منظور از پامپ و دامپ چیست؟

پامپ و دامپ یکی از اصطلاحات مهم و آشنا در بازارهای مالی به حساب می آید. زمانی که فرد یا افرادی مقادیر زیادی از یک سهم یا ارز دیجیتال را خریداری می‌کنند و قیمت آن را به نوعی افزایش می‌دهند، اصطلاحا پامپ رخ داده است. برعکس آن، زمانی که مقادیر زیادی از یک سهم یا ارز دیجیتال به فروش بروند، قیمت ارز کاهش یافته و دامپ رخ می‌دهد.

این افراد در واقع با هدف ایجاد تغییرات وسیع در بازار طی مدت زمان کوتاه، اقدامات هیجانی در خرید و فروش دارایی‌ها انجام می‌دهند. دقت داشته باشید که این اقدامات به نفع افراد دخیل در پامپ و دامپ سهم یا ارزهای دیجیتال است. در اغلب مواقع، این افراد ارزهای دیجیتال جدید یا بی‌ارزش را هدف قرار می‌دهند که دستکاری آن‌‌ها نیاز به پول و سرمایه خاصی ندارد.

به طور کلی، کلاهبرداران برای جذب سرمایه‌گذاران و کاربران معمولی، ارزهای دیجیتالی را هدف قرار می‌دهند که افراد از نظر روانی آماده خرید آن‌ها هستند.

به عنوان مثال: کلاهبرداران به ندرت ارز دیجیتال بیت کوین را هدف قرار می‌دهند، زیرا پامپ و دامپ آن نیاز به سرمایه زیادی دارد. و اما پامپ و دامپ در بازارهایی رخ می‌دهد؟ نشانه‌های این اتفاق چیست؟ آیا امکان سود از این رخداد وجود دارد؟ برای کسب سود و درآمد از پامپ و دامپ چه کارهایی باید انجام دهیم؟

در ادامه توضیحاتی در پاسخ به این سوالات و نکات پیرامون آن‌ها ارائه می‌دهیم.

پامپ و دامپ ارز دیجیتال چه زمانی اتفاق می افتد؟

بازارهایی که عمق کمی داشته و از ارزش بالایی برخوردار نیستند، بیشتر مستعد پامپ و دامپ هستند. به زبان ساده‌تر؛ بازارهایی که ارزش پایینی دارند، قیمت آن‌ها به مراتب کمتر است. به همین دلیل شرایط بهتری برای وقوع پامپ و دامپ وجود دارد. بازار ارزهای دیجیتال نیز از جمله بازارهای مستعد پامپ و دامپ به حساب می‌آیند.

کلاهبرداران پس از انتخاب بازار مورد نظر، تبلیغات گسترده‌ای برای دارایی‌های خود می‌کنند. دقت داشته باشید که در اکثر مواقع این تبلیغات غیرواقعی و گول زننده هستند. در این تبلیغات اغلب از نبود فرصت خرید و افزایش ارزش ارز صحبت می‌شود. متاسفانه افراد ناآگاه تحت تاثیر این تبلیغات قرار گرفته و به امید کسب سودهای زیاد وارد بازار می‌شوند.

در حال حاضر به دلیل گسترش رسانه‌های اجتماعی، تبلیغات بسیار راحت‌تر از گذشته انجام می‌شود. لذا با هر تبلیغ در رسانه های تاثیرگذار، افراد بیشتری جذب بازار شده و برای خرید دارایی اقدام می‌کنند. در این راستا به دلیل خرید گسترده مردم در بازار، تقاضا افزایش می‌یابد. به این ترتیب قیمت دارایی افزایش یافته و افراد وارد شده در این بازار شاهد رشد سرمایه خود خواهند بود.

این افزایش سرمایه به نوعی سبب تشویق مردم برای ورود به بازار می‌شود. از طرفی به دلیل نبودن فروشنده در بازار، قیمت افزایش یافته یا همان پامپ می‌شود. پس از صعود قیمت ارز به اندازه کافی و تحقق اهداف، کلاهبرداران تمامی دارایی‌های خود را می‌فروشند. در این شرایط یکبار عرضه در بازار افزایش یافته و قیمت ها به طور چشمگیری کاهش می‌یابد.

زمانی که قیمت ریزش پیدا می‌کند، سرمایه‌گذاران به دلیل نگرانی‌های زیاد برای فروش دارایی‌های خود و نجات آن‌ها تلاش زیادی می‌کنند. به این صورت فشار فروش بیشتر شده و قیمت ریزش بیشتری پیدا می‌کند. این ریزش شدید در اصطلاح با نام دامپ قیمت شناخته می‌شود.

فقدان مقررات در بازار ارزهای دیجیتال و شفاف نبودن آن!

در بازار ارزهای دیجیتال، ارزهای رمز پایه به دلیل فقدان مقررات و شفاف نبودن آن و همچنین پیچیدگی فنی، برای طرح‌های پامپ و دامپ بسیار مناسب هستند. به عنوان مثال: در سال 2018 در زمینه آغاز طرح‌های پامپ و دامپ بررسی‌های مختلفی صورت گرفت. جالب است بدانید که در آن زمان متخصصان بیش از 3400 طرح در طول 6 شش شناسایی کردند.

در سال 2021، توصیه کمیسیون معاملات آتی کالای ایالات متحده «CFTC» به مشتریان اجتناب از استفاده از طرح‌های پامپ و دامپ در ارزهای دیجیتال کرد. همچنین این کمیسیون با رونمایی برنامه، خبر از افشاگری اقدامات اجرایی اصلی در طرح پامپ و دامپ داد که در نهایت سبب تحریم پولی 1 میلیون دلاری یا بیشتر علیه کلاهبرداران شود.

یعنی با هر افشاگری، افراد واجد شرایط دریافت پاداش پولی بین 10 تا 30 درصد می‌شوند.

آشنایی با انواع پامپ

به طور کلی، پامپ موجود در بازار به دو دسته «کوتاه مدت» و «بلند مدت» تقسیم می‌شود. در ادامه توضیحاتی در خصوص هر یک ارائه خواهیم داد.

پامپ کوتاه مدت

ارزش یک ارز دیجیتال در این نوع پامپ در طی چند ثانیه افزایش پیدا می‌کند. زمانی که تریدرهای زیادی در بازار فعالیت داشته باشند، پامپ کوتاه مدت رخ می دهد. دقت داشته باشید که در اغلب مواقع برای زمان پامپ یک ارز دیجیتال، تایمری تنظیم می‌شود که پس از آن تریدرها معاملات خود را آغاز می‌کنند. البته مشارکت‌کنندگان پامپ در زمینه درصد رشد مورد نظر اطلاعات خواهند داشت.

پامپ بلند مدت

پامپ بلند مدت بین چند روز تا چند ماه وجود دارد. از مزایای این نوع پامپ می‌توان به امکان پیش‌بینی و شناسایی ارزهای دیجیتال هدف (ارزهای دیجیتالی که قصد پامپ کردن آن‌ها را دارند) اشاره داشت. به عنوان مثال: در ابتدا چندین کوین مطمئن و معتبر انتخاب می‌شوند. سپس همه مشارکت‌کنندگان خبرهایی را در مورد ارزهای انتخاب شده دریافت می‌کنند.

در واقع این خبرها در شبکه‌های اجتماعی، پلتفرم‌های گوناگون و حتی صرافی‌ها به اشتراک گذاشته می‌شوند. به این صورت میزان تقاضای سرمایه‌گذاران و کاربران افزایش پیدا می‌کند.

آیا پامپ و دامپ ارز دیجیتال کلاه برداری جدید است؟

دقت داشته باشید که در مرکز طرح‌های پامپ و دامپ ارز دیجیتال، تیمی از افراد فنی، با اهداف و انگیزه‌های خاص قرار دارند. این افراد به منظور واقعی نشان دادن یک ارز دیجیتال کارهای مختلفی انجام می‌دهند. در تیم سرمایه‌گذارانی وجود دارد که برای خرید توکن‌ها و افزایش تقاضا، بودجه ارائه می‌دهند.

لذا اگر توکن مورد نظر از نوع دارایی کم حجم باشد، خرید بیشتر آن‌ها سبب کنترل عرضه و تنظیم قیمت توسط کلاهبرداران می‌شود. در حالت کلی، دو تیم اصلی در طرح‌های پامپ و دامپ ارز دیجیتال وجود دارند. تیم اول یا همان تیم داخلی بر روی عرضه یک ارز دیجیتال غیرواقعی تمرکز دارند. تیم دوم نیز بر روی تبلیغات پامپ و دامپ کار می‌کند.

تیم دوم با استفاده از شبکه‌های اجتماعی مختلف مردم را تشویق به خرید و فروش یک ارز دیجیتال می‌کنند. کلاهبرداران گروه هایی تشکیل می‌دهند و در این راه از اینفلوئنسرهای تاثیرگذار به منظور نشر تبلیغات توکن استفاده می‌کنند.

به این ترتیب سرمایه‌گذاران و معامله‌گران به دلیل ترس از افزایش قیمت توکن‌ها و از دست دادن فرصت خرید، به سرعت وارد بازار شده و توکن‌ها را بیش از قیمت واقعی خود خریداری می‌کنند. در نهایت پس از فروش تمام توکن‌ها یکباره هیاهو و تقاضا از بین رفته و قیمت‌ها به طور چشمگیری کاهش می‌یابد. در این شرایط سرمایه‌گذاران متوجه پامپ و دامپ و ناموفق بودن سرمایه‌گذاری خود می‌شوند.

سودآوری از طریق پامپ و دامپ ارز دیجیتال

در حالت کلی، پامپ و دامپ سبب نوسانات بزرگ در جریان قیمت می‌شوند که با تشخیص سریع می‌توان سود چشمگیری به دست آورد. گاهی سرمایه‌گذاران بودن در سمت درست معامله به صورت ناآگاهانه از پامپ و دامپ سود کسب می‌کنند. توجه داشته باشید که زمان بندی نادرست و سوار شدن بر موجی اشتباه می تواند شما را با ضرر و زیان قابل توجهی روبه رو کند.

برای شناسایی استراتژی پامپ و دامپ باید از گروهی که دنبال می‌کنید و در رتبه اول قرار دارد و قیمت‌ها را به طور مصنوعی افزایش می‌دهد، اطمینان حاصل کنید. همچنین به منظور کسب درآمد و سود مناسب به موقع از معاملات خارج شوید. سرمایه‌گذاران می‌توانند به منظور کاهش ضرر، یک حد ضرر «Stop Loss» نهایی تنظیم کنند.

به این صورت زمانی که قیمت‌ها سقوط را تجربه می‌کنند، از موقعیت خارج شوید. یعنی شما باید یک سفارش فروش را با قیمت مشخص تنظیم کنید تا ضرر حداقلی داشته باشید و بتوانید موقعیت خود در آن ارز را حذف کنید. در صورتی که یک موقعیت را برای مدت طولانی نگه دارید و یا به آرامی از آن خارج شوید، امکان از دست رفتن سرمایه شما به دلیل دامپ وجود خواهد داشت.

آیا پامپ و دامپ قیمت بیت کوین هم کلاه برداری است؟

همانطور که اشاره شد، پامپ و دامپ به نوعی دستکاری غیرقانونی بازار است. در این پروسه با انتشار اطلاعات نادرست و گمراه کننده قیمت دارایی یک سهام به صورت مصنوعی افزایش می‌یابد. در نهایت عاملان این طرح با فروش دارایی‌های خود با قیمت بسیار بالا به سرمایه‌گذاران ناآگاه، سود زیادی به دست می‌آورند.

ارز دیجیتال بیت کوین «BTC» نیز از جمله ارزهایی به شمار می‌رود که با انتشار اخبار مختلف و توییت افراد معروف همچون ایلان ماسک دچار نوسانات قیمتی و پامپ و دامپ شده است.

چطور پیش از پامپ متوجه آن شویم؟

اگر بتوانید طرح‌های پامپ و دامپ «Pump and Dump» را به موقع تشخیص دهید، می‌توانید از فرصت پیش‌روی خود استفاده کرده و سود خوبی به دست آورید. در این راستا به روش‌های تشخیص زودهنگام پامپ و دامپ ارز دیجیتال اشاره‌ای مختصر خواهیم داشت.

  • در ابتدا توکنی که تبلیغات گسترده‌ای در مورد آن شده است را زیر نظر بگیرید. این توکن می‌تواند یک توکن جدید یا توکن موجود در بازار باشد.
  • روند قیمت توکن را به دقت دنبال کنید تا متوجه زمان آغاز افزایش مداوم شود. در حقیقت این نقطه می‌تواند بهترین زمان برای خرید و پمپاژ توکن باشد.
  • اکنون باید تمام تمرکز خود را بر روی دنبال کردن قیمت بگذارید تا زمانی که به اوج نزدیک می‌شود. پس از رسیدن قیمت توکن به اوج باید خیلی سریع آن را بفروشید.

نکته: پس از به اوج رسیدن قیمت توکن، به هیچ عنوان منتظر آغاز روند کاهشی توکن نباشید؛ زیرا در اغلب مواقع این روند بسیار سریع بوده و می‌تواند سبب ضرر و زیان شما شود.

نشانه های پامپ و دامپ فیک چیست؟

در یک طرح پامپ و دامپ، کلاهبرداران به منظور ایجاد جنون خریدی اطلاعات نادرست و گمراه‌کننده‌ای را منتشر می‌کنند که در نتیجه آن قیمت سهام به طور چشمگیری افزایش می‌یابد. در نهایت کلاهبرداران سهام خود را فروخته و به یکباره از ادامه تبلیغات سهام خودداری می‌کنند. به این ترتیب قیمت سهام سقوط چشمگیری را تجربه کرده و سرمایه گذاران پول خود را از دست می دهند.

اطلاعات نادرست در مورد قیمت سهام اغلب از منابع مختلفی همچون شبکه‌های اجتماعی، وب سایت‌های فعال در زمینه سرمایه‌گذاری، ایمیل‌ها، خبرنامه‌های سرمایه‌گذاری، تبلیغات آنلاین، روزنامه‌ها، مجلات، پست مستقیم، چت روم‌ها و حتی رادیو منتشر می‌شود.

شرکت‌های کوچک «Microcap» در برابر طرح‌های پامپ و دامپ بسیار آسیب‌پذیر هستند؛ چرا که تنها اطلاعات محدودی از آن‌ها در دسترسی مردم است. در بازار کریپتوکارنسی زمانی پامپ و دامپ رخ می‌دهد که گروهی از سرمایه‌گذاران با همکاری یک شرکت بزرگ سرمایه‌گذاری، سرمایه زیادی را به صورت مصنوعی و غیرواقعی برای افزایش قیمت یک رمز ارز به بازار تزریق می‌کنند.

یعنی این سرمایه گذاران حجم بسیار زیادی از ارز دیجیتال را از قبل خرید و سود چشمگیری را از این راه به دست آورده‌اند. در واقع افراد از روش‌های مختلفی برای متقاعد کردن مردم برای خرید ارزهای دیجیتال استفاده می‌کنند. این افراد دارایی‌های خود را زمانی که قیمت ارز دیجیتال بالا می‌رود را به بالاترین قیمت می‌فروشند و سود بسیار زیادی کسب می‌کنند.

همین مسئله سبب افزایش عرضه و در نهایت کاهش قیمت می‌شود. متاسفانه مردم معمولی و ناآگاه تحت تاثیر تبلیغات قرار گرفته و اقدام به خرید رمز ارز می‌کنند و در طی مدت زمان کوتاهی، سرمایه خود را از دست می‌دهند.

تفاوت راگ پول با پامپ و دامپ چیست؟

راگ پول «Rug Pull» از دیگر طرح‌های کلاهبرداری بزرگی است که امروزه جنجال زیادی به پا کرده است. راگ پول در حقیقت یک پروژه کریپتویی یک توسعه‌دهنده است با هدف فرار با پول سرمایه‌گذاران اجرا شده است. راگ پول در لغت به معنای فرش است. راگ پول مشابه با پامپ و دامپ، زمانی را صرف تبلیغ ارز دیجیتال را برای هر فردی می‌کنند تا به آن‌ها گوش دهد.

جالب است بدانید که آن‌ها به منظور افزایش هیاهو و جنجال، برای تبلیغات در وب سایت‌های بزرگ با ترافیک زیاد هزینه صرف می‌کنند. در اغلب مواقع راگ پول در صرافی‌های غیرمتمرکز «DEX» با نظارت کم و ضعیف رخ می‌دهد. به این صورت که کلاهبرداران یک رمز ارز به منظور فهرست کردن در صرافی غیرمتمرکز ایجاد می‌کنند. سپس آن سرتاسر اینترنت تبلیغ می‌کنند.

سرمایه‌گذاران ارز دیجیتال که در مورد این ارز دیجیتال جدید اطلاعاتی ندارند و ارز دیجیتال معتبر خود را با آن مبادله کردند؛ کلاهبرداران دارایی‌ها را از استخر نقدینگی خارج می‌کنند. در نتیجه ارز دیجیتال بی‌ارزشی برای سرمایه‌گذاران باقی می‌ماند.

گاهی طرح راگ پول در مرحله ایجاد جنجال و هیاهو مشابه با طرح پامپ و دامپ به نظر می‌رسد؛ زیرا سازندگان به منظور ایجاد فومو «FOMO» و خارج کردن پول بیشتر با استفاده از این روش کلاهبرداری قیمت را بالا برده و قربانیان بیشتری را هدف قرار می‌دهند. برای جلوگیری از راگ پول پروژه‌ها را به طور مداوم بررسی کرده و زیر نظر بگیرید.

به این ترتیب در صورت وجود هر نوع نشانه‌ای از رفتار نامناسب یا نامطمئن در پروژه می‌توانید از سرمایه‌گذاری خودداری کنید. محبوس شدن دارایی شما در یک استخر از مهم‌ترین نشانه‌های راگ پول است. اگر نقدینگی کمی وجود دارد یا دارایی شما قفل نمی‌شود، باید برای کسب اطمینان از سلامت پروژه مدتی صبر کنید.

جمع بندی

طرح پامپ و دامپ در بازار کریپتوکارنسی از استراتژی‌های سرمایه‌گذاری بسیار پرخطر و پرریسک به شمار می‌رود. در این استراتژی فرد یا افرادی به طور مصنوعی قیمت یک ارز دیجیتال را با خرید آن افزایش می‌دهند و پس از آن با فروش، سود چشمگیری کسب می‌کنند. در ادامه آن ارزش و قیمت ارز دیجیتال هدف با سقوط جدی روبه‌رو می‌شود.

این استراتژی یک روش سریع برای کسب درآمد به نظر می‌رسد، ولی در حالت کلی یک عمل غیرقانونی و غیراخلاقی است؛ زیرا برای سرمایه‌گذاران و افراد ناآگاه ضرر و زیان جدی به همراه دارد. دقت داشته باشید که در اغلب مواقع طرح‌ها پامپ و دامپ توسط سودجویان و کلاهبرداران اجرا می‌شود؛ زیرا در بازار ارزهای دیجیتال مقررات خاصی وجود ندارد.

در حقیقت ماهیت غیرمتمرکز و عدم وجود مقررات در بازار کریپتوکارنسی سبب ایجاد بستری به منظور پیاده‌سازی طرح پامپ و دامپ برای کلاهبرداران شده است. به همین دلیل توصیه می‌کنیم پیش از هرگونه سرمایه‌گذاری، در زمینه ارز دیجیتال مورد نظر اطلاعات لازم را به دست آورده و با هوشیاری کامل اقدام به سرمایه‌گذاری کنید.

امیر رضوانی
0 0 رای ها
امتیازدهی به مقاله
اشتراک در
اطلاع از
guest

0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها