ساتوشی ناکاموتو کیست؟ همه چیز درباره خالق رازآلود بیت کوین

در سال ۲۰۱۸، شخص ناشناسی با نام مستعار ساتوشی ناکاموتو مقاله‌ای درباره یک سیستم پولی غیرمتمرکز و همتا به همتا نوشت و ارز دیجیتال بیت کوین را به دنیا معرفی کرد. ساتوشی ناکاموتو فردی است که ما او را به‌عنوان خالق بیت کوین می‌شناسیم؛ اما اطلاعات دقیقی از هویت او در دسترس نیست و صرفا گمانه‌زنی‌هایی درباره او وجود دارد که بر اساس ایمیل‌ها و نوشته‌های ساتوشی ناکاموتو در شبکه‌های اجتماعی شکل گرفته است. در این مقاله با ما همراه باشید تا شخصیت مرموز ساتوشی ناکاموتو، خالق بیت کوین را بشناسیم و شبهات و شایعات موجود درباره این شخصیت ناشناس را بررسی کنیم.

خالق بیت کوین کیست؟

ساتوشی ناکاموتو (Satoshi Nakamoto) نام شخصیت ناشناسی است که به‌عنوان خالق بیت کوین شناخته می‌شود. هیچ کس از هویت واقعی ساتوشی ناکاموتو باخبر نیست و نمی‌دانیم که آیا او یک فرد حقیقی است یا گروهی از افراد مختلف. ساتوشی در تاریخ ۳۱ اکتبر ۲۰۰۸ (۱۰ آبان ۸۷) با انتشار مقاله یا وایت پیپر بیت کوین، دنیا را با این ارز دیجیتال آشنا کرد و از آن زمان این شخصیت را به‌عنوان خالق و توسعه‌دهنده بیت کوین می‌شناسیم. البته ساتوشی ناکاموتو اولین کسی نبود که به مفهوم ارز دیجیتال یا پول دیجیتال اشاره کرده بود؛ اما او برای اولین بار راهکاری برای مشکل دو بار خرج کردن (Double Spending) دارایی‌های دیجیتال معرفی کرد.

ساتوشی در وایت پیپر بیت کوین یک سیستم پولی همتا به همتا (P2P) و الکترونیکی را معرفی کرد که غیرمتمرکز است و به هیچ نهاد یا سرویس واسطه‌ای نیاز ندارد.  ساتوشی تقریبا به‌مدت ۲ سال بعد از معرفی بیت کوین همچنان فعالیت داشت؛ اما در سال ۲۰۱۰ به‌طور کاملا مرموزی ناپدید شد و تاکنون هیچ خبری از او دریافت نشده است. به‌همین دلیل است که هویت واقعی ساتوشی ناکاموتو همچنان مخفی است و اطلاعات زیادی از او در دسترس نیست.

گمانه‌‌زنی‌های زیادی درباره شخصیت واقعی ساتوشی ناکاموتو وجود دارد؛ اما همه آن‌ها صرفا یک ادعا هستند و هیچ کس نمی‌تواند با قطعیت بگوید که ساتوشی ناکاموتو کیست. جلوتر در مقاله ادعای افرادی را که خود را ساتوشی ناکاموتو معرفی کردند، بررسی خواهیم کرد. تنها چیزی که می‌دانیم این است که ساتوشی ناکاموتو خالق ارز دیجیتال بیت کوین است و نقش بسیار مهمی در توسعه و پیشرفت تکنولوژی بلاکچین ایفا کرده است.

چرا ساتوشی ناکاموتو خود را مخفی کرده است؟

همانطور که بالاتر اشاره شد، ساتوشی ناکاموتو یک نام مستعار است و اطلاعاتی از هویت واقعی او در دسترس نیست. اینکه چرا ساتوشی ناکاموتو هویت خود را مخفی کرده است، دلایل مختلفی می‌تواند داشته باشد. در ادامه، دلایل احتمالی مخفی شدن ساتوشی ناکاموتو را بررسی می‌کنیم.

حفظ حریم خصوصی

یکی از مهم‌ترین دلایل ساتوشی ناکاموتو برای مخفی کردن هویت خود، حریم خصوصی است. می‌دانیم که بیت کوین یک سیستم پولی غیرمتمرکز و نیمه‌ناشناس است که حریم خصوصی کاربران را حفظ می‌کند. به‌همین دلیل، احتمالا خالق بیت کوین نیز اهمیت ویژه‌ای برای حریم خصوصی قائل بوده است و هویت واقعی خود را پنهان نگه داشته است.

امنیت و محافظت در برابر خطرات

مخفی بودن هویت ساتوشی ناکاموتو باعث شده است که او در برابر خطرات و ریسک‌های مختلف در امان باشد. ساتوشی ناکاموتو یک سیستم پولی جدید معرفی کرد که نیاز به سیستم بانکداری را حذف می‌کند. اگر هویت ساتوشی مشخص بود، ممکن بود که او تحت فشار نهادهای حکومتی، سازمان‌ها و رسانه‌ها قرار بگیرد. ضمنا، ساتوشی مقدار زیادی بیت کوین در اختیار داشت. اگر هویت ساتوشی مشخص بود، امروزه به‌ دلیل ارزش بالای بیت کوین مورد هدف هکرها و مجرمان قرار می‌گرفت.

جذابیت بیشتر

مخفی و رازآلود بودن هویت خالق بیت کوین، باعث جذابیت بیشتر دنیای ارز دیجیتال شده است. تاکنون افراد و رسانه‌های مختلفی تلاش کرده‌اند تا هویت ساتوشی ناکاموتو را کشف کنند.

میزان دارایی ساتوشی ناکاموتو چقدر است؟

ساتوشی در طول مدت فعالیت خود، به‌صورت مداوم بیت کوین استخراج کرده است. سرجیو دمیان لرنر (Sergio Demian Lerner)، دانشمند ارشد آزمایشگاه RSK، الگوی استخراج بلاک‌های بیت کوین را مطالعه کرده و مقدار تقریبی بیت کوین‌های ساتوشی ناکاموتو را تخمین زده است. طبق یافته‌های سرجیو لرنر، ساتوشی ناکاموتو حدود ۱,۱۰۰,۰۰۰ واحد بیت کوین در اختیار دارد که با قیمت فعلی بیت کوین (۶۵ هزار دلار)، ارزش دارایی‌های او به بیش از ۷۰ میلیارد دلار می‌رسد.

چه افرادی به احتمال زیاد ساتوشی ناکاماتو هستند؟

در طول این سال‌ها، منابع و رسانه‌های زیادی به دنبال کشف هویت واقعی ساتوشی ناکاموتو بوده‌اند و افرادی هستند که احتمال می‌رود ساتوشی ناکاموتو باشند. در ادامه، این اشخاص و ماجرای آن‌ها را به‌طور خلاصه بررسی می‌کنیم.

دوریان پرنتیس (Dorian Prentice)

دوریان پرنتیس یا دوریان ناکاموتو (با نام کامل Dorian Prentice Satoshi Nakamoto) یک مهندس ژاپنی در کالیفرنیا است که در سال ۲۰۱۴، یک روزنامه‌نگار به نام لیا مک‌گراث گودمن (Leah McGrath Goodman) در یکی از مقالات خود او را به‌عنوان ساتوشی ناکاموتو معرفی کرد. گودمن در مقاله‌ای که در مجله Newsweek منتشر کرده بود، شباهت‌های دوریان و ساتوشی ناکاموتو را بررسی کرد؛ برای مثال، هر دو شخصیت در ریاضی و کامپیوتر تخصص دارند، هر دو آزادی‌خواه هستند و اصالت ژاپنی دارند. دوریان ناکاموتو بعدها این ادعا را رد کرد و گفت که هیچ ارتباطی با بیت کوین ندارد. انتشار عکس خانه دوریان ناکاموتو در این مقاله، باعث از بین رفتن حریم خصوصی او شد. برای جبران این موضوع، جامعه کاربری در یک کمپین بیش از ۱۰۰ واحد بیت کوین برای او جمع کردند و دوریان ناکاموتو با انتشار یک ویدیو در یوتیوب از آن‌ها تشکر کرد.

نیک سابو (Nick Szabo)

نیک سابو، یک برنامه‌نویس و متخصص حوزه رمزنگاری است که در دهه ۱۹۹۰ و مدت‌ها قبل از معرفی بیت کوین، پروژه‌ای به نام بیت گلد (Bit Gold) را ساخته بود. نیک سابو اولین کسی بود که درباره مفهوم قراردادهای هوشمند صحبت کرد.

در سال ۲۰۱۵، مقاله‌ای با عنوان «رمزگشایی معمای ساتوشی ناکاموتو و تولد بیت کوین» در مجله نیویورک تایمز منتشر شد. همانند مورد دوریان ناکاموتو، در این مقاله نیز شباهت‌ها و علایق مشترک بین نیک سابو و شخصیت ناشناس ساتوشی ناکاموتو بررسی شد. علاوه بر این، نویسنده‌ای به نام دومینیک فریزبی (Dominic Frisby) در کتاب خود با عنوان «بیت کوین، آینده پول» سبک نوشتاری سابو را با نوشته‌های ساتوشی مقایسه کرد و به این نتیجه رسید که نیک سابو همان ساتوشی ناکاموتو است.

اگرچه نیک سابو در توسعه بیت کوین نقش داشت؛ اما او این ادعا را رد کرد و گفت که او ساتوشی ناکاموتو نیست.

هال فینی  (Hal Finney)

هال فینی یک دانشمند کامپیوتر است که نقش مهمی در تاریخچه بیت کوین داشت. هال فینی به حوزه رمزنگاری علاقه‌مند بود و حتی قبل از معروف شدن بیت کوین، به توسعه و پیشرفت آن کمک کرد. او اولین کسی بود که برنامه بیت کوین را دانلود و نصب کرد و اولین بیت کوین را مستقیما از خود ساتوشی دریافت کرد.

برای مدتی این ادعا مطرح شد که هال فینی همان ساتوشی ناکاموتو است؛ اما هال فینی با ارائه شواهد محکم نشان داد که ساتوشی نیست. او تاریخچه ایمیل‌ها و مکاتبات با ساتوشی ناکاموتو و تاریخچه کیف پول خود را منتشر کرد. با ارائه این شواهد، جامعه کاربری به قطعیت رسید که او ساتوشی ناکاموتو نیست. هال فینی در سال ۲۰۱۴ و بر اثر بیماری درگذشت.

کریگ رایت (Craig Wright)

کریگ رایت یک دانشمند اهل استرالیا است که در سال ۲۰۱۶ به‌صورت علنی ادعا کرد که ساتوشی ناکاموتو است. بعدها مقاله‌ای با عنوان «آیا خالق بیت کوین این نابغه ناشناخته استرالیایی است؟» توسط مجله وایرد (Wired) منتشر شد که در آن مدارک و شواهد مختلفی برای این ادعا ارائه شده بود؛ اما با انجام تحقیقات بیشتر، شواهد ارائه شده رد شد و کارشناسان به این نتیجه رسیدند که ادعای کریگ رایت نادرست است.

طبق بررسی‌های انجام‌شده، کلیدهای رمزگذاری عمومی مربوط به ساتوشی ناکاموتو دارای تاریخ‌های قبلی بودند. با اثبات این موضوع، مجله وایرد نیز ادعای خود را پس گرفت و با انتشار یک مقاله دیگر نوشت که مدارک ارائه‌شده توسط کریگ رایت جعلی است.

ایلان ماسک (Elon Musk)

ایلان ماسک سرمایه‌گذار، کارآفرین مشهور و بنیان‌گذار شرکت اسپیس اکس (Space X) است. برخی از افراد فکر می‌کنند که شاید ایلان ماسک همان ساتوشی ناکاموتو باشد. شایعه ساتوشی بودن ایلان ماسک از آنجا شروع شد که یکی از کارآموزان شرکت اسپیس اکس به نام ساحل گوپتا (Sahil Gupta) یک پست با این مضمون در سایت Medium منتشر کرد. بعدها ایلان ماسک این شایعات را رد کرد و در توییتر خود گفت که این ادعا صحیح نیست.

گوین اندرسن (Gevin Anderson)

گوین اندرسن یک طراح گرافیک سه بعدی و واقعیت مجازی است که در حوزه ارز دیجیتال نیز فعالیت دارد. پس از اینکه ساتوشی ناکاموتو در سال ۲۰۱۰ به‌طور مرموزی ناپدید شد، گوین اندرسن سعی کرد که به جمع توسعه دهندگان بیت کوین وارد شود و در سال ۲۰۱۴ به عنوان سرپرست یکی از بخش‌های توسعه بیت کوین شروع به کار کرد. گوین اندرسن بنیان‌گذار بنیاد بیت کوین است. زمانی که کریگ رایت مدعی شد که ساتوشی ناکاموتو است، گوین اندرسن از او حمایت کرد.

به‌علت شباهت نوشته‌های گوین اندرسن به نوشته بیت کوین، برخی افراد این فرضیه را مطرح کردند که شاید گوین اندرسن همان ساتوشی ناکاموتو است؛ اما اندرسن این ادعاها را رد کرد.

شایعات در خصوص ساتوشی ناکاموتو

ساتوشی ناکاموتو در سال ۲۰۱۰ بدون اینکه سرنخ واضحی از خود به جای بگذارد، بیت کوین و دنیای ارز دیجیتال را ترک کرد. از آن زمان، شایعات مختلفی درباره ساتوشی ناکاموتو مطرح شده است.

ساتوشی ناکاموتو زمانی که وایت پیپر بیت کوین را نوشت، خود را یک فرد ۴۳ ساله معرفی کرد. الان حدود ۱۵ سال از زمان پیدایش بیت کوین می‌گذرد؛ در نتیجه، ساتوشی باید یک فرد ۵۸ ساله باشد. ساتوشی گفته بود که در ژاپن زندگی می‌کند. به هر حال، اطلاعات زیادی درباره شخصیت و هویت ساتوشی ناکاموتو در دسترس نیست و بخش زیادی از این اطلاعات حالت شایعه دارند. یکی از موضوعات بحث‌برانگیز درباره ساتوشی، محل زندگی ساتوشی است که در ادامه، این موضوع را بررسی خواهیم کرد.

محل زندگی ساتوشی کجاست؟

ساتوشی گفته بود که یک مرد ژاپنی است و در کشور ژاپن زندگی می‌کند؛ اما هیچ کس دقیقا نمی‌داند که محل زندگی ساتوشی ناکاموتو کجاست و صرفا فرضیاتی در این باره وجود دارد. بر اساس ایمیل‌ها، پست‌ها و نوشته‌های منتشر شده توسط ساتوشی در شبکه‌های اجتماعی Bitcointalk و SourceForge، احتمالا خالق بیت کوین در شهر لندن زندگی می‌کرده است.

بررسی دقیق برچسب زمانی و لوکیشن ایمیل‌ها، پست‌های Bitcointalk و فعالیت‌های ساتوشی در شبکه SourceForge نشان می‌دهد که ساتوشی در زمان کار روی بیت کوین، ساکن یکی از مناطق زمانی گرینویچ (GMT)، شرق (ET) یا اقیانوس آرام (PT) بوده است. با این حال نمی‌توان به‌صورت دقیق گفت که محل زندگی ساتوشی ناکاموتو کجاست و شهر لندن، محتمل‌ترین گزینه برای محل زندگی ساتوشی است.

پیام مخفی ساتوشی در بلاک چین چه بود؟

به اولین بلاک استخراج‌ شده در یک بلاکچین (اگر نمیدانید بلاک چین چیست به این مقاله مراچعه کنید.)، جنسیس بلاک (Genesis Block) گفته می‌شود. ساتوشی ناکاموتو در جنسیس بلاک بیت کوین یک پیام مخفی قرار داده است که به‌عقیده برخی افراد، این پیام مخفی یکی از اهداف و ماموریت‌های بیت کوین است. ساتوشی در پیام مخفی خود به یکی از مقاله‌های روزنامه تایمز اشاره کرده است و متن این پیام مخفی به شرح زیر است:

“The Times 03/Jan/2009 Chancellor on brink of second bailout for banks”

«روزنامه تایمز ۳/ژانویه/۲۰۰۹ رئیس خزانه‌داری در آستانه‌ی اهدای کمک مالی به بانک‌ها است.»

این تیتر که ساتوشی ناکاموتو به آن اشاره کرده است، در روز ۳ ژانویه ۲۰۰۹ (۱۴ دی ۸۷) در روزنامه تایمز چاپ شده بود. با توجه به پیام مخفی ساتوشی، احتمال اینکه محل زندگی او شهر لندن باشد بسیار زیاد است؛ چون این شماره از روزنامه اصلا در ایالات متحده چاپ نشده است.

اینکه چرا ساتوشی ناکاموتو این پیام مخفی را در جنسیس بلاک بیت کوین قرار داد و هدف او چه بود، دقیقا مشخص نیست؛ اما می‌دانیم که ساتوشی نهادهای مالی سنتی را قبول نداشت و با معرفی بیت کوین، می‌خواست سیستم‌ مالی دنیا را تغییردهد. شاید ساتوشی ناکاموتو می‌خواست به ضعف سیستم بانکداری و تفاوت آن با بیت کوین اشاره کند.

احتمالا ساتوشی ناکاموتو یک گروه یا چند شرکت مختلف هستند!

برخی از افراد ادعا می‌کنند که ساتوشی یک نفر نیست و شاید گروهی از افراد مختلف، یک شرکت و حتی یک سازمان مخفی باشد. اگر به کد بیت کوین نگاه کنیم، متوجه می‌شویم که بیت کوین یک کدنویسی فوق‌العاده و بی‌نقص دارد که آن را به پادشاه دنیای ارزهای دیجیتال تبدیل کرده است.

به عقیده این افراد، یک شخص هر چقدر هم که نابغه باشد، به تنهایی نمی‌تواند چنین کد بی‌نقصی برای یک دارایی دیجیتال بنویسد. لازلو هانچ (Laszlo Hanyecz)، یکی از توسعه‌دهندگان بیت کوین، یکی از این افراد است که به‌عقیده او کدنویسی بیت کوین نمی‌تواند کار یک نفر باشد.

آیا ساتوشی ناکاموتو زنده است؟

یک ادعای دیگر در مورد ساتوشی ناکاموتو این است که او همچنان زنده است و به‌صورت ناشناس در میان ما زندگی می‌کند. ساتوشی در سال ۲۰۱۰ به‌صورت رازآلودی از دنیای ارز دیجیتال کناره گرفت و تا به امروز هیچ خبری از او دریافت نشده است. هیچ کس نمی‌داند که ساتوشی زنده است یا نه.

اخیرا یک تراکنش مشکوک از صرافی بایننس مشاهده شد که مقصد آن کیف پول ساتوشی ناکاموتو بود. در این تراکنش، ۲۶.۹۱ بیت کوین از صرافی بایننس به آدرس کیف پولی که متعلق به ساتوشی ناکاموتو است، ارسال شد. این اتفاق باعث قوت گرفتن این شایعه شد که ساتوشی ناکاموتو هنوز زنده است و به صورت ناشناس به زندگی ادامه می‌دهد. نمی‌توان با قطعیت گفت که ساتوشی زنده است یا نه؛ اما می‌دانیم که اگر ساتوشی زنده باشد، قطعا الان یک میلیاردر بزرگ است!

آیا مرد یا زن بودن ساتوشی ناکاماتو مشخص است؟

با توجه به اینکه شخصیت واقعی خالق بیت کوین ناشناس است، ممکن است نام ساتوشی ناکاموتو صرفا یک نام مستعار برای پنهان کردن هویت واقعی باشد. با در نظر گرفتن این موضوع، می‌توان گفت که زن یا مرد بودن ساتوشی دقیقا مشخص نیست.

به نظر برخی افراد، ساتوشی یک زن بوده است و با انتخاب یک نام مستعار مردانه، هویت واقعی خود را پنهان کرده است. کارولین ملونی (Carolyn Maloney)، نماینده کنگره نیویورک، در یک رویداد با موضوع مشارکت زنان در بلاکچین ادعا کرد که ساتوشی یک زن است. با این حال، تمام این‌ها صرفا شایعه است و نمی‌توان دقیقا گفت که ساتوشی مرد است یا زن.

جمع‌بندی

ساتوشی ناکاموتو نام شخصی است که در سال ۲۰۱۸، وایت پیپر بیت کوین را منتشر کرد و از آن زمان به‌عنوان خالق و توسعه‌دهنده بیت کوین شناخته می‌شود. ساتوشی ناکاموتو پس از چند سال فعالیت در حوزه ارز دیجیتال، در سال ۲۰۱۰ به‌طور راز‌آلودی ناپدید شد. هویت واقعی ساتوشی ناکاموتو همچنان مخفی است و اطلاعاتی از شخصیت او در دسترس نیست. در این مطلب بررسی کردیم که ساتوشی ناکاموتو کیست، چرا هویت خود را مخفی کرده است، چه کسانی ممکن است ساتوشی ناکاموتو باشند و کدام شایعات درباره این شخصیت ناشناس واقعیت دارند.

فرزین توفیق
0 0 رای ها
امتیازدهی به مقاله
اشتراک در
اطلاع از
guest

0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها