آلت سیزن یا آلت پارتی چیست؟

تریدرها و افراد فعال در بازارهای مالی و ارز دیجیتال قطعا نام آلت پارتی یا آلت سیزن را بارها و بارها شنیده‌اند. آلت پارتی بی‌شک یکی از جذاب‌ترین و هیجان انگیزترین دوره‌ها برای سرمایه‌گذاران و تریدرها به شمار می‌رود. این افراد می‌توانند با استراتژی صحیح و مدیریت ریسک در این دوره سودهای بسیار چشمگیری کسب کنند.

ولی آلت سیزن یا آلت پارتی چیست و چه زمانی رخ می دهد؟ آیا امکان پیش‌بینی وقوع آن وجود دارد؟ آیا همه افراد قادر به سرمایه‌گذاری در این دوره هستند؟ میزان سود و زیان در این دوره چگونه است؟

در ادامه توضیحات کاربردی و جامعی را در پاسخ به این سوالات در اختیار شما عزیزان قرار خواهیم داد.

آلت سیزن چیست؟

پیش از معرفی آلت سیزن، ابتدا باید با مفهوم آلت کوین (Altcoin) به طور کامل آشنایی پیدا کنید. آلت کوین در واقع مخفف “Alternative Coin” بوده و شامل ارزها یا توکن‌هایی به جز بیت کوین می‌شود. به عنوان مثال: اتریوم، لایت کوین، دوج کوین، ریپل، ادا کاردانو، بایننس کوین و … همه آلت کوین هستند.

جالب است بدانید که اساسی‌ترین مشکل بیت کوین پس از معرفی به بازار، تعداد محدود آن بود. سپس به منظور رفع این محدودیت، آلت کوین‌ها با تعداد نامحدودی به بازار ارائه شدند. هدف از ارائه آلت کوین‌ها افزایش سرعت تراکنش‌های مالی با کارمزد کم‌تر و همچنین اجرای پروژه دیفای بود. و اما سوال اصلی: آلت سیزن یا آلت پارتی چیست؟

آلت پارتی (Alt Party) یا آلت سیزن (Alt Season) در واقع به زمانی که ارزش بیت کوین تغییر یافته (کاهش دامیننس بیت کوین) و قیمت آلت کوین‌ها رشد و افزایش شدیدی (رشد شارپ) پیدا می‌کند، گفته می‌شود. در این دوره اغلب قیمت بیت کوین ثابت مانده و آلت کوین‌ها رشد قابل توجه و بسیار زیادی پیدا می‌کنند.

سرمایه‌گذارانی که بیت کوین خود را می‌فروشند و یا آن را به دلار و آلت کوین‌ها تبدیل می‌کنند، دامیننس بیت کوین کاهش یافته و آلت کوین‌ها با رشد فوق‌العاده زیادی رو به رو می‌شوند. سایر سرمایه‌گذاران نیز در این دوره به دلیل ترس از دست دادن موقعیت خود، تشویق به فروش بیت کوین و تبدیل آن به آلت کوین یا دلار می‌شوند. در نتیجه رشد آلت کوین‌ها با سرعت بالا ادامه می‌یابد.

به زبان ساده‌تر؛ در آلت سیزن اغلب آلت کوین‌ها در مقایسه با بیت کوین، رشد بسیار بیشتری را تجربه می‌کنند.

چه زمانی آلت سیزن رخ می دهد؟

معمولا قیمت بیت کوین بعد از طی کردن حرکت صعودی، برای مدتی تثبت و به یک سمت حرکت می‌کند. در چنین شرایطی سرمایه‌گذاران به دنبال راه‌های سودآورتری می‌روند. این افراد در اغلب مواقع بیت کوین خود را با اتریوم و آلت کوین‌های آینده دار معامله می‌کنند. در نتیجه میزان کل سهم اختصاص داده شده به بیت کوین در بازار ارزهای دیجیتال کاهش یافته و آلت سیزن اتفاق می‌افتد.

طول دوره آلت پارتی اغلب نتیجه ظهور روند جدید در صنعت ارزهای دیجیتال و ظهور رمز ارزهای جدید است. در سال 2017 به دلیل افزایش ارائه ارزهای دیجیتال (ICOs)، راه هایی برای جمع‌آوری سرمایه استارتاپ‌ها به وجود آمد. به همین دلیل آن‌ها حتی در زمانی که محصول کاربردی و قابل ارائه نداشتند، می‌‌توانستند سرمایه‌هایی را برای خود جمع‌آوری کنند.

بعد از ظهور رمز ارزهای جدید در بازار و افزایش قیمت‌ها، روند بازار آلت کوین‌ها به طور چشمگیری قدرتمند شد. در آن زمان حدود 4.000 ارز دیجیتال سلطه بیت کوین را تحت تاثیر قرار دادند. جالب است بدانید که 90 در پروژه‌های راه‌اندازی شده در آن سال، جعلی بودند و بسیاری از سرمایه‌گذارای متوجه ضرر و زیان زیادی شدند. در نهایت این مسئله منجر به بازار خرسی 2018 در ارزهای دیجیتال شد.

سپس در سال 2020 مردم علاقه و توجه بسیار زیادی نسبت به فضای مالی غیرمتمرکز (DeFi) و توکن‌های غیرقابل تعویض (NFT) نشان دادند که این امر سبب تولد ارزهای دیجیتال بسیار زیادی شد.

توجه داشته باشید که ایده DeFi از ارائه محصولات مالی، مستقل از یک مدیریت مرکزی گرفته شده است. سپس به منظور قدرت بخشیدن به این محصولات، رمز ارزهایی جدید ایجاد می‌شوند. اکنون شما می‌توانید در کنار بیت کوین، هزاران ارز دیجیتال دیگر را نیز مشاهده کنید.

آشنایی با دلایل وقوع آلت پارتی!

با توجه به گسترش و تحولات در دنیای بلاک چین و ارزهای دیجیتال، گاهی آلت کوین‌ها در مقایسه با بیت کوین مورد توجه افراد بیشتری قرار می‌گیرند. معامله گران و سرمایه‌گذارانی که با گرایش‌های خاصی معاملات خود را انجام می‌دهند و دارای آلت کوین‌های قوی هستند، می‌توانند روی افزایش ارزش بازار تاثیر بسزایی بگذارند.

این مسئله در طی زمان و همچنین بر اساس فاکتورهایی خاص می‌تواند سبب وقوع آلت پارتی یا همان فصل آلت کوین‌ها شود. در حالت کلی امکان تعیین علل دقیق وقوع آلت سیزن وجود ندارد. ولی با بررسی‌های صورت گرفته، عوامل اساسی موثر بر وقوع آن به نوعی مشخص شده است. در ادامه به این عوامل می‌پردازیم.

 • تغییر روندهای (NFT و DeFi و …) و آلت کوین‌ها: DeFi در سال 2020 به طور چشمگیری مورد توجه واقع قرار گرفت و اکنون می‌توانید شاهده محبوبیت بسیار زیاد Web3 و توکن‌های آن باشید. به طور کلی فضای بلاک پین روز به روز در حال توسعه و تکامل است. بدون شک این توسعه و تکامل بی پایان سبب قدرت و کاربرد آلت کوین‌ها شده است.
 • افزایش فروش بیت کوین و تبدیل آن به آلت کوین‌های قوی: معمولا بیت کویت بعد از یک حرکت صعودی و افزایش قیمت قابل توجه، تمایل به ثبات پیدا می کند. به همین علت سرمایه‌گذاران و افرادی که به دنبال فرصت‌های سودآور هستند، اغلب بیت کوین خود را به سایر آلت کوین‌هایی همچون: اتریوم (ETH)، بایننس کوین (BNB)، لایت کوین (Litecoin) و … تبدیل می‌کنند. استراتژی فروش بیت کوین به منظور تبدیل به آلت کوین‌ها و کسب سود بیشتر منجر به وقوع آلت سیزن (فصل آلت کوین‌ها) می‌شود.

نکته: این دو مورد از مهم‌ترین و اساسی‌ترین عوامل وقوع آلت پارتی هستند که با توجه به آن‌ها می‌توانید استراتژی‌هایی را به منظور کسب سود بیشتر تعیین کنید.

پیش بینی زمان رخ دادن آلت سیزن

دقت داشته باشید که هیچ ابزار و اندیکاتور کاملی به منظور پیش‌بینی دقیق زمان وقوع آلت سیزن وجود ندارد. با این وجود، Blockchain Center می‌تواند برای بررسی و سنجش احساسات بازار و تشخیص اینکه اکنون دوره آلت پارتی فرارسیده یا خیر، ابزاری را در اختیار شما قرار دهد. این ابزار فصل آلت کوین را به صورت دوره‌ای سه ماهه تعریف می‌کند.

در این دوره 75 درصد از 50 ارز دیجیتال در مقایسه با بیت کوین عملکرد بهتری دارند. بسیاری از تریدرهای حرفه‌ای و افراد فعال و باتجربه در این زمینه علائمی را به منظور نزدیکی زمان وقوع آلت سیزن در نظر گرفته‌اند. در ادامه  به این علائم اشاره خواهیم داشت.

 • پایان دوره افزایش قیمت بیت کوین: به طور کلی عملکرد صعودی بازار بیت کوین پس از استراحت بیت کوین، با دوره افزایش قیمت برخی از آلت کوین‌ها به اتمام می‌رسد. این روند اغلب به دلیل سرمایه‌گذاری سرمایه‌داران جدید بر روی آلت کوین‌ها ایجاد می‌شود؛ زیرا آن‌ها بیت کوین را گران دانسته و تصور بر رشد آلت کوین‌ها دارند. به همین دلیل هرگونه کاهش مداوم و تدریجی دامیننس بیت کوین می‌تواند خبر از نزدیکی آلت سیزن بدهد.
 • افزایش سود آلت کوین‌های بزرگ و آینده‌دار: در صورتی که رشد آلت کوین‌های بزرگی مانند: بایننس کوین (BNB)، اتر (ETH) و ریپل (XRP) در مقایسه با بیت کوین بیشتر می‌شود، به عنوان شاخص ظهور آلت پارتی و افزایش ارزش سایر آلت کوین‌ها در نظر گرفته می‌شود.
 • روندهای جدید و ظهور رمز رزهای متعدد: یکی از نشانه‌های نزدیکی آلت پارتی، ظهور روندهایی جدید به همراه رمزارزهای متعدد است. این مسئله سبب کاهش ارزش بیت کوین و افزایش ارزش سایر آلت کوین‌های نوظهور می‌شود.

آشنایی با معیارهای تشخیص و شناسایی آلت سیزن!

همانطور که اشاره شد، بازار کریپتو دارای ذات نوسانی است. یعنی اندیکاتور واحد و مطمئنی به منظور تشخیص آلت سیزن‌های پیش رو وجود ندارد. ولی بر اساس داده‌های تاریخی و همچنین بررسی برخی فاکتورها که تغییراتشان به نوعی سیگنالی از قرارگیری یا وقوع آلت سیزن است، می‌توانیم تا حدودی این دوره را تشخیص دهیم. در ادامه به صورت مختصر به این عوامل و فاکتورها می‌پردازیم.

بررسی دامیننس بیت کوین

 

بیت کوین به نوعی پادشاه ارزهای دیجیتال بوده و صاحب بیشترین ارزش بازار یا مارکت کپ (Market Cap) است. و اما مارکت کپ چیست؟ مارکت کپ در واقع معیاری به منظور محاسبه میزان سرمایه موجود در بازار به وسیله ضرب تعداد کوین‌های در گردش یک پروژه کریپتویی در قیمت فعلی هر واحد است. در حال حاضر از نظر مارکت کپ، بیت کوین به دلیل ارزش و قیمت بسیار بالای خود دارای رتبه 1 رمز ارزها است.

تحلیلگران و تریدرها با بررسی و مقایسه ارزش کل بازار کریپتو و مارکت کپ بیت کوین، معیار دامیننس (Dominance) یا همان نرخ تسلط بیت کوین را ارائه کرده‌اند. در حقیقت دامیننس با تعیین تعداد خریداران، افراد هولدر و فروشندگان فعلی یک بازار ارز دیجیتال، امکان تشخیص فصل آلت کوین‌ها را فراهم می‌کند. اگر برایتان سوال پیش آمده که دامیننس چیست؟ می توانید این مقاله از آکادمی گرانمایه را مطالعه کنید و نمودار شاخص دامیننس را در همان صفحه مشاهده کنید.

به عنوان مثال: اگر ارزش کل بازار کریپتو 1 میلیارد دلار و بر اساس کارکت کپ فعلی بیت کوین ارز آن 520 میلیون دلار باشد؛ دامیننس و نرخ تسلط آن برابر با 52 درصد خواهد بود. یعنی همه آلت کوین‌ها دامیننس 48 درصدی بر بازار خواهند داشت.

در یک آلت سیزن عادی، آلت کوین‌ها می‌توانند سهم بازار بیت کوین از کل مارکت کپ را از آن خود کنند. به طوری که ارزش بازار کلی آن‌ها به بالای 50 درصد می‌رسند. به عنوان مثال: در اواسط سال 2017 و اوایل سال 2018، آلت کوین‌ها سهم بسیار زیادی از کل بازار کریپتور را از آن خود کردند. در آن زمان بیت کوین به کف 37 درصدی خودش رسید.

در نتیجه؛ کاهش نرخ تسلط بیت کوین می‌تواند یکی از معیارهای احتمالی وقوع آلت سیزن باشد. البته در این بین بعضی از تحلیلگران استفاده از دامیننس بیت کوین به منظور شناسایی آلت پارتی را توصیه نمی‌کنند؛ زیرا با تولید و ظهور کوین‌های جدید در پروژه‌های استارتاپی، با امکان آغاز فعالیت آن‌ها، دامیننس بیت کوین در هر صورت کاهش پیدا می‌کند.

بازار گاوی یا همان بازار صعودی بیت کوین!

اگر از فعالان بازارهای مالی باشید، قطعا با اصطلاح بازار گاوی تا حدودی آشنا هستید. بازار گاوی با نام های دیگر همچون بازار صعودی، بولیش یا بول ران (Bull Run) نیز شناخته می‌شوند. در واقع این بازار به دوران رشد قیمت در بازار کریپتور اشاره دارد. بر اساس تاریخچه سال‌های گذشته، بازار گاوی نمایانگر پایان عملکرد خوب بیت کوین و رشد بسیار خوب آلت کوین‌ها است.

این روند اغلب مربوط به ورود معامله‌گران جدید و سرمایه‌گذاری آن‌ها بر روی آلت کوین‌ها به منظور سودآوری بیشتر اتفاق می‌افتد. در واقع عمل این افراد بر روی محبوبیت آلت کوین‌ها و افزایش ارزش آن‌ها تاثیر بسیار زیادی دارد. در نتیجه پایان بازار صعودی بیت کوین را به نوعی می‌توان از معیارهای احتمالی وقوع آلت سیزن دانست.

استفاده از شاخص های تحلیل بازار در پلتفرم های معتبر

در وب سایت‌های معتبر تحلیل بازار کریپتو، شاخص‌هایی ارائه می‌شوند که با بررسی آن‌ها می‌توانید آلت سیزن را شناسایی و تشخیص دهید. به عنوان مثال: ابزارهای خاصی ارائه شده که از آن‌ها به منظور سنجش احساسات بازار استفاده می‌شود. استفاده از این ابزار برای سنجش آلت پارتی نیز می‌تواند کارآمد و موثر باشد.

در صورتی که این ابزار نمایانگر عملکرد 75 درصد از 50 رمز ارز برتر و قوی بازار (به جز استیبل کوین‌هایی همچون تتر و … و توکن‌های رپ شده مثل: stETH و WBTC و …) نسبت به بیت کوین (طی دوره‌ای 3 ماهه) باشد، به معنای قرار داشتن در آلت سیزن است. به عنوان مثال: بر اساس شاخص‌های ارائه شده، اردیبهشت سال 1402 فصل بیت کوین بود.

افزایش ارزش آلت کوین های دارای مارکت کپ بالا!

دقت داشته باشید که علاوه‌بر بیت کوین، رمزارزهای محبوب و قوی دیگری با مارکت بالا وجود دارند. به عنوان مثال: در دوره تحرکات صعودی قیمت اتریوم یا بایننس کوین و افزایش رشد آن‌ها نسبت به بیت کوین، سودآوری به آلت کوین‌های بازار منتقل می‌شود. به همین دلیل انتقال سرمایه از بازار بیت کوین به الت کوین‌ها می‌تواند محرکی برای افزایش ارزش و سودآوری این دارایی‌های دیجیتال شود.

در نهایت این پروسه منجر به قوع آلت سیزن و رشد بسیار بالای آلت کوین‌ها می‌شود.

پیدایش و ظهور ترندهای جدید در بستر بلاک چین

از مهم‌ترین عوامل موثر بر وقوع آلت سیزن می‌توان به ظهور ترندهای جدید اشاره داشت. بدون شک ترندهای بلاک چین از گذشته تا به اکنون جزء فاکتورهای اساسی و قدرتمند در عملکرد دسته ای از آلت کوین‌های خاص هستند. به عنوان مثال: در سال 2020، طی دوران اوج امور مالی غیر متمرکز، ارزهای دیجیتال دیفای شده رشد عجیب و شدید خود را آغاز کرده و همچنان با قدرت زیادی ادامه می‌دهند.

ترند متاورس از جمله مواردی بود که موفق به جلب توجه بسیاری از گیمرها و افرادی داخل و خارج از حوزه کرپیتو شد. در نتیجه، ظهور ترندها و نقاط عطف جدید در بستر بلاک چین می‌تواند هیجان و جذابیت پیرامون آلت کوین‌ها در این ترندها را به طور چشمگیری افزایش دهد.

بهترین روش کسب سود در آلت سیزن؟

نحوه کسب درآمد در طی آلت سیزن یکی از مهم‌ترین دغدغه تریدرها و افراد فعال در بازارهای مالی است. در حالت کلی، پیش بینی پایان آلت سیزن کمی دشوار و پیچیده است. در نتیجه تخمین و تعیین زمان صحیح فروش آلت کوین‌ها سخت می‌شود. با این وجود می‌توانید با دقت به موارد و فاکتورهایی خاص، سود بسیار خوبی کسب کنید. این موارد و فاکتورها به شرح زیر است:

 • توجه به اندیکاتورهای تکنیکال: شما می‌توانید شاخص‌های بسیار زیادی را به منظور کسب اطلاعات مختلف بررسی کنید. ولی شما تنها باید به شاخص‌هایی توجه داشته باشید که می‌توانند اطلاعات اساسی و بسیار مهمی را در اختیار شما قرار دهند. همچنین، توصیه می‌کنیم بعضی از آلت کوین‌های موجود در سبد سرمایه‌گذاری خود را به سایر استیبل کوین‌ها یا تتر تبدیل کنید. به این صورت پس از کاهش قیمت می‌توانید خیلی سریع از دارایی‌های خود استفاده کنید.
 • تعیین میزان سود مطلوب: پس از ورود به آت پارتی یا همان فصل آلت کوین‌ها، باید میزان سود مورد نظر خود به منظور خروج از بازار را از همان ابتدا تعیین کنید.

نکته: قطعا این دو فاکتور می‌تواند نقش بسیار پررنگی در کسب سود شما و خروج به موقع از بازار داشته باشد.

استراتژی ترید و کسب سود در آلت سیزن

بدون شک داشتن استراتژی ترید می‌تواند بر روی میزان کسب سود در آلت سیزن تاثیر بسزایی داشته باشد. آلت سیزن قطعا یکی از پرسودترین چرخه‌ها در بازار کریپتو به شمار می‌رود. ولی یکی از ویژگی‌های این چرخه، عدم ثبات آن است. یعنی با افزایش احتمال سود، ریسک سرمایه‌گذاری شما به طور چشمگیری افزایش پیدا می‌کند.

لذا در ادامه به نکاتی که حتما باید در استراتژی خود به منظور ترید و کسب سود در آلت پارتی توجه داشته باشید، می‌پردازیم.

 • دوره آلت پارتی یکی از جذاب‌ترین و هیجان انگیزترین دوره‌ها برای تریدرها و افراد فعال در بازارهای مالی است. با این وجود افراد برای سرمایه‌گذاری در این زمان باید احتیاط کنند. در واقع کنترل احساسات در زمان تصمیم‌گیری به منظور کاهش ریسک و به حداکثر رساندن سود از اهمیت بسیار زیادی برخوردار است.
 • تعیین استراتژی خروج از بازار از دیگر مواردی است که حتما باید به آن توجه داشته باشید. بهتر است پیش از به پایان رسیدن دوره آلت سیزن، دارایی‌های خود را در اوج قیمت از بازار خارج کنید.
 • به منظور کنترل شرایط، از سرمایه‌گذاری در چندین آلت کوین مختلف بپرهیزید. قطعا تنوع سبد سرمایه‌گذاری می‌تواند ایده خوبی باشد. اما آن را باید تا حد قابل پیگیری و کنترل نگه دارید.
 • دقت داشته باشید که امکان شرکت در تمامی پامپینگ آلت کوین‌ها وجود ندارد. به همین دلیل باید در اخبار به روز باشید و بهترین آلت کوین‌ها را انتخاب کنید.
 • یکی از بهترین استراتژی‌های تریدرها، کسب سود در آلت پارتی و استفاده مجدد از آن به منظور سرمایه‌گذاری بر بیت کوین است.
 • به طور کلی در این دوره فرصت‌های سرمایه‌گذاری بسیار زیاد است. به همین دلیل باید بهترین راه‌ها را برای مدیریت ریسک استفاده کنید. گاهی ریسک زیاد سبب ضرر و زیان بالا و عدم امکان ادامه بازی می‌شود.

نکته: سرمایه‌گذاری در آلت کوین‌ها، برای کسب سود از آلت پارتی فاکتوری الزامی است. پس برای سرمایه‌گذاری خوب و سودآور، در زمینه بهترین آلت کوین‌ها اطلاعات لازم را به دست آورید.

بهترین زمان خرید آلت کوین ها

امروزه آلت کوین‌های کوچک و بزرگ بسیاری در لیست بهترین و آینده‌دارترین ارزهای دیجیتال قرار گرفته‌اند. با این وجود تعیین و تشخیص بهترین زمان به منظور خرید و فروش آن‌ها آسان نخواهد بود. در واقع به دلیل نوسانات بازار کریپتو، هیچ فردی قادر به تشخیص زمان دقیق شروع یا مدت زمان بقا و پایداری آلت پارتی نیست.

البته با انجام تحقیقات شخصی در زمینه انواع پروژه‌های ارزهای دیجیتال، امکان یافتن و تشخیص بهترین آن‌ها با پتانسیل بالا وجود دارد.

به عنوان مثال: ارز PEPE طی سه هفته موفق به ثبت رشد 2.000 درصدی در میان میم کوین‌های بازار شد. اکنون این موضوع به نوعی در بین میم کوین‌ها رایج و معمول شده است. دقت داشته باشید که اغلب این هایپ‌ها کوتاه مدت بوده و جزء آلت سیزن نیستند. در نتیجه امکان ضرردهی‌های بسیار سنگین در آن‌ها وجود دارد.

در نتیجه انجام تحلیل تکنیکال و فاندامنتال، بررسی اخبار، ترندهای بازار و به روزرسانی خود از فناوری‌ها می‌تواند در تشخیص و یافتن ارزهای دیجیتال جدید، حتی در خارج از فصل آلت کوین‌ها کمک چشمگیری کند.

جعفر اطمینان
0 0 رای ها
امتیازدهی به مقاله
اشتراک در
اطلاع از
guest

0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها