه توضیحاتی در خصوص انواع الگوی هد اند شولدر ارائه خواهیم داد.

الگوی سر و شانه سقف

الگوی سر و شانه سقف

در پایان یک روند صعودی، الگوی head and shoulders سقف شکل می‌گیرد و موجب تغییر جهت و روند نزولی حرکت بازار می‌شود. در این الگو 3 قله تشکیل می‌شود که قله وسط در مقایسه با دو قله چپ و راست، ارتفاع بیشتری دارد. قله وسط یا همان قله مرتفع در حقیقت سر الگو است. قله‌های مجاور با ارتفاع کمتر نیز به عنوان شانه‌های چپ و راست معرفی می‌شوند.

در صورت روبه رو شدن با الگوی هد اند شولدر سقف، برای انجام معاملات خود منظر شکستن خط گردن بمانید. برای ورود به پوزیشن فروش «Sell»، این شکست باید با قدرت بالاتری صورت بگیرد و سایر شرایط یک شکست مناسب داشته باشند. لذا برای تشخیص الگوی سر و شانه سقف باید به عوامل و فاکتورهای مختلفی توجه داشته باشید که در ادامه به آن‌ها اشاره خواهیم داشت.

  • دره یا شانه سمت راست: شانه راست را افزایش قیمت تشکیل می‌دهد. معمولا شانه راست با شانه چپ هم‌تراز است. دقت داشته باشید که افت و نزول شدید قیمت از قله شانه راست شروع شده و در نهایت موجب شکست خط گردن می‌شود.
  • دره میانی یا سر: در ابتدا افزایش مجدد روند آغاز و قله‌ای بلندتر از قله اول و سر الگو ایجاد می‌شود. بعد از ایجاد این قله مجددا با کاهش قیمت روبه‌رو خواهیم شد تا به نقطه دوم خط گردن برسد.
  • شانه یا دره سمت چپ: در این حالت با افزایش قیمت و ایجاد یک قله روبه‌رو می‌شوید. بعد از تشکیل قله، روند قیمت برای تکمیل شانه چپ نزولی می‌شود.

نکته: با توجه به این موارد می‌توانید به راحتی نوع الگو و روند بازار را تحلیل کرده و متناسب با وضعیت، وارد بازار شوید.

الگوی سر و شانه کف (سر و شانه معکوس)

الگوی سر و شانه کف (سر و شانه معکوس)

همانطور که از نام این الگو مشخص است، سر و شانه به صورت وارونه به نمایش در می‌آید. این الگو دارای یک قسمت سر (Head)، یک شانه راست و یک شانه چپ (Shoulder) به صورت وارونه و زیر خط گردن (Neckline) است. در الگو سر و شانه معکوس، بعد از حرکات نزولی ممتد، شانه سمت چپ ایجاد می‌شود. در ادامه به نکاتی برای تحلیل الگو هد اند شولدر معکوس و تشخیص روند بازار می‌پردازیم.

  • دره یا شانه سمت راست: در قسمت شانه راست، شاهد قیمت ارز دیجیتال خواهیم بود و نسبت به دره میانی و افت شدید به قیمت، قابل توجه خواهد بود. دقت داشته باشید که بعد از افزایش قیمت ارز دیجیتال، روند قیمت مجددا نزولی می‌شود.
  • دره میانی یا سر: سر در حقیقت نشان‌دهنده رسیدن قیمت ارز دیجیتال به حداکثر افت بوده و عمیق‌ترین دره نمودار را ایجاد می‌کند.
  • دره یا شانه سمت چپ: شانه سمت چپ نمایانگر کاهش قیمت از حالت پایه و تشکیل یک دره است. بعد از آن می‌توانید شاهد افزایش قیمت و روند صعودی بازار باشید.

نکته: درک این نکات و مفاهیم برای ورود یا خروج از معاملات بازار برای جلوگیری از ضرر و زیان احتمالی، از اهمیت فراوانی برخوردار است.

تاثیر شیب خط در الگوی سر و شانه

شیب خط در الگوی سر و شانه به نوعی نشان‌دهنده روند بازار است. به عنوان مثال: در الگوی سر و شانه سقف، خط گردن دارای شیب ملایم و رو به بالا است. زمانی که شیب خط به سمت پایین باشد، بازار ضعیف بوده و سبب تشکیل شانه راست ضعیف می‌شود. به این ترتیب خط گردن با شیب رو به بالا و مثبت نمایانگر روند قوی بازار است.

شیب خط در الگوی سر و شانه چه مفهومی دارد؟

در حقیقت با استفاده از الگوی هد اند شولدر می‌توانید مرز سود و ضرر خود را به صورت دقیق‌تری مشخص و تعیین کنید. حد ضرر و زیان در الگوی سر و شانه از شانه راست کمی بیشتر است. اگر ارتفاع سر با شانه راست نزدیک باشد، حد ضرر را باید کمی بالاتر از سر در نظر بگیرید. برای تعیین حد سود می‌توانید ارتفاع سر تا گردن را اندازه‌گیری کرده و از نقطه خط گردن شکسته رو به پایین را در نظر بگیرید.

تفاوت الگوی سر و شانه سقف و کف

توجه داشته باشید که الگوهای head and shoulders سقف و مکوس در لیست الگوهای بازگشتی معتبر و مهم قرار می‌گیرند. به همین دلیل معامله‌گران با بررسی، تحلیل و شناخت این الگوها می‌توانند معاملات خود را به مراتب آگاهانه‌تر انجام دهند و بهترین استراتژی‌ها را در معاملات خود پیاده‌سازی کنند. این دو الگو تفاوت‌ها و شباهت‌هایی به هم دارند که در ادامه به صورت مختصر به آن‌ها اشاره خواهیم داشت.

  • تفاوت: مهم‌ترین تفاوت میان دو الگوی سر و شانه کف در تمایل برای حرکات بازگشتی بیشتر پس از موج نزولی است.
  • شباهت: در هر دو الگو احتمال خطا و اشتباه وجود دارد. به طور کلی در تمامی الگوها امکان خطا وجود دارد و شما نمی‌توانید الگویی بدون اشتباه پیدا کنید. از دیگر شباهت‌های این دو الگو می‌توان به ضرورت شکسته شدن خط گردن به منظور کامل شدن الگوها اشاره داشت.

نکته: تکنیک‌های محاسبه قیمت اهداف در الگو سر و شانه کف و سقف کاملا یکسان است.

اگر مطالعه این مقاله برای شما مفید بود، پیشنهاد میکنیم مقاله بهترین الگوهای تحلیل تکنیکال را مطالعه کنید تا با الگو های بیشتری آشنا شوید.

 

جعفر اطمینان
آخرین نوشته های جعفر اطمینان (see all)
0 0 رای ها
امتیازدهی به مقاله
اشتراک در
اطلاع از
guest

0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها