بهترین کیف پول ارز دیجیتال

بهترین کیف پول ارز دیجیتال

پس از خریداری ارز دیجیتال، نیاز به محلی برای نگهداری آنها داریدن . در اینجا شما دو راه دارید یا می‌توانید این ارزها را در یک صرافی های ارز دیجیتال نگهداری کنید و یا در یک کیف پول ارز دیجیتال قرار دهید. در صرافی، شما کاملاً مالک دارایی خود نیستید و به شرکت اعتماد می‌کنید که آن را نگه دارد در مقابل استفاده از یک کیف پول کریپتو به شما امکان انتقال و کنترل بیشتری بر دارایی شما می‌دهد. این کیف پول‌ها ممکن است به صورت دستگاه‌های سخت‌افزاری یا نرم‌افزاری بر روی دستگاه‌های شخصی شما عمل کنند و همچنین امکان انجام معاملات ایمن را فراهم می‌کنند.

کیف پول ارز دیجیتال چیست؟

کیف پول ارز دیجیتال

کیف پول ارز دیجیتال اپلیکیشنی است که به عنوان یک کیف پول برای ارزهای دیجیتال عمل می‌کند. این کیف پول مشابه یک کیف پول فیزیکی است، اما با استفاده از کلیدهای عبوری به نام “رمزنگاری” به عنوان امضای تراکنش‌های ارز دیجیتال امکان دسترسی به ارزهای دیجیتال به وجود می‌آید.

کیف پول‌های ارز دیجیتال از تکنولوژی بلاک چین استفاده می‌کنند تا اطلاعات تراکنش‌ها را ذخیره و دسترسی به آنها را امکان‌پذیر کنند. این کیف پول‌ها به صورت اتوماتیک و بدون نیاز به وارد کردن کلیدهای طولانی، ارسال و دریافت ارز دیجیتال را ساده می‌کنند.

نخستین کیف پول برای بیت کوین توسط ساتوشی ناکاموتو توسعه داده شد و کیف پول دوم توسط هال فینی عرضه گردید. این اتفاق با ارسال 10 بیت کوین به عنوان آزمایش توسط ناکاموتو رخ داد و جنون ارزهای دیجیتال آغاز شد.

کیف پول‌های رمزنگاری به عنوان برنامه‌های نرم‌افزاری روی رایانه‌ها یا دستگاه‌های تلفن همراه استفاده می‌شوند و با کمک اتصال اینترنت دسترسی به شبکه بلاک چین برای ارزهای دیجیتال را ممکن می‌کنند. این کیف پول‌ها از بلاک چین استفاده می‌کنند تا بیت‌های داده‌های مرتبط با آدرس عمومی شما را پیدا کرده و مقدار آن را در رابط برنامه برای شما نمایش دهند.

فرایند ارسال و دریافت ارز دیجیتال با استفاده از این کیف پول‌ها بسیار ساده است. شما می‌توانید با وارد کردن آدرس کیف پول گیرنده، انتخاب مبلغ، امضای تراکنش با کلید خصوصی و پرداخت هزینه تراکنش، به راحتی ارزدیجیتال را ارسال نمایید. همچنین، فرایند دریافت نیز با وارد کردن آدرس کیف پول شما توسط فرستنده و قبول پرداخت هزینه تراکنش، به سادگی انجام می‌شود.

انواع کیف پول ارزهای دیجیتال

کیف پول ارز دیجیتال ترکیبی از آدرس عمومی و کلید خصوصی است. کیف پول ها را می توان بر اساس روش و مکان ذخیره سازی به بخش های زیر دسته بندی نمود.

کیف پول نرم افزاری

کیف پول نرم افزاری

 

کیف پول نرم افزاری، یک راه حل ذخیره‌سازی رمزارزهاست که به اینترنت متصل می‌شود و برای معاملات فعال یا دسترسی مکرر به دارایی‌های دیجیتال استفاده می‌شود. این نوع کیف پول برای سرعت و سهولت طراحی شده است، امکان انجام تراکنش‌های سریع و دریافت دارایی‌ها را بدون نیاز به طی کردن فرآیندهای طولانی کیف پول‌های سخت افزاری فراهم می‌کند.

از آنجایی که کیف پول نرم افزاری به اینترنت متصل است، به دلیل آسیب‌پذیری بیشتر در مقابل حملات هک و دیگر ریسک‌های امنیتی، نسبت به کیف پول‌های سرد که آفلاین هستند، آسیب‌پذیرتر است. بنابراین، انجام اقدامات امنیتی لازم بسیار مهم است. مثلاً از رمزهای عبور قوی و احراز هویت دو مرحله‌ای استفاده کنید. همچنین، توصیه می‌شود مقادیر زیادی از ارزهای دیجیتال را به مدت طولانی در کیف پول نرم افزاری نگهداری نکنید.

کیف پول های سخت افزاری

کیف پول سخت افزاری

کیف پول سخت افزاری، نوعی کیف پول رمزنگاری است که جهت ذخیره ارزهای دیجیتال به صورت آفلاین مورد استفاده قرار می‌گیرد. این کیف پول به منظور افزایش امنیت با کاهش خطرات هک، بدافزار و سایر تهدیدات امنیتی ناشی از اتصال به اینترنت مورد استفاده قرار می گیرد.

کیف پول‌های سخت افزاری یا دستگاه‌های سخت‌افزاری مثل USB استیک یا کیف پول‌ کاغذی، کلیدهای خصوصی و عمومی رمزنگاری شما را در یک وسیله غیرالکترونیکی ذخیره می‌کنند. در هر صورت، کلیدهای خصوصی شما به صورت کاملاً آفلاین و در برابر هرگونه تهدید آنلاین، ایمن نگه‌داشته می‌شوند.

اگرچه کیف پول‌های سرد سطح بالایی از امنیت برخوردارند، استفاده از آنها برای تراکنش‌های معمولی ساده‌تر از کیف پول‌های نرم افزاری است. این نوع کیف پول برای ذخیره مقادیر زیادی از ارز دیجیتال به مدت طولانی ایده‌آل می‌باشند.می توان اینطور گفت که این کیف پول ها به عنوان سردخانه برای هولد طولانی مدت استفاده می شوند.

حتماً توجه داشته باشید که در هنگام راه‌اندازی و استفاده از کیف پول سرد، اقدامات احتیاطی را انجام داده و اطمینان حاصل کنید که کلیدهای خصوصی خود را از دست نمی‌دهید و در صورت ضرورت می‌توانید ارز دیجیتال خود را بازیابی کنید. در حال حاضر محبوب ترین کیف پول های سخت افزاری Ledger Nano S و Trezor هستند.

کیف پول کاغذی

کیف پول کاغذی

کیف پول کاغذی یک کیف پول با فرم کد QR است که به صورت فیزیکی چاپ شده است. برخی از کیف پول ها امکان دانلود کد را برای تولید آدرس های جدید به صورت آفلاین فراهم می کنند. آنها مستعد هک نیستند، اما معایب بالای آنها، استفاده از این مدل کیف پول ها را خطرناک کرده است. یک نقص عمده عدم امکان ارسال وجوه جزئی است. بنابراین، نمی توان از آن استفاده مجدد کرد. آنها پیش از اینکه کیف پول های سخت افزاری وارد عرصه شوند برای هولد بسیار محبوب بودند. در مجموع، اگر اقدامات احتیاطی سختگیرانه انجام شود، می توان کیف پول های کاغذی را استفاده نمود.

کیف پول دسکتاپ

کیف پول های دسکتاپ بسته های نرم افزاری قابل نصب هستند که برای سیستم عامل ها در دسترس هستند. در زمان استفاده از این نوع کیف پول بهتر است از آنتی ویروس استفاده نمایید. زیرا یک سیستم متصل به اینترنت مشکلات اساسی امنیتی را ایجاد می کند. به جای نگه داشتن کریپتوها در صرافی، باید از کیف پول های دسکتاپ برای بیت کوین استفاده کرد. آنها سومین راه امن برای ذخیره ارزهای دیجیتال و بهترین روش برای ذخیره سازی سرد در یک سیستم عاری از ویروس هستند. استفاده از آنها آسان است، حریم خصوصی و ناشناس بودن را می دهد و شخص ثالثی را درگیر نمی کند. کیف پول های محبوب دسکتاپ عبارتند از Exodus، Bitcoin core، Electrum و غیره.

کیف پول موبایل

کیف پول های موبایل درست مانند کیف پول های دسکتاپ عمل می کنند و برای گوشی های هوشمند ساخته شده اند. آنها بسیار راحت هستند زیرا از کدهای QR برای تراکنش ها استفاده می کند. کیف پول موبایل برای عملیات روزانه مناسب هستند اما در برابر بدافزار آسیب پذیر هستند. رمزگذاری کیف پول موبایل ضروری است. با وجود کاربردی بودن؛ در برابر ویروس ها اسیب پذیر هستند. برخی از کیف پول های تلفن همراه Coinomi و Mycelium هستند.

کیف پول تحت وب

همانطور که از نام آن پیداست، این کیف پول ها توسط مرورگرهای اینترنتی قابل دسترسی هستند. کلیدهای خصوصی در برخی کیف پول‌های وب نگهداری می شوند و مستعد حملات DDOS هستند. آنها می توانند میزبان یا غیر میزبان باشند. بدون میزبانی ترجیح داده می شود زیرا وجوه همیشه در کنترل هستند. آنها کم امنیت ترین کیف پول ها هستند. آنها مانند کیف پول های نرم افزاری نیستند. این نوع کیف پول ها برای سرمایه گذاری های کوچک ایده آل هستند و امکان تراکنش های سریع را فراهم می کنند. برخی از این موارد MetaMask و Coinbase هستند.

ویژگی های یک کیف پول سخت افزاری با امنیت بالا

اگر تصمیم گرفته‌اید که کیف پول سخت‌افزاری استفاده کنید، به چند نکته توجه کنید:

  1. ویژگی‌های امنیتی: اطمینان حاصل کنید که کیف پول دارای ویژگی‌های امنیتی مانند کدهای پین، حفاظت از عبارت عبور و احراز هویت بیومتریک است.
  2. پشتیبانی از رمزارزها: مطمئن شوید که کیف پول از ارزهای رمزنگاری شده‌ای که شما به آن‌ها علاقه دارید، پشتیبانی می‌کند.
  3. سازگاری: اگر از سایر رابط‌های کیف پول مانند MetaMask استفاده می‌کنید، اطمینان حاصل کنید که کیف پول سخت‌افزاری با آنها سازگار است.
  4. گزینه‌های پشتیبان گیری و بازیابی: اطمینان حاصل کنید که کیف پول گزینه‌های پشتیبان‌گیری و بازیابی دارد.
  5. خرید از منابع معتبر: همیشه یک کیف پول سخت‌افزاری جدید بخرید و از منابع معتبر تهیه کنید تا از امنیت دارایی‌هایتان مطمئن شوید.

انتخاب یک کیف پول سخت‌افزاری با دقت می‌تواند به نگهداری و امنیت و مدیریت دارایی‌های ارز دیجیتال شما کمک کند.

لیست کیف پول های سخت افزاری ارز دیجیتال

در ادامه لیستی از بهترین کیف پول های سخت افزاری را به شما ارائه می کنیم

کیف پول Trezor Model T

کیف پول Trezor Model T

Trezor Model T که به دلیل امنیت شهرت دارد، تجربه ای کاربرپسند ارائه می دهد و از بیش از 8000 دارایی رمزنگاری پشتیبانی می کند. ادغام قابل توجه آن با کیف پول های وب 3.0 و صفحه نمایش لمسی رنگی به جذابیت آن کمک می کند، اگرچه سازگاری آن با iOS دشوار است.

کیف پول Ledger Nano X

کیف پول Ledger Nano X

Ledger Nano X با اتصال بلوتوث متمایز است و مدیریت تلفن همراه بیش از 5500 ارز دیجیتال را امکان پذیر می کند. تراشه عنصر امن، پشتیبانی از شبکه‌های بلاک چین محبوب و قیمت 149 یورو آن را به بهترین انتخاب برای کاربران مختلف تبدیل کرده است.

کیف پول Safepal S1

کیف پول Safepal S1

با پشتیبانی بایننس، Safepal S1 در معاملات نقطه ای برتری دارد و از 32 بلاک چین و بیش از 5000 توکن پشتیبانی می کند. مکانیسم امضای با شکاف هوا امنیت را افزایش می دهد و ادغام با صرافی Binance به تطبیق پذیری آن می افزاید.

کیف پول Ellipal Titan

کیف پول Ellipal Titan

Ellipal Titan 2.0 فضای ذخیره سازی سخت افزاری با پشتیبانی از طیف گسترده ای از دارایی های رمزنگاری و پشتیبانی از بلاک چین ارائه می دهد. در حالی که فاقد پشتیبانی دسکتاپ است، تمرکز آن بر عملکرد DApp و دسترسی آسان به پروتکل های DeFi، آن را به عنوان یک انتخاب ایده آل برای کاربران تلفن همراه قرار می دهد.

کیف پول BC Vault

کیف پول BC Vault

BC Vault یک روش ذخیره سازی سخت افزاری بدون سید و یک روش بازیابی با استفاده از کارت SD رمزگذاری شده است. این دستگاه دارای یک تراشه FeRAM با بیش از 200 سال طول عمر است و کلیدهای خصوصی تولید شده توسط کاربر را امکان پذیر می کند. این یک ذخیره سازی طولانی مدت امن و بادوام است که از هزاران سکه با قیمت 138 دلار پشتیبانی می کند.

ویژگی های کیف پول نرم افزاری با امنیت بالا

برای انتخاب کیف پول نرم افزاری با امنیت بالا به موارد زیر توجه داشته باشید:

  1. تراکنش‌ها و فرکانس استفاده: اگر نیاز به تراکنش‌های مکرر دارید، کیف پول نرم‌افزاری با دسترسی آسان ممکن است مناسب باشد. اگر تمایل به ذخیره‌سازی بلند مدت دارید، کیف پول سخت‌افزاری یا کاغذی ممکن است گزینه بهتری باشد.
  2. تنوع ارزها: مطمئن شوید که کیف پول انتخابی تنوع ارزهای دیجیتال مورد نظر شما را پشتیبانی می‌کند.
  3. سطح امنیتی: کیف پول‌های سخت‌افزاری اغلب امنیت بیشتری ارائه می‌دهند. اگر موجودی بزرگی دارید، این گزینه ممکن است مناسب باشد.
  4. راحتی شخصی: انتخاب کیف پولی که با راحتی شما هماهنگ است و به سادگی قابل استفاده است، مهم است.

هر کدام از این گزینه‌ها مزایا و معایب خود را دارند، بنابراین تصمیم گیری بر اساس نیازها و ترجیحات شخصی شما مهم است.

این نکته را مد نظر داشته باشید که این کیف پول ها شدیدا مستعد خطر و هک هستند. مهمترین نکته این است که از منابع و وب‌سایت‌های رسمی و قابل اعتماد برای تهیه کیف پول استفاده کنید. همچنین، مواظب برنامه‌ها و افزونه‌های غیررسمی باشید که ممکن است امنیت کیف پول شما را به خطر بیندازند.

کیف پول نرم افزاری ارز دیجیتال

کیف پول Coinbase Wallet

کیف پول coinbase

یک پلتفرم امن برای مدیریت دارایی‌های دیجیتال، از جمله ارزهای دیجیتال و NFT کیف پول کوین‌بیس است یک کیف پول رمزنگاری تحت نظارت است. کاربران می توانند وب غیرمتمرکز را با پشتیبانی آن از صدها سکه و برنامه غیرمتمرکز کاوش کنند. کیف پول کوین بیس با بهترین پروتکل های امنیتی صنعت، امنیت ذخیره سازی ارزهای دیجیتال شما را تضمین می کند. کیف پول کوین بیس را می توانید از این لینک دانلود کنید.

کیف پول Trust Wallet

کیف پول تراست ولت

بیش از 60 میلیون کاربر به Trust Wallet اعتماد دارند.این کیف پول با سازگاری با بیش از 70 بلاک چین و 8 میلیون دارایی دیجیتال، یک نقطه ورود امن به هزاران برنامه غیرمتمرکز Web3 ارائه می دهد. Trust Wallet اطمینان حاصل می کند که غیر از خود شما هیچ شخص دیگری به کیف پول و دارایی های دیجیتال شما دسترسی نخواهد داشت. تراست ولت را می توانید از این صفحه دانلود کنید.

کیف پول کوینومی

کیف پول کوینومی یک کیف پول رمزنگاری کاربردی با ویژگی های فراوان است. از هر رمزارز مبتنی بر ERC20/223/723، Omnilayer، NEM، BEP2 و TRC10 پشتیبانی می کند. این باعث می شود آن را به یک کیف پول عالی برای افرادی که به دنبال ذخیره انبوهی از انواع سکه هستند تبدیل کند. این برنامه همچنین یک رابط کاربری تمیز، امنیت بالاتر از حد متوسط، پشتیبانی از چند دانه، یک مرورگر DApp و موارد دیگر دارد. اشتباه بسیار کمی در این مورد وجود دارد و ما آن را یکی از بهترین ها در تجارت کیف پول های رمزنگاری می دانیم.

کیف پول بیت کوین Electrum

کیف پول electrum

کیف پول الکتروم یکی از آن کیف پول هایی است که در آن واقعاً خوب کار می‌کند. این کیف پول دارای برخی از ویژگی های امنیتی خوب مانند کلیدهای امنیتی رمزگذاری شده محلی است. از ویژگی های خوب این کیف پول می توان به سرعت بارگیری و سرورهای اضافی که زمان انتظار را به حداقل می رساند، اشاره نمود. همچنین در صورت نیاز از ذخیره سازی سخت افزاری پشتیبانی می کند. اگر به زبانی غیر از انگلیسی صحبت می کنید، ممکن است برای کار با این کیف پول با کمی مشکل مواجه شوید. در غیر این صورت این کیف پول یکی از بهترین نمونه های کیف پول مناسب اندروید است.

بهترین اکستنشن های کروم کیف پول ارز دیجیتال

افزونه های مرورگر کیف پول کریپتو روشی مناسب برای دسترسی به کیف پول های رمزنگاری شده در مرورگر است. با یک کلیک بر روی گوشه سمت راست بالای صفحه نمایش خود، می توانید به دارایی های رمزنگاری خود دسترسی داشته باشید یا حتی به پورتال های Web3 دیگر مانند OpenSea متصل شوید.

ما مجموعه‌ای از برترین افزونه‌های مرورگر کیف پول رمزنگاری را گردآوری کرده‌ایم تا به شما کمک کند دارایی‌های دیجیتال خود را به‌طور امن ذخیره و مدیریت کنید.

افزونه کیف پول MetaMask: بهترین برای توکن های مبتنی بر اتریوم

افزونه کیف پول Coinbase: بهترین برای کاربرانی که تازه وارد کیف پول‌های غیرحضوری هستند

افزونه کیف پول Exodus: بهترین برای مبتدیان

افزونه کیف پول Crypto.com: بهترین برای ذخیره دارایی های رمزنگاری DeFi

افزونه کیف پول Ledger: بهترین برای امنیت بی خطر

افزونه کیف پول Nami: بهترین برای بلاک چین کاردانو

راه‌های جلوگیری از هک شدن کیف پول ارز دیجیتال

برای جلوگیری از دسترسی هکرها به کیف پول ارز دیجیتال شما ، باید یاد بگیرید که چگونه امنیت کیف پول به خطر می افتد. در اینجا برخی از بهترین روش‌های امنیتی کریپتو برای جلوگیری از دسترسی هکرها به کیف پول رمزنگاری شما آورده شده است.

از چند کیف پول استفاده کنید

برای مثال، همه ارزهای دیجیتال خود را در یک کیف پول قرار ندهید، برای مثال، باید کیف پولی داشته باشید که در آن airdrops را ذخیره می کنید، جایی که تراکنش های روزانه انجام می دهید و کیف پولی که سبد اصلی شما در آن ذخیره می شود. وقتی صحبت از نحوه محافظت از کیف پول رمزنگاری می شود، این یکی از بهترین راه ها برای کاهش تأثیر هرگونه فعالیت هک بر روی کیف پول رمزنگاری شما است. حتی سرمایه‌گذاری‌های ارز دیجیتال شما باید در چندین کیف پول توزیع شود تا از ضررهای بزرگ جلوگیری شود.

از یک اتصال اینترنتی ایمن استفاده کنید

در جواب سوالی مانند “آیا کیف پول رمزنگاری شما هک می شود؟” پاسخ قطعا مثبت است. استفاده از Wi-Fi عمومی یا اینترنت ناامن یکی از راه هایی است که می توانید به هکرها اجازه دسترسی به دستگاه خود را بدهید. هنگام تجارت آنلاین یا استفاده از کیف پول رمزنگاری خود، از اینترنت ایمن استفاده کنید و می توانید برای حداکثر امنیت از VPN استفاده کنید. کار یک VPN این است که اطمینان حاصل کند که فعالیت های مرور شما در برابر هکرها ایمن نگه داشته می شود و به تغییر آدرس IP و مکان شما کمک می کند.

گذرواژه های خود را به طور مرتب تغییر دهید

زمانی که در بسیاری از مکان ها یا سایت های مختلف رمز عبور خاصی دارید، ممکن است برای هکرها بسیار آسان شود که رمز عبور شما را حدس بزنند و به کیف پول ارز دیجیتال شما دسترسی پیدا کنند. تغییر مرتب رمز عبور و داشتن گذرواژه‌های مختلف/پیچیده یکی از پاسخ‌های «چگونه از کیف پول رمزنگاری خود محافظت کنیم» است. همچنین، از احراز هویت دو مرحله ای (2FA) که در کیف پول یا دستگاه شما موجود است برای اطمینان از حداکثر محافظت در برابر هکرها استفاده کنید . برای اطمینان از تکرار نشدن رمزهای عبور، می‌توانید یک مدیر رمز عبور آنلاین دریافت کنید که همیشه می‌تواند رمزهای عبور بسیار قوی ایجاد کند.

مراقب فیشینگ باشید

فیشینگ راه دیگری است که هکرها به کیف پول‌های رمزنگاری افراد دسترسی پیدا می‌کنند و ارزهای دیجیتال آنها را سرقت می‌کنند. مراقب تبلیغات و ایمیل های مخربی باشید که روی آنها کلیک می کنید زیرا هکرها از آن برای کلاهبرداری از افراد ناآگاه از ارزهای دیجیتال خود استفاده می کنند. هکرها ایمیل یا تبلیغی شبیه به شرکت اصلی رمزنگاری می‌سازند و سپس افراد را به وارد کردن کلیدهای امنیتی و سایر اطلاعات حیاتی خود هدایت می‌کنند.

دستگاه محلی خود را ایمن کنید

هنگامی که دستگاه شما، که ممکن است یک رایانه شخصی یا دستگاه تلفن همراه باشد، ایمن نباشد، شخصی می تواند به راحتی به کیف پول رمزنگاری شما دسترسی داشته باشد و ارزهای رمزنگاری شده شما را به دیگری منتقل کند. همچنین، فایروال و آنتی ویروس را روی دستگاه خود نصب کنید تا از بدافزار یا حملات سایبری جلوگیری کنید. اگر دستگاه شما دارای ویژگی تشخیص اثر انگشت یا چهره است، برای اطمینان از حداکثر امنیت، آن ها را فعال کنید.

از کیف پول سخت افزاری استفاده کنید

دو روش برای ذخیره ارزهای رمزنگاری شده وجود دارد که شامل کیف پول نرم افزاری و کیف پول سخت افزاری برای ارزهای دیجیتال می شود. زمانی که از کیف پول سخت افزاری استفاده می کنید، احتمال ورود یک هکر به پورتفولیوی شما تقریباً صفر است. حتی صرافی هایی مانند صرافی ژاپنی BITpoint در سال 2019 تأیید کردند که زمانی که یک حمله سایبری داشتند، کیف پول سخت افزاری آنها تحت تأثیر قرار نگرفت. کیف پول‌های سخت افزاری برای ارزهای دیجیتال رمزگذاری شده‌اند و این امر کلیدهای مخفی شما را ایمن می‌کند و دسترسی به غیر از شما را برای کسی غیرممکن می‌کند.

در نهایت همانطور که پتر کوزیاکوف، یکی از بنیانگذاران و مدیر عامل پلتفرم زیرساخت پرداخت جهانی مرکوریو گفته

یکی از مهم‌ترین ویژگی‌هایی که باید مراقب آن بود، ویژگی‌های ایمنی/امنیتی یک کیف پول ارز دیجیتال است. موارد کلیدی که یک کاربر کریپتو باید بپرسد این است که آیا کیف پول رمزنگاری سابقه هک شدن، بررسی های کاربران، اندازه جامعه و تیم پشت پروژه دارد یا خیر. بنابراین، شهرت یک کیف پول رمزنگاری ضروری است.

امیر رضوانی
0 0 رای ها
امتیازدهی به مقاله
اشتراک در
اطلاع از
guest

0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها