متاورس چیست؟ زندگی واقعی با طعم مجازی

فهرست محتوا

در سال‌ها اخیر کلمه متاورس را بارها و بارها در اخبار و تلویزیون دیده و شنیده‌ایم. متاورس تبدیل به یکی از جنجالی‌ترین و پرطرفدارترین موضوعات در زمینه فناوری و دنیای مجازی شده است. در واقع افراد با استفاده از این تکنولوژی جذاب می‌توانند با یکدیگر و همجنین محیط پیرامون خود تعامل برقرار کنند. جالب است بدانید که دنیای متاورس پتانسیل تغییر سبک و نحوه زندگی ما را دارد و می‌تواند تاثیرات بسزایی بر جامعه، فرهنگ و اقتصاد داشته باشد. در این مقاله به معرفی دنیای متاورس می پردازیم و به پرسش متاورس چیست؟ جواب کاملی خواهیم داد.

حتی کمپانی بزرگ فیسبوک نیز نام خود را به متا تغییر داده و با بیانیه خود در مورد آینده متاورس جنجالی به پا کرد. پس از آن شرکت معروف و بزرگ اپیک (Epic) با جذب سرمایه یک میلیارد دلاری، علاقه سرمایه‌گذاران به حوزه بازی‌های آنلاین گروهی را به نمایش گذاشت. همه این مسائل سبب افزایش اهمیت و ارزش کلمه متاورس در حوزه فناوری شد. به طوری که سرمایه‌گذاران کریپتو در کنار خرید و فروش ارزهای دیجیتال خود، به دنیای وسیع متاورس نیز وارد شدند.

و اما مهم‌ترین سوال؛ متاورس چیست و چه کاربردها و ویژگی‌هایی دارد؟ در ادامه توضیحاتی در خصوص این فناوری گسترده و نکات مهم مربوط به آن ارائه می‌دهیم.

متاورس چیست؟

متاورس یک دنیای مجازی مشترک است که افراد می توانند باهم ارتباط داشته و به بازی کردن، خرید و کار کردن به صورت مجازی بپردازند. شما می توانید متاورس را به عنوان آینده ی فضای اینترنت در نظر بگیرید. متاورس در واقع یک دنیای مجازی دیجیتال سه بعدی است. در دنیای متاورس تکنولوژی‌های خاصی واقعیت مجازی VR و واقعیت افزوده AR با هم تلفیق و ترکیب شده است. به همین علت کاربران به راحتی و بدون محدودیت می توانند تمام کارهایی که در دنیای واقعی انجام می‌دهند را بدون حضور فیزیکی در متاورس نیز انجام بدهند.

بسیاری از شرکت‌ها متاورس را به عنوان یک جهان برتر می‌دانند که در آن محدودیت‌های فیزیکی به صورت کامل حذف شده و افراد می‌توانند در دنیای ایده‌آل خود زندگی کنند. یکی از مهم‌ترین ویژگی‌های متاورس، درگیر کردن حواس انسانی (مثل: شنوایی، بینایی و لامسه) از طریق رابط‌های نرم‌افزاری و سخت‌افزاری با اینترنت است. در دنیای مجازی متاورس امکان انجام فعالیت‌های مختلفی نظیر: تجارت، ساخت و ساز، آموزش، هر گونه تفریح، خرید و فروش و … وجود دارد.

در متاورس یه نوعی همه چیز مشابه با زندگی در دنیای واقعی شبیه‌سازی شده و قابل انجام هستند. برای ورود به دنیای جذاب متاورس نیاز به اینترنت و رابط‌های سخت‌افزاری واقعیت مجازی (VR) دارید.

متاورس چگونه کار می کند؟

متاورس چطور کار می کند؟

پایه دنیای متاوس از نظر تکنیکی و عملکرد مشابه با اینترنت است. البته این دو تفاوت‌هایی نیز با هم دارند که یکی از مهم‌ترین آن‌ها هم افزایی و ادغام وب سایت‌ها، شبکه‌های اجتماعی و سرویس‌ها با یکدیگر است. با این ترکیب متاوس شباهت بیشتری به دنیای واقعی پیدا کرده است. دقت داشته باشید که هدست‌های واقعیت مجازی رابط کاربری اصلی دنیای متاورس هستند.

با قرار دادن این هدست‌ها بر روی چشم‌‌ها و گوش‌ها با استفاده از اینترنت و برنامه‌های متاورس می‌توان به راحتی و خیلی سریع به دنیای مجازی جذاب متاورس وارد شوید. برخی از افراد سرشناس و شرکت‌ها بر این باورند که هدف‌های متاورس فراتر از یک اینترنت واقعیت مجازی است. اغلب عملکرد متاورس در 4 المان معرفی می‌شود که در ادامه به آن‌ها اشاره خواهیم داشت.

  • اینترنت و اینترنت اشیاء
  • تکنولوژی بلاک چین و ابزارهای غیرمتمرکز پیشرفته آن
  • تنوع بالایی از نرم افزارهای پیشرفته سه بعدی
  • نرم افزارهای همکاری آنی (Real Time Collanoration)

نکته: تمامی المان‌های ذکر شده در دنیای متاورس به کار گرفته و سبب تشابه بسیار زیاد آن با دنیای حقیقی و رفع و حذف محدودیت‌ها شده است.

مالکان متاورس چه کسانی هستند؟

یکی از موضوعات جنجالی و بسیار جالب در زمینه متاورس، مالکان آن است. در واقع متاورس متعلق به یک فرد یا سازمان خاصی نیست. البته در دنیای مجازی و گسترده متاورس شرکت‌ها و افراد بسیار زیادی سرمایه‌گذاری کرده و دارای سهام هستند. با توجه به پیش‌بینی‌های اخیر و توجه افراد به متاورس، در سال‌های آینده شرکت‌های تجاری، سازمان‌ها و افراد بیشتری برای بهره‌برداری از دنیای متاورس مشارکت خواهند داشت.

شرکت‌های بزرگی مانند مایکروسافت بر گسترش و توسعه این تکنولوژی خاص تاثیر بسزایی دارند. ولی با این حال، هیچ فردی مالک متاورس نخواهد شد.

تاریخچه متاورس

متاورس در واقع از دو کلمه مختلف Meta و Universe تشکیل شده است. دقت داشته باشید که واژه متا دارای ریشه یونانی “فراتر” بوده و واژه ورس از کلمه یونیورس به معنای “جهان ” گرفته شده است. در نتیجه Metaverse به معنای جهان ماوراء و یا فراتر از جهان ترجمه می‌شود. ویژگی‌های دنیای مجازی متاورس به حدی جذاب و خاص است که در طی مدت زمان کمی، طرفداران بسیاری را به خود جذب کرد.

این اصطلاح برای اولین بار در سال 1992 در رمان علمی تخیلی نیل استفنسون (Neal Stephenson) تحت عنوان “سقوط برف” استفاده شد. در این رمان Metaverse به عنوان آخرین تیر از کمان اینترنت بر پیکر نیمه جان دنیای سنتی شلیک شده است. در واقع با تعبیر فلسفی این کتاب می‌توانیم از تاثیر و اهمیت واقعیت مجازی بر دنیای واقعی و تعاملات مطلع شویم.

جالب است بدانید که بعد از نشر این کتاب جذاب، چندین کتاب دیگر، فیلم و برنامه‌های تلویزیونی مفهوم متاورس را مورد بررسی قرار دادند. Player One Ready “بازیکن شماره 1 آماده” یکی از فیلم‌های تحسین شده و محبوب استیون اسپیلبرگ است. البته در سال 2011 رمانی با همین عنوان از ارنست کلاین (Ernest Cline) منتشر شده است.

متاورس چه ویژگی هایی دارد؟

در حال حاضر تمامی ویژگی‌های متاورس به صورت دقیق ارائه نشده‌اند. در واقع متاورس به حدی بزرگ و پیچیده است که هنوز اطلاعات کامل و دقیقی از آن در دسترس قرار نگرفته است. البته در این بین به برخی از ویژگی‌های خاص و اساسی متاورس پرداخته شده که در ادامه به صورت مختصر توضیحاتی در مورد آن‌ها ارائه می‌دهیم.

آواتار کاربری

آواتار در متاورس چیست؟

ساخت آواتارهای دیجیتال به منظور کشف و تجربه چیزهای جدید، بیان احساسات و عواطف به روشی نامتعارف یکی از ویژگی‌های خاص متاورس است. جالب است بدانید که این آواتارها را می‌توان دقیقا مشابه با شخصیت، فرهنگ و ظاهر هر فردی طراحی کرد. با ویژگی سفارشی‌سازی آواتار، کاربران قادر به القا ایده گیمیفیکیشن هستند که باعث تجربه تعامل‌پذیر و فراگیر از شبکه‌های اجتماعی می‌شود.

همانطور که دنیای متاورس در حال توسعه و پیشرفت است، آواتارها و ویژگی‌ها و قابلیت‌های آن‌ها نیز پیشرفت خواهند کرد.

امنیت بالا

در سال‌های اخیر، تهدیدات سایبری تبدیل به یکی از بزرگ‌ترین مشکلات و چالش‌های شرکت‌ها و سازمان‌ها در سراسر دنیا شده است. به طوری که تمامی افراد فعال در بستر اینترنت به صورت مداوم بر رفتار افراد نظارت دارند. ظهور بلاک چین قطعا انقلابی در زمینه فناوری و تکنولوژی ایجاد کرد. بلاک چین به دلیل ویژگی‌های خاص خود از امنیت بسیار بالایی برخوردار است، به طوری که ریسک‌ها و خطرات احتمالی در آن به صرف می‌رسد.

به همین علت بلاک چین با کمک به متاورس می‌تواند ثبت و ذخیره داده های شخصی کاربران را تضمین کند.

اشتراک تجربه ها

امکان احساس تجربیات فیزیکی دنیای حقیقی در دنیای مجازی کمی عجیب و گیج‌کننده به نظر می‌رسد. ولی تمام این موارد در متاورس ممکن شده است. در واقع دنیای مجازی متاورس بدون ایجاد محدودیت می‌تواند ما را به سمت بی‌نهایت ببرد. به عنوان مثال: دانش آموزان امکان پیوستن به یک کلاس مجازی و تعامل از راه دور را در فضایی آموزشی پیدا می‌کنند.

حتی افرادی که با یکدیگر دوست هستند می‌توانند با یکدیگر در یک شهربازی ملاقات کنند و از تفریحات موجود در آن مانند ترن هوایی و یا حتی موارد خاصی مانند فرود بر روی ماه را بدون کوچک‌ترین محدودیتی تجربه کنند.

قابلیت همکاری

یکی از مهم‌ترین و خاص‌ترین ویژگی‌های متاورس، امکان سفر به نقاط مختلف به منظور کمک گرفتن برای کاربران است. به این صورت که کاربرای بدون محدودیت و صرف انرژی و هزینه‌های فراوان می‌توانند برای کمک به یکدیگر سفر کنند. قطعا این نوع همکاری و سفر در دنیای واقعی نیاز به وقت، انرژی و هزینه‌های فراوانی است.

برای ورود به متاورس چه وسایلی مورد نیاز است؟

همه افراد به نوعی برای ورود به متاورس و بهره‌مندی از فضای خاص، کسب تجربیات جدید، استفاده از امکانات مختلف و … کنجکاو هستند. دقت داشته باشید که کسب برخی تجربیات مانند شرکت در جلسات و آموزش‌های فراگیر با استفاده از عینک‌های واقعیت مجازی امکان‌پذیر است. ولی برای انجام بازی‌های روبلاکس یا ماین کرافت نیازی به استفاده از این عینک‌ها نخواهید داشت.

حتی بسیاری از کاربران با استفاده از تلفن همراه خود از این بازی‌ها بهره‌مند می‌شوند. بر اساس گفته‌های ریدرستاد (Emma Ridderstad) بنیان‌گذار و مدیر اجرایی Warpin، ما پیش از استفاده از عینک واقعیت مجازی، واقعیت افزوده را توسط تلفن همراه خود به شکل‌های متفاوتی تجربه می‌کنیم. برای آشنایی بیشتر در مورد دو تکنولوژی واقعیت مجازی (Virtual reality) و واقعیت افزوده (Augmented reality) و وابستگی آینده متاورس به آن‌ها توضیحاتی ارائه می‌دهیم.

دوربین واقعیت مجازی VR

واقعیت مجازی VR یک تکنولوژی بسیاز جذاب بوده که به کمک آن می‌توان واقعیت‌های تخیلی را بهبود بخشید. دقت داشته باشید که تکنولوژی VR همیشه نیاز به یک هدست دارد و کنترل کاربران در آن دنیا بر عهده سیستم دیگری است. Oculus VR مخصوص سخت افزار پی سی و بازی‌های این پلتفرم است که در کنار آن پلی استیشن و هدست واقعیت مجازی “PlayStation” را ارائه کرده است.

به این صورت کاربران می‌توانند بهترین تجربه را از بازی‌های VR کسب کنند. گیمرها با استفاده از این هدست‌ها می‌توانند وارد دنیای مجازی شوند و در قالب کاراکتر اصلی بازی قرار بگیرند. در نتیجه دنیای پیرامون خود را می‌تواند به شکل متفاوت و جالبی تجربه کنند. با گذشت سال‌ها از عرضه این هدست‌ها، این تکنولوژی باید مسیر زیادی را برای توسعه و پیشرفت طی کند.

تنها با صبر می‌توانیم به مرور زمان متوجه نقش آن در توسعه و شکل‌گیری دنیای متاورس شویم.

واقعیت افزوده

در واقعیت افزوده AR به دلیل وجود المان‌های صوتی، بصری و سایر محرک‌ها، به واسطه دنیای واقعی می‌تواند سبب بهبود تجربه کاربری شود. جالب است بدانید که امکان دسترسی به AR از طریق یک تلفن همراه نیز وجود دارد. به این صورت کاربر می‌تواند حضور خود در دنیای واقعی را تحت کنترل بگیرد. مثلا می‌توانید بازی پوکمون گو را در نظر بگیرید.

این بازی به واسطه تلفیق و ترکیب محیط واقعی و تلفن همراه، پوکمون‌های مجازی را پیش روی شما قرار داده و امکان تعامل با آن‌ها را برای شما فراهم می‌کند. در چند سال اخیر، شرکت مایکروسافت حساب ویژه‌ای بر روی این تکنولوژی باز کرده است. این شرکت بزرگ نسخه اولیه هدست واقعیت افزوده HoloLens را در سال 2016 در اختیار توسعه‌‌دهندگان قرار داد.

کاربران با استفاده از این هدست می‌توانستند به راحتی محیط‌های نرم‌افزاری و بازی‌ها را در دنیای واقعی پیرامون خود تجربه کنند و لذت ببرند. در سال 2019 نسل دوم این هدست با سخت‌افزاری پیشرفته و قدرتمند تحت عنوان HoloLens ارائه شد. سپس مایکروسافت با معرفی سرویس Microsoft Mesh میزان اهمیت و اطمینان خود نسبت به آینده این تکنولوژی را به نمایش گذاشت.

چطور به فضای متاورس وارد شویم؟

برعکس تصور عموم افراد، ورود به فضای متاورس چندان سخت و پیچیده نیست. برای ورود به دنیای متاورس در ابتدا باید پلتفرم متاورس را انتخاب کنید. در مرحله بعدی باید کیف پول ارز دیجیتال را نصب و آن را شارژ کنید. سپس کیف پول را به بازار مجازی متصل کرده و مرحله خرید رمزارز و ساخت آواتار را به پایان برسانید.

دقت داشته باشید که به دلیل تحریم‌های کشور آمریکا، کاربران ایرانی قادر به استفاده از بعضی از پلتفرم‌های متاورس نیستند. البته این افراد با نرم افزارهای تغییر IP می‌توانند به فضای متاورس وارد شوند. برای درک بهتر مراحل ورود به دنیای متاورس می توانید دوره آموزشی آکادمی گرانمایه را مشاهده کنید.

نقش NFT ها در متاورس

حوزه کریپتورکارنسی روز به روز در حال پیشرفت و گسترش است و در آن روزانه پروژه و خدمات مختلف و جذابی به کاربران ارائه می‌شود. شرکت ایردراپ‌های رایگا ساخت و فروش NFT و امکان فعالیت در دنیای گسترده متاورس یکی از مهم‎ترین این خدمات به شمار می‌رود. اغلب تحلیلگران و معامله‌گران بر این باورند که هنوز ارز دیجیتال نیاز به رشد بیشتری در دنیا دارد.

البته ارزهای دیجیتال در طی مدت زمان کوتاهی، سود بسیاری برای معامله‌گران و سرمایه‌گذاران داشته باشد. در سال‌های اخیر، در زمینه ارزهای دیجیتال، متاورس، بازارهای کریپتوکارنسی و NFT چیزهای زیادی شنیده‌ایم. به طور کلی متاورس و NFT به عنوان دو بازار داغ برای کسب درآمد از دنیای ارز دیجیتال شناخته می‌شوند. در ادامه توضیحاتی در خصوص نقش NFT ها در متاورس ارائه می‌دهیم.

NFT؛ مالکیت اشیاء دیجیتالی در دنیای وسیع متاورس!

NFT در واقع به عنوان توکن غیر مثلی یا دارایی‌های دیجیتالی شناخته می‌شود که با خرید و فروش آن می‌توانید مالکیت آن را به دست آورید. این دارای‌ها به صورت موسیقی، گیفت، عکس و آیتم‌های مختلف دیجیتالی در اختیار کاربران قرار می گیرد. بسیاری از کاربران با استفاده از NFT ها در دنیای ارز دیجیتال موفق به کسب و افزایش ثروت و دارایی‌های خود شده‌اند. همین مسئله سبب افزایش محبوبیت آن در بین عموم افراد و حتی کمپانی‌ها و سلبریتی‌ها شد.

قابلیت نسخه توکنیزه شده دارایی‌هایی مثل زمین، آثار هنری و … در NFT امکان تلفیق آن با دنیای متاورس را فراهم کرده است. به این صورت مالکیت هر چیزی در دنیای متاورس به نمایش گذاشته می‌شود. املاک و آواتارها از دیگر دارایی‌های محبوب و کاربردی NFT در متاورس هستند. در حقیقت دنیای متاورس بدون وجود NFT مالکیت معنایی نخواهد داشت.

اجاره زمین مجازی با NFT در متاورس!

یکی از کاربردی‌ترین راه‌های کسب درآمد از ارزهای دیجیتال، خرید و فروش زمین‌های نوظهور و جدید در متاورس است. برای کسب سود از این زمین‌های مجازی باید به نکات مختلفی توجه داشته باشید. به عنوان مثال: اگر به دلیل نوسانات بازار قیمت زمین‌ها کاهش پیدا کرده‌اند، به هیچ عنوان قطعه زمین خود را نفروشید. به جای فروش این زمین‌ها می‌توانید آن‌ها را به مشاغل مختلف و یا سایر کاربران اجاره دهید.

قیمت زمین‌های متاورس در آینده‌ای نه چندان دور افزایش بسیاری پیدا خواهد کرد و شما با اجاره دادن آن‌ها به سایر افراد می‌توانید از ضرر مالی خود جلوگیری کنید. نایک، آدیداس، رولکس و … از جمله کمپانی های معروف و بزرگی هستند که برای تبلیغ محصولات و NFT های خود از زمین‌های موجود در متاورس استفاده می‌کنند. بی شک حضور کمپانی‌های بزرگ، برندها و افراد مشهور در متاورس روی افزایش تقاضای روزانه برای خرید زمین‌های مجازی تاثیر چشمگیری می‌گذارد.

بعضی از کاربران پول زیادی بابت خرید زمین مورد نظر خود پرداخت می‌کنند، زیرا زمین وی در کنار زمین متاورس فرد مشهوری قرار گرفته است. بر اساس بررسی‌های صورت گرفته شده، دیسنترالند به عنوان دومین زمین بزرگ در حوزه ارز دیجیتال شناخته می‌شود. در سال 2023 متخصصین قیمت زمین دیسنترالند (توکن مانا) را حدود 0.364 تخمین زده‌اند.

امکان خرید و فروش بلیت رویدادهای خصوصی و مهمانی در متاورس با استفاده از NFT ها

یکی از جذاب‌ترین کاربردهای NFT امکان خرید بلیت‌های NFT کنسرت‌ها و مهمانی‌ها در دنیای وسیع متاورس است. کاربران با خرید این بلیت‌ها می‌توانند به کسب درآمد و افزایش ثروت خود بپردازند. جالب است بدانید که اسنوپ داگ، رپر معروف و مشهور، یکی از طرفداران توکن غیر مثلی است. این هنرمند برای انتشار NFT های خود و همچنین شرکت در رویدادهای مختلف، با توکن‌های غیر مثلی بازی سندباکس قراردادی امضا کرده است.

اسنوپ داگ در سال 2021 با سندباکس به منظور برگزاری یک مهمانی خصوصی همکاری کرد. جالب است بدانید که حدود 1000 بلیت NFT برای ورود به این مهمانی ساخته شد که بیش از 650 عدد از آن‌ها به فروش رسید. کاربران با خرید و استفاده از این بلیت ها قادر به مشاهده کنسرت‌های خصوصی وی در زمین‌های مجازی هستند.

نقش NFT در گیمینگ و دنیای متاورس

امروزه شاهد نقش پررنگ NFT ها در صنعت گیمینگ هستیم. در تعداد زیادی از بازی‌های کریپتویی امکان خرید NFT ها به عنوان آیتم‌های درون بازی برای کاربران فراهم شده است. حتی در بسیاری از زمان‌ها، بازی در حاکمیت NFT قرار می‌گیرد. مثلا در بازی استار اطلس و بازی دیسنترالند کاربران قادر به خرید املاک و زمین‌های موجود در بازی هستند.

در بسیاری از بازی‌های کریپتویی مثل: بازی اکسی اینفینیتی و سندباکس امکان کسب درآمد از NFT ها برای گیمرها و کاربران فراهم شده است. پس از افزایش کاربرد NFT در دنیای متاورس، بازارهای NFT بازی‌های ویدئویی نظیر: Aetsoft نیز توسعه یافت. در تعدادی از بازی‌های کریپتویی، NFT ها به طور مستقیم بر روی پلتفرم قرار گرفته است. در نتیجه کاربران به راحتی می‌توانند با خرید و فروش NFT ها به مراحل جدید بازی راه پیدا کنند.

به طور کلی در دنیای گیمینگ و بازی، NFT ها به منظور نمایش آیتم‌های مختلف موجود در بازی (مثل: انواع زره، سلاح‌ها) و حتی کل دنیای مجازی استفاده می‌شوند. امکان خرید و فروش این آیتم‌ها مانند کلکسیون‌های سنتی نیز وجود دارد که کاربران و توسعه‌دهندگان بازی می‌توانند درآمد بالایی از آن کسب کنند.

نمایش آثار هنری با NFT!

یکی از کاربردهای جذاب ان اف تی NFT، امکان نمایش آثار هنری در واقعیت مجازی یا دنیای متاورس است. قطعا متاورس می‌تواند یکی از بهترین و ایده‌آل‌ترین بسترها برای نمایش آثار هنری با جزئیات کامل باشد. جالب است بدانید که بسیاری از کاربران پس از بازدید از آثار هنری در این بستر، ترغیب به سرمایه‌گذاری و خرید آن‌ها می‌شوند. به همین علت قیمت هر یک از تابلوها و آثار هنری از قبل شده‌اند.

اکنون تعداد زیادی از این هنرمندان از فرصت استفاده کرده و بخشی از کارهای هنری خاص خود را به صورت NFT در دنیای مجازی به فروش می رسانند و از این راه درآمد بسیار بالایی کسب می‌کنند. دقت داشته باشید که آثار هنری در دنیای متاورس به وسیله بلاک چین اتریوم پشتیبانی می‌شود که سبب جذابیت بیشتر آن شده است.

کاربران با استفاده از پلتفرم CryptoVoxels می‌توانند در محیطی مشابه با Minecraft فروشگاه‌ها، موزه ها و گالری‌هایی را برای نمایش آثار هنری خود طراحی کنند. امکانات و قابلیت‌های خاص این پلتفرم سبب محبوبیت آن در بین هنرمندان و کاربران زیادی شده است.

سرمایه گذاری NFT در متاورس و امکان کسب درآمد از آن

در سال‌های اخیر بازار NFT بیش از هر زمان دیگر داغ شده است. به طوری که روز به روز افراد بیشتری به سمت این فناوری جذب می‌شوند. با توجه به بررسی‌های صورت گرفته، متخصصین ارزش بازار NFT در سال 2023 را 1601.00 میلیون دلار تخمین زده‌اند. به همین دلیل نه تنها شرکت‌ها، سازمان‌ها و سرمایه‌گذاران، بلکه افراد معمولی نیز تمایل به ورود در این حوزه را دارند.

ورود هوش مصنوعی به حوزه NFT و ارزهای دیجیتال

اخیرا ابزاری تحت عنوان Chat GPT جنجال بسیار زیادی در دنیا به پا کرده است. این ابزار جالب از فناوری هوش مصنوعی استفاده کرده و می‌تواند خطر بسیار بزرگی برای برخی از مشاغل به حساب بیاید؛ زیرا با کاربردهای خاص ابزار Chat GPT، نیاز سازمان‌ها به منابع انسانی را کاهش داده و در وقت و هزینه صرفه‌جویی زیادی می‌کند. با این حال دنیای تکنولوژی روز به روز در حال گسترش بوده و نمی‌توان از ورود هوش مصنوعی به دنیای ارز دیجیتال و NFT جلوگیری کرد.

برخی از پروژه های فعال در زمینه متاورس

همانطور که اشاره شد، متاورس دنیای گسترده و بی انتهایی است که بسیاری شرکت‌ها، به ویژه شرکت‌های بازی‌سازی با در نظر گرفتن ویژگی‌های این فضا، پروژه‌هایی را در دست گرفته‌اند. قطعا هر یک از این پروژه‌ها می‌تواند تجربه هیجان انگیز و جدیدی را برای کاربران رقم بزند. در ادامه به معرفی برخی از مهم‌ترین پروژه‌های فعال در متاورس می‌پردازیم.

پروژه سندباکس SAND

سندباکس در واقع یکی از بازی‌های موفق و برتر سال 2021 بود. ساختار و گیم پلی این بازی شباهت بسیار زیادی به بازی معروف و محبوب ماین کرافت (Minecraft) دارد. پروژه سندباکس متاورس مبتنی بر بلاک چین اتریوم است. در این پروژه کاربران با خرید و فروش زمین‌های آن در قالب توکن‌های NFT می‌توانند به کسب درآمد بپردازند.

توجه داشته باشید که SAND نام توکن بومی سندباکس است. این توکن در واقع پایه و اساس تراکنش‌های انجام شده در متاورس است. در صورت تمایل به خرید سندباکس، توصیه می‌کنیم به صرافی های معتبر و مطرح مراجعه کنید.

پروژه گالا گیمز

پلتفرم بازی گالا گیمز مبتنی برا بلاک چین است. در این پلتفرم کاربران می‌توانند برای خرید سهام و فروش دارایی‌ها و بازی‌ها با یکدیگر به رقابت بپردازند. گالا گیمز برای تضمین امنیت شبکه از فناوری بلاک چین استفاده می‌کند. بازی‌های ویدئویی این پلتفرم به صورت غیرمتمرکز ارائه شده و بازیکنان علاوه بر سرگرمی می‌توانند به پاداش‌هایی همچون NFT کسب کنند. جالب است بدانید که توسعه گالا گیمز بر روی بلاک چین اتریوم صورت گرفته است.

از ویژگی‌ها و قابلیت‌های اساسی و مهم این پلتفرم می‌توان به ارائه بازی‌های P2E، ذخیره و توزیع محصولات موسیقی و فیلم و همچنین دسترسی به بازار NFT اشاره داشت. توجه داشته باشید که گالا گیمز بازی‌های متنوع و زیادی در زمینه بلاک چین ارائه می‌دهد. به همین دلیل بازیکنان تشویق به کسب پاداش‌های داخل بازی، رمزارزها و توکن‌های غیر قابل تبدیل یا همان NFT می‌شوند.

پروژه دیسنترالند

دیسنترالند در واقع یک پلتفرم دیجیتالی مشابه با دنیای واقعی است. در این پلتفرم کاربران می‌توانند به راحتی با یکدیگر معاشرت کرده و با بازی‌های آنلاین جذاب سرگرم شوند. علاوه‌بر آن، در دیسنترالند امکان معامله آثار دیجیتالی خود فراهم شده است. از طرفی کاربران با خرید توکن بومی این پلتفرم که با نام “مانا” شناخته می‌شود، می‌توانند خرید زمین‌های مجازی، آیتم‌ها و لباس‌های این بازی بپردازند.

متاورس چه کاربردی دارد؟

متاورس بی شک یکی از فناوری‌های موثر بر بهبود کیفیت زندگی و افزایش آرامش انسان‌ها است. این تکنولوژی جذاب روز به روز در حال پیشرفت و توسعه بوده و کاربردهای بسیار زیادی دارد. در ادامه به مهم‌ترین کاربردهای متاورس می‌پردازیم.

کاربرد متاورس در آموزش

متاورس به دلیل ویژگی‌های خاص خود می‌تواند تغییر و تحولی در سیستم آموزشی ایجاد کند. به این صورت که همه افراد بدون محدودیت مکانی و فیزیکی می‌توانند از سرتاسر دنیا در کلاس‌های آموزشی شرکت کنند. به این صورت علاوه‌بر افزایش بازدهی و بهره‌مندی از سیستم آموزشی باکیفیت و استاندارد، در انرژی، وقت و هزینه دانش آموزان صرفه‌جویی می‌شود.

کاربرد متاورس در صنعت

متاورس در صنایع مختلفی نظیر: سلامت و درمان، گردشگری، بازاریابی و مواردی از این قبیل کاربردهای موثر و مفیدی دارد. به عنوان مثال: در صنایع درمانی، پزشکان و کادر درمان می‌توانند برای ارتقاء سطح سلامت افراد از این فضا استفاده کنند. گجت واقعیت مجازی هولولنرز (HoloLens) با کمک به جراحان می‌تواند مدت زمان جراحی را به طور چشمگیری کاهش دهد.

در صنعت توریستی و گردشگری، متاورس فرصت سفر را برای افراد علاقه‌مند به این حوزه فراهم می‌کند. افرادی که زمان و یا توان مالی کافی برای سفر ندارند، بدون ترک خانه خود می‌توانند از این فرصت بی‌نظیر برای گردش و بازدید از شهرها، کشورها و تمام مناطق خاص دنیا استفاده کنند.

در تجارت و بازاریابی، صاحبان کسب و کار با استفاده از هدست‌های واقعیت مجازی و ویژگی‌های خاص متاورس می‌توانند نسخه مجازی محصولات خود را به مشریان عرضه کنند و کار خود را توسعه دهند.

کاربرد متاورس در صنعت بازی

یکی دیگر از کاربردهای مهم متاورس در حوزه تفریح و سرگرمی است. در حقیقت دنیای متاورس تحول بسیار زیادی در صنعت بازی به وجود آورده است. به طوری که اکنون گیمرها با استفاده از این تکنولوژی می‌توانند تجربیات بسیار متفاوت و هیجان‌انگیزی برای خود رقم بزنند.

معرفی فیلم های معروف در زمینه متاورس

گاهی درک دنیای ناشناخته‌ای همچون متاورس سخت، پیچیده و حتی غیرممکن به نظر می‌رسد. از گذشته تا به اکنون فیلم‌های بسیار زیادی با اشاره به دنیای متاورس تولید شده‌اند. قطعا مشاهده و بررسی این فیلم‌ها می‌تواند به شناخت نسبی ما از متاورس کمک کند. البته هر یک از این فیلم‌ها دارای ژانر خاص خود هستند که در آن‌ها از جنبه‌ها و دیدگاه‌های مختلفی به متاورس پرداخته شده است.

در بعضی از فیلم‌ها متاورس بسیار تاریک، خطرناک و پیچیده به تصویر کشیده شده و در برخی دیگر از این فیلم‌ها، این دنیای مجازی را به شکل زیبا، امیدبخش و مثبت نمایش داده می‌شود. با مشاهده هر یک از این فیلم‌ها می‌توانید به جنبه‌های مختلف دنیای متاورس پی ببرید. در ادامه به معرفی فیلم‌های متاورسی معروف و جنجال برانگیز می‌پردازیم.

فیلم های ماتریکس (Matrix)؛ از معروف ترین فیلم های مربوط به متاورس!

یکی از مشهورترین و در عین حال بهترین فیلم‌‌ها برای توضیح دنیای متاورس، سری فیلم‌های ماتریکس است. اولین فیلم ماتریکس در سال 1999 منتشر شد و مردم را با مفهوم متاورس آشنا کرد. ماتریکس با شبیه‌سازی واقعیت، اشاره به دنیای وسیع متاورس دارد. در این فیلم ماشین‌های خاص و حساسی برای جنگ با بشریت ساخته شده است. این ماشین‌ها با دستیابی به خودآگاهی، سعی بر همزیستی مسالمت آمیز و توافق با دولت‌های انسانی را دارند.

توصیه می‌کنیم برای آشنایی و درک بیشتر دنیای متاورس، سری فیلم‌های ماتریکس را از دست ندهید. قطعا این فیلم می‌تواند تاثیر بسزایی در دید شما نسبت به متاورس داشته باشد.

فیلم های آواتار (Avatar)

انتشار فیلم علمی و تخیلی آوتار به کارگردانی جیمز کامرون در سال 2009 جنجال زیادی به همراه داشت. این فیلم یکی از موفق ترین و محبوب ترین فیلم های تاریخ سینما است که در آن به دنیای متاورس اشاره شده است. در این فیلم فردی به نام جاک سالی، سرباز سابق نیروی دریایی ایالات متحده برای شرکت پالپالین در یک برنامه زیستی کیهانی به نام پروژ آواتار فرستاده می‌شود.

این پروژه در واقع برای ایجاد بدن سایبری مناسب انسان‌ها در سیاره پاندورا طراحی شده است. به این صورت افراد می‌توانند با بومیان این سیاره به راحتی ارتباط برقرار کرده و در میان آن‌ها زندگی کنند. سیاره پاندورا در واقع یک دنیای مجازی کامل است که تشخیص آن از دنیای واقعی به نوعی غیرممکن است. در فیلم آواتار به فناوری‌های مورد نیاز در متاورس (فناوری های AR و VR) نیز اشاره شده است.

اغلب منتقدین و متخصصین بر این باورند که فیلم آواتار به دنیای وسیع متاورس اشاره دارد. البته برخی از عناصر فیلم آواتار می‌تواند تفاوت‌هایی با متاورس‌های واقعی داشته باشد. قطعا با مشاهده این فیلم می‌توانید جنبه‌‌های دیگری از دنیای متاورس را مشاهده کنید.

فیلم های ترون (Tron)

سری فیلم‌های ترون در سال‌های 1982 و 2010 منتشر شدند. این سری فیلم‌ها به عنوان اولین و تاثیرگذارترین آثار علمی و تخیلی که در آن مفهوم متاورس به تصویر کشیده شده است، شناخته می‌شود. سری فیلم‌های ترون، داستان‌هایی را در دنیای مجازی تحت عنوان Grid روایت می‌کنند. در فیلم ترون فردی با نام کوین فلین تلاش بر هک مین فریم ENCOM را با استفاده از هوش مصنوعی بسیار قدرتمند MCP دارد.

این فرد با استفاده از لیزر آزمایشی فلین، فضای واقعیت مجازی به نام گرید را آپلود بر روی بستر اینترنت آپلود می‌کند. برنامه‌های حساس موجود در گرید توسط کاربران (نسخه‌های دیجیتالی انسان‌ها) به شبکه منتقل و متمایز می‌شوند. سری فیلم‌های ترون نیز از جمله فیلم‌های جنجالی و جذابی است که به متاورس و ویژگی‌های خاص این دنیای واقعیت مجازی اشاره دارد.

آشنایی با متاورس با فیلم بازیکن شماره یک (Ready Player One)

در سال 2018 فیلم بازیکن شماره یک توسط استیون اسپیلبرگ ساخته شد. البته این فیلم از رمانی با همین نام برگرفته شده است. بسیاری از متخصصین برای شناخت بیشتر متاورس، مشاهده این فیلم را پیشنهاد می‌دهند. این زمانی که مردم نام متاورس را نشنیده‌اند را به تصویر می‌کشد. همانطور که اشاره شد، نام متاورس پس از تغییر نام فیس بوک به متا بیشتر مورد توجه قرار گرفت.

این فیلم نیز به واقعیت مجازی و دنیای وسیع و ناشناخته متاورس اشاره دارد. در فیلم بازیکن شماره یک، روی بازی ویدئویی به نام Oasis، به عنوان هدف اصلی متاورس تمرکز شده است. در این بازی، افراد از دنیای واقعی به دنیای مجازی متاورس سفر کرده و برای پیدا کردن گنج به سایر افراد ملحق می‌شوند. پس اگر به موضوع و مفهوم متاورس علاقه مند هستید، این فیلم جذاب و هیجان‌انگیز را از دست ندهید.

نکته: از دیگر فیلم‌های جذاب و فوق‌العاده‌ای که به دنیای متاورس اشاره دارد می‌توان به فیلم مرد آزاد (Free Guy)، یادآوری کامل (Total Recall)، افشاگری (Disclosure)، انیمیشن رالف خرابکار (Wreck it Ralph)، آپلود (Upload)، وست ورلد (Westworld)، Minority Report و Crypto اشاره داشت. در تمامی این فیلم‌ها از جنبه‌های مختلفی به مفهوم متاورس پرداخته شده است.

اگر برای درک دنیای متاورس به دنبال فیلم سرگرم‌کننده‌ای هستید، فیلم مرد آزاد بهترین گزینه برای شما خواهد بود. این فیلم با ژانر کمدی خود به دنیای واقعیت مجازی اشاره دارد. همین مسئله درک معنا و مفهوم متاورس را برای کاربران آسانتر کرده است. پس اگر سایر فیلم‌های معرفی شده برای شما پیچیده به نظر می‌رسد؛ برای آشنایی با متاورس این فیلم محبوب را تماشا کنید.

جعفر اطمینان
0 0 رای ها
امتیازدهی به مقاله
اشتراک در
اطلاع از
guest

0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها