سیگنال ارز دیجیتال چیست؟ آشنایی با مفهوم سیگنال و نحوه استفاده از آن

اگر به کامیونیتی ارز دیجیتال در شبکه‌های اجتماعی مثل تلگرام و توییتر سر بزنید، کانال‌های زیادی با عنوان کانال سیگنال پیدا می‌کنید. تریدرها و تحلیل‌گرهایی که در بازار ارز دیجیتال و تحلیل‌های فاندامنتال و تکنیکال مهارت و دانش کافی دارند، پیشنهادهایی برای کسب سود از بازار ارائه می‌دهد. به این پیشنهادات، اصطلاحا سیگنال می‌گوییم که ممکن است رایگان یا پولی باشند. در این مقاله، مفهوم سیگنال در ارز دیجیتال، مزایب و معایب سیگنال‌ها و نحوه ترید با سیگنال کریپتو را یاد می‌گیریم.

سیگنال ارز دیجیتال چیست؟

به‌زبان ساده، سیگنال ارز دیجیتال یک پیشنهاد برای خرید یا فروش یک ارز دیجیتال خاص است که بر اساس تحلیل تکنیکال و فاندامنتال ارائه می‌شود. سیگنال‌ها به ما می‌گویند که در چه نقاطی بهتر است یک ارز دیجیتال را بخریم یا بفروشیم.

سیگنال‌ ارز دیجیتال معمولا توسط تریدرهای حرفه‌ای و سرمایه‌گذاران باتجربه ارائه می‌شود و شامل مشخصات یک ارز دیجیتال و قیمت پیشنهادی برای خرید یا فروش آن است. افراد مبتدی که سررشته زیادی از تحلیل تکنیکال و فاندامنتال ارزهای دیجیتال ندارند، می‌توانند از سیگنال‌هایی که توسط معامله‌گران باتجربه ارائه می‌شود استفاده کنند.

توجه کنید که بازار ارز دیجیتال یک بازار پیچیده و پرریسک است و هرگز به‌صورت قطعی قابل پیش‌بینی نیست؛ بنابراین، سیگنال‌های ارز دیجیتال تضمینی و قطعی نیستند. سیگنال‌ها صرفا ابزارهای مکمل هستند که به ما کمک می‌کنند فرصت‌های سرمایه‌گذاری جدید را پیدا کنیم و بتوانیم از معاملات روزمره سود بگیریم.

انواع سیگنال ارز دیجیتال

سیگنال‌های ارز دیجیتال در شبکه‌های اجتماعی مثل تلگرام یا توییتر، پلتفرم‌های ترید و ربات‌های سیگنال ترید ارائه می‌شوند و معمولا به‌صورت رایگان یا پولی (VIP) هستند. در ادامه، انواع سیگنال‌ ارز دیجیتال را به‌صورت مختصر توضیح می‌دهیم.

سیگنال رایگان کریپتو

این نوع سیگنال‌ها هزینه‌ای ندارند و بیشتر با اهداف تبلیغاتی و جلب اعتماد فالوورها به کاربران ارائه می‌شوند. سیگنال‌های رایگان معمولا درصد خطای بالایی دارند؛ بنابراین هنگام استفاده از این نوع سیگنال‌ها بیشتر احتیاط کنید.

سیگنال VIP کریپتو

سیگنال‌های VIP هزینه دارند و معمولا در کانال‌ها یا پلتفرم‌های خصوصی به کاربران ارائه می‌شود. کانال‌های پولی سیگنال معمولا یک مبلغ اشتراک به‌صورت دوره‌ای (هفتگی، ماهانه و…) از کاربران دریافت می‌کنند. باید توجه به اینکه کاربران برای سیگنال‌های VIP هزینه پرداخت می‌کنند، دقت این نوع سیگنال‌ها نسبت به سیگنال‌های رایگان بهتر است؛ اما نمی‌توان گفت که سیگنال‌های پولی کاملا صحیح و بدون خطا هستند و بهتر است از آن‌ها به‌عنوان ابزار کمکی استفاده شود.

چه اطلاعاتی در سیگنال ارز دیجیتال به ما داده می‌شود؟

همانطور که در تعریف سیگنال اشاره کردیم، سیگنال ارز دیجیتال یک پیشنهاد معامله است؛ بنابراین، سیگنال‌های ارز دیجیتال شامل اطلاعاتی هستند که به ما می‌گوید در چه نقطه‌ای به بازار یک ارز دیجیتال وارد شده و در چه نقطه‌ای از آن خارج شویم. سیگنال ارز دیجیتال معمولا شامل اطلاعات زیر است:

  • اسم و مشخصات ارز دیجیتال
  • نوع بازار (اسپات یا فیوچرز)
  • نوع معامله (خرید یا فروش)
  • قیمت (نقاط ورود و خروج)
  • حد ضرر
  • حد سود (هدف‌ها)

چطور از سیگنال ارز دیجیتال استفاده کنیم؟

برای استفاده از یک سیگنال‌ ارز دیجیتال باید اطلاعات آن را دقیق بخوانید؛ چون اشتباه در درک اطلاعات سیگنال منجر به معامله اشتباه و ضرر معامله‌گر می‌شود. برای اجرای معامله پیشنهادشده در سیگنال، ارز دیجیتال موردنظر را در یکی از صرافی‌ها پیدا کنید و طبق داده‌های سیگنال، در قیمت تعیین‌شده وارد معامله شوید.

باید معامله خود را به‌دقت دنبال کنید؛ چون احتمال خطای سیگنال‌ها وجود دارد. اگر قیمت در جهت مخالف سیگنال حرکت کند، برای جلوگیری از ضرر بیشتر باید معامله خود را سریعا ببندید. به‌همین دلیل، داشتن حد ضرر (Stop Loss) در معاملات بسیار مهم است. حد ضر در معاملات نقطه‌ای است که اگر قیمت به آن برسد، معامله به‌صورت خودکار بسته می‌شود تا از ضرر بیشتر جلوگیری شود.

طبق داده‌های سیگنال، می‌توانید برای معامله خود حد سود یا هدف (Target) تعیین کنید تا اگر قیمت به نقطه موردنظر رسید و سود مناسبی گرفتید، همه یا بخشی از دارایی‌های شما به‌صورت خودکار فروخته شود.

مزایا استفاده از سیگنال ارز دیجیتال چیست؟

سیگنال روشی برای کسب سود به کمک تحلیل‌های دیگران است و باعث صرفه‌جویی در زمان می‌شود. در واقع، کاربران سیگنال‌ها دیگر وقت خود را برای تحلیل و دنبال کردن نمودار صرف نمی‌کنند؛ بلکه، از تحلیل‌های افراد حرفه‌ای و باتجربه کمک می‌گیرند می‌کنند.

یکی از مشکلاتی که معامله‌گران دائما با آن دست و پنجه نرم می‌کنند، اثر احساسات و هیجانات بر تصمیم‌گیری‌ است. بسیار پیش می‌آید که در شرایط سود یا ضرر، تریدر قادر به کنترل احساسات خود نیست و از روی هیجان تصمیمات اشتباه می‌گیرد. یکی از مزیت‌های سیگنال این است که با ارائه یک طرح معاملاتی دقیق، احساسات و هیجانات را از معاملات حذف می‌کند و به تریدر کمک می‌کند که بر احساسات خود کنترل داشته باشد.

سیگنال هم برای تریدرهای مبتدی و هم برای معامله‌گران حرفه‌ای می‌تواند مفید باشد. افراد تازه‌وارد به دنیای ارز دیجیتال معمولا مهارت تحلیل بازار را ندارند و بدون دانش فنی، نمی‌توانند تصمیمات صحیح بگیرند. سیگنال ارز دیجیتال به افراد مبتدی کمک می‌کند تا با فرایند انجام معاملات ارز دیجیتال آشنا شوند و بتوانند از فرصت‌های پیش‌آمده در این بازار، سود بگیرند.

تریدرهای حرفه‌ای و باتجربه نیز می‌توانند به‌عنوان یک ابزار کمکی از سیگنال‌های ارز دیجیتال استفاده کنند. اغلب، تحلیل تکنیکال بر اساس برداشت شخصی تحلیل‌گر از نمودار قیمت است و این تحلیل می‌تواند نادرست باشد. به‌کمک سیگنال‌‌های ارز دیجیتال، تریدر می‌تواند اعتبار و صحت تحلیل خود را ارزیابی کند و با مقایسه داده‌های سیگنال و دیدگاه خود، یک تصمیم دقیق‌تر بگیرد.

آموزش ترید با استفاده از سیگنال‌های ارز دیجیتال

برای ترید با یک سیگنال ارز دیجیتال، باید داده‌های سیگنال را کاملا درک کرده و آن را در یک صرافی اجرا کنیم. اول از همه، به یک صرافی معتبر بروید و ارز دیجیتال مورد نظر را از روی نام اختصار ارائه‌شده در سیگنال پیدا کنید. کلمه Buy در سیگنال نشان‌دهنده معامله خرید و کلمه Sell نشان‌دهنده معامله فروش است.

به این موضوع نیز دقت کنید که سیگنال ارز دیجیتال ممکن است برای بازار اسپات یا فیوچرز باشد. سیگنال‌های بازار فیوچرز به‌صورت معامله لانگ (Long – پیش‌بینی برای صعود بازار) یا شورت (Short – پیش‌بینی برای سقوط بازار) هستند و در این معاملات می‌توان از اهرم یا لورج (Levrage) استفاده کرد. با این حال، معاملات فیوچرز ریسک بسیار بالایی دارند و ممکن است سرمایه تریدر به‌طور کامل از دست برود.

اصلاحات TP و ST در سیگنال‌ها به‌ترتیب به معنی حد سود (Take Profit) و حد ضرر است. حد سود و حد ضرر، بخش مهمی از سیگنال‌های ارز دیجیتال هستند؛ چون کاربر سیگنال باید بداند که در چه نقطه‌ای سیگنال بی‌اعتبار می‌شود و در چه نقطه‌ای بهتر است معامله را ببندد. حد سود یا TP معمولا به‌صورت پله‌ای است و گاها با اصطلاحات Target 1، Target 2 و… نیز مشخص می‌شود.

برای آشنایی بیشتر با نحوه ترید به‌کمک سیگنال‌ها، در ادامه مثالی از یک سیگنال ارز دیجیتال را باهم بررسی می‌کنیم:

Spot Signal

BTC/USDT

BUY

—————

Buy / Entry: 60,500

————–

TP1: 61,000

TP2: 62,000

TP3: 62,500

TP4: 63,000

TP5: 63,500

————–

ST: 59,700

مثال بالا، یک پیشنهاد خرید برای ارز دیجیتال بیت کوین در بازار اسپات است. نقطه ورود که معمولا با اصطلاحات Buy یا Entry مشخص می‌شود، ۶۰,۵۰۰ دلار است؛ یعنی شما باید بیت کوین را در قیمت ۶۰,۵۰۰ دلار بخرید.

نقاط خروج، اهداف یا حد سود با اصطلاحات Sell، Target یا TP مشخص می‌شود و در این مثال، هدف‌های ۱ تا ۵ هستند؛ یعنی قیمت بیت کوین می‌تواند تا این اهداف پیش برود و شما بسته به میزان ریسک‌پذیری خود، در این سطوح قیمتی می‌توانید به‌صورت پله‌ای بیت کوین خود را بفروشید.

حد ضرر مشخص‌شده برای معامله نیز ۵۹,۷۰۰ دلار است؛ یعنی اگر قیمت بیت کوین به این سطح برسد، معامله شما به‌صورت خودکار بسته می‌شود تا از ضرر بیشتر جلوگیری شود. در صورت فعال شدن حد ضرر، سیگنال دیگر اعتباری ندارد و به‌اصلاح فیلد می‌شود.

معایب استفاده از سیگنال ارز دیجیتال

استفاده از سیگنال‌های ارز دیجیتال معایبی دارد که باید از آن‌ها آگاه باشید. یکی از مشکلاتی که تقریبا همیشه در این حوزه با آن مواجه هستیم، کلاهبرداری از طریق فروش سیگنال است. حتی ممکن است سیگنال‌های رایگان نیز با اهداف کلاهبردای ارائه شده باشد. در هر صورت در استفاده از سیگنال‌ها باید دقت کنید و از سیگنال‌هایی استفاده کنید که ارزهای دیجیتال شناخته‌شده در صرافی‌های معتبر را معرفی می‌کنند.

احتمال خطا در سیگنال‌های ارز دیجیتال زیاد است. سیگنال‌ها حاصل تحلیل تریدرها و تحلیل‌گران دیگر هستند و این تحلیل ممکن است درست نباشد. بازار ارز دیجیتال یک بازار پرنوسان است و ممکن است قیمت‌ها در جهت پیش‌بینی‌شده حرکت نکنند. این ریسک وجود دارد که سیگنال ارائه‌شده اشتباه باشد و کاربری که از این سیگنال استفاده می‌کند سرمایه خود را از دست بدهد.

گاهی هزینه سیگنال‌های پولی بسیار بالاست و اگر در طی دوره نتوانید بیشتر از هزینه پراخت‌شده از معاملات سود کنید، استفاده از سیگنال‌های VIP برای شما باصرفه نخواهد بود. در نتیجه، برای استفاده از سیگنال‌های پولی یا VIP، باید مبلغ زیادی را به‌عنوان حق اشتراک پرداخت کنید.

وابستگی به سیگنال‌ها و عدم یادگیری تحلیل‌گری

یکی از مهم‌ترین معایب استفاده از سیگنال‌ ارز دیجیتال این است که پس از مدتی کاربران به سیگنال‌ها وابسته می‌شوند و دیگر علاقه‌ای به یادگیری تحلیل بازار ندارند. کسانی که زیاد از سیگنال‌ها استفاده می‌کنند، صرفا می‌خواهند از استراتژی‌های آماده دیگران استفاده کنند و ریسک‌پذیر نیستند.

این افراد رفته‌رفته توانایی تجزیه و تحلیل خود را از دست می‌دهند و فقط از دیگران تقلید می‌کنند. علاوه بر اینکه توانایی‌هایی مثل تحلیل و مدیریت سرمایه را یاد نمی‌گیرند، تقلید از دیگران در نهایت ممکن است به ضرر مالی و از دست رفتن سرمایه آن‌ها منجر شود. بهتر است که خودتان نحوه تحلیل بازار ارز دیجیتال را یاد بگیرید و از سیگنال‌ها به‌عنوان یک ابزار کمکی و برای گرفتن تایید استفاده کنید.

چطور سیگنال ارز دیجیتال با درصد سود بالا پیدا کنیم؟

هیچ روش آسانی برای پیدا کردن سیگنال‌ ارز دیجیتال مطمئن و با درصد سود بالا وجود ندارد. بهترین روش این است که قبل از استفاده و معامله با سرمایه خود، مدتی سیگنال‌ها را بر اساس روند بازار زیر نظر بگیرید. برای مثال، اگر یک سیگنال می‌گوید که ارز دیجیتال اتریوم را در قیمت‌های معین بخرید و بفروشید، در همین برهه روند قیمت اتریوم را در نظر بگیرید و صحت و درصد سود سیگنال‌ها حساب کنید. در این صورت می‌توانید درصد موفقیت و درصد خطای سیگنال‌ها را ارزیابی کنید و بفهمید که سیگنال‌های کانال یا پلتفرم ارائه‌دهنده سیگنال چقدر معتبر و قابل‌اعتماد است. کانال سیگنال “جهش سرمایه” آکادمی گرانمایه یکی از بهترین و سودآور ترین کانال های سیگنال برای کمک به شما در معامله گری خود است. برای عضویت در کانال سیگنال جهش سرمایه آکادمی گرانمایه کافیست به این صفحه از سایت ما مراجعه کنید.

جمع‌بندی

سیگنال ارز دیجیتال درواقع پیشنهادی برای انجام یک معامله است. این پیشنهادات معمولا توسط تریدرهای حرفه‌ای و باتجربه ارائه می‌شود و اکثرا کاربرانی از آن‌ها استفاده می‌کنند که دانش فنی کافی از بازار ارز دیجیتال ندارند. سیگنال‌ها به ما کمک می‌کنند که از فرصت‌های پیش‌آمده سود بگیریم؛ اما ریسک‌هایی نیز دارند و احتمال اینکه سیگنال‌ها‌ اشتباه از آب دربیایند وجود دارد. بهتر است که از سیگنال‌ها به‌عنوان یک ابزار کمی در کنار تحلیل‌های خود استفاده کنید. در این مطلب بررسی کردیم که سیگنال ارز دیجیتال چیست و چگونه باید از آن‌ها استفاده کرد.

فرزین توفیق
0 0 رای ها
امتیازدهی به مقاله
اشتراک در
اطلاع از
guest

0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها