آشنایی با الگوهای صعودی کندل استیک

نمودار کندل استیک توسط یک تاجر ژاپنی به نام مونه‌هیسا هوما (Munehisa Homma) ابداع شده است و از آن زمان، تقریبا همه تحلیلگران و تریدرهای بازارهای مالی و به‌خصوص بازار ارز دیجیتال از نمودار کندل استیک استفاده می‌کنند. گاهی الگوهای خاصی در نمودار کندل استیک تشکیل می‌شود که می‌تواند جهت روند آینده قیمت را به ما نشان دهد. در این مقاله از آکادمی گرانمایه، معروف‌ترین الگوهای صعودی کندل استیک را به شما معرفی می‌کنیم.

کندل استیک چیست؟

نمودار شمعی یا کندل استیک (Candlestick) یکی از پرکاربردترین نمودارها در تحلیل تکنیکال است. هر شمع یا کندل در نمودار کندل استیک، تغییرات قیمت در یک بازه زمانی خاص را نشان می‌دهد. مثلا اگر نمودار کندل استیک یک نمودار ۴ ساعته باشد، هر کندل رفتار و تغییرات قیمت در طول ۴ ساعت را نشان می‌دهد و با آغاز ۴ ساعت بعدی، یک کندل جدید تشکیل می‌شود.

نمودار کندل استیک اطلاعات بسیاری مهمی از رفتار خریداران و فروشندگان، فشار خرید و فروش و جهت حرکت قیمت را در اختیار ما قرار می‌دهد. برای مطالعه بیشتر درباره نمودار کندل استیک و الگوی‌های مختلف آن، می‌توانید به مقاله زیر مراجعه کنید: نمودار شمعی یا کندل استیک چیست؟

معرفی بهترین الگو های کندلی صعودی

شناخت الگوهای صعودی کندل استیک به ما کمک می‌کند تا روندهای صعودی احتمالی را تشخیص دهیم و بتوانیم از رشد بازار، سود کسب کنیم. شناسایی الگوهای صعودی کندلی سخت نیست و با کمی تمرین می‌توانید این الگوها را به‌راحتی در نمودار قیمت تشخیص دهید. در ادامه، بهترین الگوهای صعودی کندل استیک را به شما معرفی می‌کنیم.

الگوی کندل استیک پوششی صعودی (Bullish Engulfing Candle)

کندل استیک پوششی صعودی (Bullish Engulfing Candle)

الگوی کندل استیک پوششی صعودی زمانی تشکیل می‌شود که روند نزولی به پایان برسد و فشار فروش کمتر شود. الگوی پوششی صعودی نشان‌دهنده این است که فشار خرید افزایش یافته و روند نزولی به یک روند صعودی تبدیل شده است. این الگو به‌ترتیب از یک کندل نزولی (قرمز) و یک کندل صعودی (سبز) تشکیل شده است. کندل صعودی پس از کندل نزولی شکل می‌گیرد و معمولا نسبت به کندل نزولی بزرگ‌تر و قوی‌تر است.

تشکیل یک کندل سبز رنگ قوی به‌دنبال یک کندل نزولی ضعیف، نشانه برتری خریداران، تغییر روند و تبدیل روند نزولی به روند صعودی است. بهترین استراتژی معامله با الگوی پوششی صعودی این است که منتظر تشکیل یک کندل صعودی دیگر باشیم که بالاتر از کندل سبز قبلی باشد. تشکیل کندل صعودی دوم، به‌ منزله تایید الگوی پوششی صعودی است و پس از آن می‌توان انتظار یک روند صعودی را داشت. دقت کنید که الگوی صعودی پوششی در پایان روند نزولی تشکیل می‌شود و در روندهای صعودی معتبر نیست.

الگوی کندل استیک چکش صعودی (Bullish Hammer)

کندل استیک چکش صعودی (Bullish Hammer)

مشابه الگوی پوششی صعودی، الگوی چکش صعودی نیز در پایان روند نزولی تشکیل می‌شود و نشان‌دهنده احتمال تغییر روند و افزایش قیمت است. الگوی چکش صعودی در واقع یک کندل واحد است که از دو قسمت تشکیل شده است. کندل چکشی، دارای یک بدنه کوچک در قسمت بالا و یک سایه دراز در قسمت پایین است؛ به‌همین دلیل است که به این الگو، کندل چکشی گفته می‌شود. اندازه سایه معمولا دو برابر بدنه کندل است.

سایه دراز به این معنی است که پس از باز شدن کندل، فروشندگان قیمت را کمی به پایین کشانده‌اند؛ اما خریداران با قدرت وارد شده و قیمت را به بالاتر از قیمت باز شدن کندل رسانده‌اند.  همانند سایر الگوهای صعودی کندل استیک، بهتر است برای این الگو نیز منتظر گرفتن تایید باشید تا یک کندل صعودی دیگر پس از کندل چکشی تشکیل شود. در این صورت، اعتبار الگوی چکشی بیشتر است و می‌توان انتظار تغییر روند را داشت.

الگوی خط نفوذی (Piercing Line)

الگوی خط نفوذی (Piercing Line)

الگوی کندلی نفوذی یا خط نفوذی نشانه پایان روند نزولی حال حاضر و آغاز یک روند صعودی است. این الگو از دو کندل متوالی قرمز و سبز تشکیل شده است. در الگوی خط نفوذی، قیمت کندل دوم در بالای نیمه دوم کندل اول بسته می‌شود؛ یعنی بالاترین نقطه بدنه اصلی کندل صعودی، بالاتر از وسط کندل نزولی قرار دارد.

تشکیل شدن الگوی خط نفوذی در اواخر روند نزولی، نشان‌‌دهنده این است که تقاضا افزایش یافته است و خریداران تمایل دارند در قیمت فعلی خرید کنند.

الگوی صعودی سه سرباز سفید (Three White Soldiers)

الگوی صعودی سه سرباز سفید (Three White Soldiers)

در پایان روند نزولی، معمولا کندل‌های قرمز رفته‌رفته ضعیف‌تر می‌شوند و به‌مرور کند‌ل‌های کوچکتری تشکیل می‌شود. اگر همین حالت به‌صورت برعکس و در جهت نیز مخالف رخ دهد، یعنی پس از آخرین کندل نزولی چند کندل‌ صعودی قوی تشکیل شود که به‌مرور بزرگ‌تر می‌شوند، با الگوی صعودی سه سرباز سفید در نمودار روبه‌رو هستیم.

در واقع، الگوی صعودی سه سرباز سفید از ۳ کندل صعودی تشکیل شده است که معمولا رفته‌رفته قوی و بزرگ‌تر می‌شوند. البته ممکن است که کندل‌‌های الگوی صعودی سه سرباز هم‌اندازه باشند. این کندل‌ها معمولا بدون سایه هستند و یا سایه‌های کوتاهی دارند.

سایه‌های کوتاه نشان‌دهنده این است که فشار خرید و قدرت کندل‌ها زیاد است و خریداران بر بازار کنترل کامل دارند. الگوی صعودی سه سرباز سفید یکی از الگوهای صعودی قوی و معتبر در نمودار کندل استیک است. در این الگو، قیمت معمولا تا ارتفاع ۳ یا ۴ کندل نزولی قبل از الگو رشد می‌کند.

الگوی سه‌گانه افزایشی (Rising Three Methods)

روش‌های سه‌گانه افزایشی (Rising Three Methods)

 

الگوی سه‌گانه افزایشی به این صورت است که در بین دو کندل صعودی، ۳ کندل کوچک نزولی تشکیل می‌شود؛ یعنی ابتدا یک کندل صعودی قوی، سپس ۳ کندل نزولی و در آخر مجددا یک کندل صعودی را خواهیم داشت. الگوی سه‌گانه افزایشی معمولا در اواسط یک روند صعودی تشکیل می‌شود و نشان‌دهنده ادامه روند صعودی فعلی است.

سه‌گانه افزایشی به این معنی است که علی‌رغم عرضه و فروش از سمت فروشندگان، خریداران همچنان بر بازار کنترل دارند و باعث رشد قیمت می‌شوند.

الگوی کندل استیک ستاره صبحگاهی (Morning Star)

الگوی کندل استیک ستاره صبحگاهی (Morning Star)

الگوی کندل استیک ستاره صبحگاهی نیز در پایان روند نزولی تشکیل می‌شود. این الگو به ترتیب از یک کندل نزولی بزرگ، یک کندل کوچک قرمز یا سبز و نهایتا یک کندل بزرگ صعودی تشکیل شده است؛ در واقع، در الگوی ستاره صبحگاهی یک کندل کوچک به شکل + داریم که بین دو کندل قوی و بلند نزولی و صعودی تشکیل شده است. کندل میانی می‌تواند سبز یا قرمز باشد.

دقت کنید که کندل کوچک میانی بسیار پایین‌تر از کندل اول (نزولی) تشکیل می‌شود و بین آن‌ها اختلاف قیمت زیادی وجود دارد. ضمنا، پس از این کندل حتما باید یک کندل سبز قدرتمند تشکیل شود. در این شرایط می‌توانیم الگوی ستاره صبحگاهی را معتبر بدانیم و منتظر یک روند صعودی باشیم.

جمع‌بندی

 الگوهای کندل استیک بخش مهمی از نمودار و تحلیل تکنیکال هستند که هر معامله‌گری باید آن‌ها را یاد بگیرد. شناخت این الگوها کمک می‌کند تا روند پیش روی بازار را بهتر تشخیص دهیم و بتوانیم تصمیم درستی بگیریم. در این مطلب، ما روی معرفی الگوهای صعودی کندل استیک تمرکز کردیم. کندل استیک پوششی صعودی، کندل استیک چکش صعودی، الگوی نفوذی، الگوی صعودی سه سرباز سفید، روش‌های سه‌گانه افزایشی و الگوی کندل استیک ستاره صبحگاهی، مهم‌ترین الگوهای صعودی کندل استیک هستند که در این مقاله معرفی شدند.

فرزین توفیق
0 0 رای ها
امتیازدهی به مقاله
اشتراک در
اطلاع از
guest

2 نظرات
قدیمی‌ترین
تازه‌ترین بیشترین رأی
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها
amir
amir
13 روز قبل

با استفاده از این الگو ها به راحتی میشه سود کرد؟ این روش تست شده هست؟

امیر رضوانی
مدیر
13 روز قبل
پاسخ به  amir

الگو های کندلی صعودی را برای تایید روند استفاده می کنند و تمامی این الگوها به کمک روش های دیگر و در سطوح حمایت و مقاومت بهترین نتیجه را به شما ارائه می دهند.