ایردراپ چیست؟

ایردراپ چیست؟

یکی از جذابیت‌های بازار ارز دیجیتال، ایردراپ‌های آن است. وقتی هنوز خیلی از ما از بازار کریپتو سر در نمی‌آوردیم و اصلا نمی‌دانستیم در دنیای بلاکچین‌ چه خبر است، عده‌ای در کیف پول‌های خود بیت کوین داشتند و حتی خودشان هم فکر نمی‌کردند روزی این سکه‌هایی که رایگان به دستشان رسیده بود، می‌تواند زندگیشان را زیر و رو کند. این یک نگاه کلی به مفهوم ایردراپ است که می‌تواند در کنار ترید کردن یا سرمایه‌گذاری، یک منبع درآمد غیرمنفعل برای شما باشد. عجله نکنید؛ اگر دوست دارید بدانید ایردراپ چیست و چرا برخی روی آن این‌همه حساب می‌کنند، ما در آکادمی گرانمایه برای پاسخ به پرسش‌ها و رفع ابهامات شما، راهنمایی برای شما تهیه کرده‌ایم که می‌توانید به آن مراجعه کنید.

مفهوم ایردراپ چیست؟

کلمه Airdrop متشکل از دو واژه Air و Drop‌ است که کاملا مفهوم این اصطلاح را می‌رساند. می‌توانیم در فارسی آن را این‌طور معنا کنیم: پولی که از آسمان روی سرتان می‌بارد! بله، درست است. ایردراپ در یک مفهوم کلی، به ارزهای دیجیتال رایگانی اشاره دارد که پروژه‌ها بنا به دلایل مختلفی (که جلوتر به آن‌ها اشاره می‌کنیم)، آن‌ها را در میان کاربران جامعه کریپتو توزیع می‌کنند.

البته توضیحی که در بالا ارائه شد کامل نیست؛ چرا که تمام ایردراپ‌ها رایگان نیستند و برخی از آن‌ها نیازمند پرداخت هزینه‌هایی هستند. هم‌چنین برخلاف برخی ایردراپ‌ها که تنها با چند گام ساده می‌توانید آن‌ها را به دست بیاورید، در برخی موارد لازم است که وظایف پیچیده‌تری را انجام بدهید تا بخت خود را برای برنده شدن در این واقعه جذاب افزایش دهید. در ادامه و در بخش‌های جلوتر، در مورد انواع ایردراپ و نحوه شرکت در آن‌ها و دریافت پاداش، با جزئيات بیشتری صحبت می‌کنیم.

چطور با شرکت در ایردراپ کسب درآمد کنیم؟

ابتدایی‌ترین پرسش در مورد ایردراپ‌ها این است که چطور می‌توانیم از این موقعیت استفاده کنیم و با تمرکز روی ایردراپ‌ها، به درآمد برسیم. روش‌های مختلفی برای کسب درآمد از ایردراپ وجود دارد که بسته به نوع ایردراپی که قصد شرکت در آن را دارید، متفاوت است. زمانی که توکنی برایتان ایردراپ شد، می‌توانید آن را بلافاصله پس از لیست شدن در صرافی‌ها بفروشید و مبلغش را دریافت کنید. برخی از افراد هم منتظر می‌مانند تا تب‌وتاب اولیه فروکش کند یا با توجه به تحلیلی که دارند، زمان فروش را به بعد موکول می‌کنند.

عده‌ای ممکن است اقدام به هولد کردن دارایی خود کنند و بلافاصله دست به فروش نزنند. مثلا در مورد آربیتروم، بسیاری معتقد بودند که این پروژه ارزشمند است و به همین خاطر دارایی‌های خود را نفروختند. نتیجه این شد که همین چند وقت پیش، توکن ARB یک سقف قیمت تاریخی ثبت کرد و افرادی که توکن‌های ایردراپ‌شده خود را نگه داشته بودند،‌ سود خوبی به دست آوردند. پس اگر به بنیاد پروژه اعتقاد دارید و می‌دانید که با یک دارایی ارزشمند سروکار دارید‌، می‌توانید برنامه‌ای برای نگهداری طولانی‌مدت آن بریزید. البته که چنین کاری با ریسک همراه است؛‌ چه بسا پروژه‌های زیادی در این بازار بودند که بعد از مدتی محو شدند و هولدرهای خود را با ضررهای هنگفت تنها گذاشتند.

در حال حاضر روش‌های دیگری هم برای کسب درآمد از طریق کریپتو وجود دارد و آن هم استیک کردن دارایی‌هاست. این مدل از ایردراپ به‌ویژه در این اواخر در مورد سولانا بسیار پررونق بود و افراد زیادی به سراغ آزمودن این راه رفته‌اند. برای اینکه بیشتر در خصوص این موارد توضیح بدهیم، لازم است که اول به سراغ بررسی انواع ایردراپ برویم و جزئيات بیشتر را در هر بخش بیان کنیم.

انواع ایردراپ

چیزی که از ایردراپ به ذهن برخی افراد خطور می‌کند، همان توکن‌های رایگانی است که قرار است یک‌باره و بدون تلاش به دستشان برسد. چنین چیزی دور از واقعیت است و قضیه به این سادگی هم نیست. از این رو در ادامه به انواع مختلف ایردراپ اشاره خواهیم کرد.

ایردراپ استاندارد

در بیان انواع ایردراپ، توضیحات را با نوع استاندارد آن آغاز می‌کنیم. این شیوه، رایج‌ترین راه توزیع رمزارز میان کاربران است. در این روش، توکن‌ها به صورت رایگان به کاربران منتخب تعلق می‌گیرد. از جمله معیارهایی که می‌تواند کاربران را در فهرست افراد منتخب قرار دهد، می‌توان به این موارد اشاره کرد:

 • داشتن یک ارز دیجیتال خاص در کیف پول و دریافت توکن‌های یک پروژه دیگر
 • وارد کردن ایمیل و ثبت‌نام در پلتفرم
 • دعوت کاربران دیگر به پروژه
 • کار با شبکه تستی (این کار هزینه‌ای ندارد و برای مشارکت در نسخه‌های تستی، لازم است که توکن‌های تستی مانند گوئرلی اتریوم یا آربیتروم یا توکن‌های تست‌نت زنجیره هوشمند بایننس را در کیف پول خود داشته باشید. توجه کنید که این توکن‌ها رایگان هستند و نیازی نیست برای داشتن آن‌ها، هزینه‌ای پرداخت کنید. هم‌چنین دقت کنید که این توکن‌ها ارزشی ندارند و نمی‌توان آن‌ها را فروخت.)

توجه کنید که موارد دیگری را هم می‌توان به این فهرست اضافه کرد. زمانی که صلاحیت کاربری از جانب تیم پروژه تایید شد، در‌ آن هنگام جامعه هدف، جایزه خود را در کیف پول یا حسابی واقع در پلتفرمی خاص، دریافت خواهند کرد.

ایردراپ به هولدرها

ایردراپ به هولدر ها

نوع دیگری از رایج‌ترین ایردراپ‌ها، ایردراپ به هولدرهای ارز دیجیتال است. مثل مورد قبلی، در این نوع خاص نیز جامعه هدف، کاربران مشخصی هستند که واجد شرایط دریافت ایردراپ شده‌اند. ممکن است در برخی از متون، این ایردراپ را با نام ایردراپ وفاداری ببینید. حالا در چه صورتی ممکن است این ایردراپ نصیبتان شود؟ در مواقعی که توکن‌های خاصی را هولد کرده‌اید، با توجه به تعداد ارزهای هولدشده، توکن‌های ایردراپ دریافت خواهید کرد. بدیهی است که هرچه توکن‌های بیشتری هولد کرده باشید، جایزه بیشتری به حسابتان واریز خواهد شد.

در حقیقت صاحبان پروژه این کار را انجام می‌دهند تا کاربران را هم‌چنان به هولد کردن تشویق کنند. این مسئله باعث می‌شود که کاربرهای ساده به هولدرهای وفاداری تبدیل شوند که پشت پروژه هستند و هوای آن را دارند. در عصری که وجود جامعه قوی و کامیونیتی همراه، یک عنصر کلیدی در موفقیت پروژه‌ها به شمار می‌رود، چنین ایردراپ‌هایی با جستجوی کاربران وفادار، می‌توانند نقش‌های موثری در سرنوشت آینده محصولات بلاکچینی داشته باشند.

ایردراپ به استیک‌کننده‌ها

در ابتدای مطلب در مورد استیک توکن‌ها و دریافت پاداش صحبت کردیم. یکی از پرسروصداترین ایردراپ‌های اخیر کریپتو، مربوط به پروژه‌ای به نام جیتو بود که روی بلاکچین سولانا فعالیت می‌کند. جیتو یک پروتکل استیکینگ نقدینگی است که در آذرماه امسال، با توزیع ۹۰ میلیون توکن، جامعه کریپتو را تکان داد. کاربرانی که کوین‌های سولانا (SOL) را در این پروتکل استیک کرده بودند، چیزی حدود ۱۰ هزار دلار و بیشتر پاداش دریافت کردند. دقت کردید؟ فقط با استیک رمزارز سولانا.

دیگر شبکه‌ای که این روزها بسیار سر زبان‌هاست، سلستیاست و استیک توکن بومی این شبکه یعنی TIA نیز می‌تواند گزینه مناسبی برای دریافت ایردراپ باشد. اینجکتیو هم دقیقا در همین شرایط به سر می‌برد. پس اگر توکن‌ها یا کوین‌های برخی شبکه‌ها را در پلتفرم‌های مشخصی استیک کنید، صاحبان آن پلتفرم‌ها به پاس این حرکت و به تقدیر از مشارکت شما، ممکن است پاداش‌هایی در قالب توکن به شما بدهند.

برای اینکه این فرصت‌ها را از دست ندهید، سعی کنید همیشه شبکه‌های اجتماعی را برای اطلاع از وضعیت ترندهای بازار دنبال کنید. مثلا با جستجویی در پلتفرم ایکس (توییتر سابق) می‌بینید که اکنون بازار استیکینگ و ری‌استیکینگ در پروتکل‌هایی همچون آیگن‌لیر (Eigenlayer) بسیار داغ است.

ایردراپ به کسانی که نود اجرا می‌کنند

این نوع از ایردراپ را هرکسی نمی‌تواند بگیرد؛ چرا که برای واجد شرایط شدن در چنین ایردراپی، لازم است که نقش نود را ایفا کنید. نود در حقیقت همان کامپیوتری است که به بلاکچین متصل می‌شود و وظایفی مانند ایجاد یا ارسال و دریافت داده‌ها را به عهده دارد. وجود نودها در بلاکچین‌ها ضروری است و این عناصر هستند که می‌توانند وضعیت بلاکچین را رصد کنند و حیات و اعتبار آن را رقم بزنند.

نودها انواع مخلتفی دارند و ممکن است به صورت کامل یا سبک باشند. نودهای کامل تمام اطلاعات تراکنش‌ها را روی سیستم خود ذخیره می‌کنند. این مسئله نشان می‌دهد که چنین نودهایی به فضای ذخیره‌سازی زیادی نیاز دارند. گاهی هم نودها ممکن است تنها اطلاعات خاصی را با حجم‌های کمتر نگهداری کنند.

به طور کلی نودها کاربرانی هستند که از منافع پروژه‌ها بهره‌مند می‌شوند. بسته به نوع نودها، ممکن است در برخی پروژه‌ها پاداش‌هایی برای این کار در نظر گرفته شود. در بیشتر مواقع می‌توانید با خرید یک سرور خصوصی مجازی (VPS) و اجرای نود، شانس خود را برای دریافت ایردراپ‌های احتمالی شبکه‌ها افزایش دهید. بدیهی است که این ایردراپ، نیازمند پرداخت هزینه برای خرید سرور است. این کار برای کاربران غیرحرفه‌ای آسان نیست و ممکن است باعث از دست رفتن زمان و هزینه‌شان شود.

ایردراپ به تست‌کننده‌های شبکه

ایردراپ به تست کننده های شبکه

اما یکی از رایج‌ترین انواع ایردراپ، مواردی است که به افراد مشارکت‌کننده در نسخه‌های تستی تعلق می‌گیرد. پیش از آنکه یک شبکه اصلی راه‌اندازی شود، توسعه‌دهندگان یک نسخه تستی از آن را آماده می‌کنند و معمولا در اختیار عموم قرار می‌دهند. کاربران با توکن‌های تستی روی این شبکه‌ها کار می‌کنند و مشارکت‌ آنان برای پروژه ارزشمند است. چرا؟ چون ایرادها و عملکرد شبکه در این فرایند آزمایشی مشخص می‌شود و توسعه‌دهندگان پس از رفع باگ‌ها و نواقص، می‌توانند نسخه نهایی را منتشر کنند.

در این نوع از ایردراپ، بسته به میزان فعالیت مشارکت‌کنندگان، توکن‌های ایردراپ میان آن‌ها توزیع می‌شود. به یک نکته مهم هم توجه کنید. کار کردن و مشارکت روی هر شبکه تستی، به معنای تضمینی برای ایردراپ نیست. این مسئله به تصمیم صاحبان آن پروژه بستگی دارد و تا زمانی که آن‌ها اعلام نکنند که قصد برگزاری ایردراپ دارند، هیچ‌چیز قطعی نیست.

ایردراپ هاردفورک

برای درک این مورد، لازم است که ابتدا در مورد هاردفورک توضیح مختصری ارائه کنیم. هاردفورک یک انشعاب از شبکه اصلی است. به هر دلیلی ممکن است پروژه‌ها اقدام به ایجاد تغییراتی در پروژه کنند که باعث می‌شود نسخه جدید از نسخه قبلی متمایز شود. این فرایند هاردفورک نامیده می‌شود.

بارزترین نمونه چنین ایردراپی، هاردفورک بیت کوین کش است. در سال ۲۰۱۷، شبکه بیت کوین یک هاردفور پرسروصدا انجام داد و از دل این کار، فورکی به نام بیت کوین کش (با نماد BCH) خلق شد. در جریان این رویداد، افرادی که بیت کوین داشتند، معادل دارایی خود توکن‌های بیت کوین کش را دریافت کردند. توسعه‌دهندگان در تاریخ مشخصی موجودی هولدرهای بیت کوین را مدنظر قرار دادند و افراد واجد شرایط، به همان میزان توکن جدید دریافت کردند. پس این نوع از ایردراپ نیز پولی است؛ چرا که از قبل باید توکن‌های یک شبکه را خریداری و هولد کرده باشید.

ایردراپ بونتی

این مورد هم یکی از رایج‌ترین ایردراپ‌های تاریخ است. در این ایردراپ‌ها، کاربران در ازای انجام وظایفی مشخص، مشمول دریافت پاداش خواهند شد. دامنه این وظایف بسیار گسترده است. ممکن است پروژه از شما بخواهد که توییتر یا سایر رسانه‌های آن را دنبال کنید، پست آن‌ها را به اشتراک بگذارید، کامنتی برایشان بنویسید یا در کمپین‌های مختلف شرکت کنید. پلتفرم گلکس (Galxe) یکی از سایت‌هایی است که وظایف متعدد پروژه‌های مختلف در آن تعیین می‌شود و با انجام آن‌ها ممکن است برنده ایردراپ شوید.

در یک نوع دیگر از ایردراپ بونتی، کاربرانی که بتوانند خطاهای پروژه را پیدا کنند، جایزه می‌گیرند. این جایزه‌ها معمولا نقدی است و البته می‌تواند در قالب توکن هم باشد. هدف از چنین ایردراپی تشویق کاربران به جستجو در جای‌جای مختلف شبکه و یافتن خطاهای احتمالی است. در صورت یافتن باگ اساسی، پاداش چنین کاری معمولا بسیار زیاد و قابل توجه است. در سایت‌ها یا داکیومنت‌های پروژه‌ها می‌توان جزئیات این مسئله را یافت.

ایردراپ انحصاری

در‌آخرین نوع از انواع ایردراپ، نگاهی به ایردراپ‌های انحصاری می‌اندازیم. در این موارد، صاحبان پروژه ممکن است به افرادی مانند شرکای استراتژیک، کاربران قدیمی یا اولین افرادی که به شبکه پیوستند، جوایزی اهدا کنند. به همین خاطر است که خیلی از افراد مدام شبکه‌های اجتماعی را بررسی می‌کنند تا در صورت راه‌اندازی یک پروژه، جزو اولین نفراتی باشند که به سراغ آن می‌روند. این روش هم یکی دیگر از راه‌کارهای جذب کاربر است و اتفاقا بسیار هم موفق از آب در آمده است.

چرا پروژه ها به کاربران ایردراپ می‌دهند؟

حالا که انواع مختلف ایردراپ‌ها را توضیح دادیم، به سادگی می‌توان دریافت که هدف از ایردراپ چیست. این اهداف دامنه وسیعی دارند و ممکن است بیشتر از مواردی باشند که در ادامه به آن‌ها اشاره خواهیم کرد. با این‌همه عمده دلایلی که پروژه‌ها را مجاب به ایردراپ می‌کنند، شامل فاکتورهای زیر هستند.

جذب سرمایه

نخستین مورد از دلایل ایردراپ، جذب سرمایه است. پروژه‌ها با ایردراپ کردن توکن‌های خود، مخاطبان بسیاری جمع می‌کنند و این افراد با خودشان پول به پروژه می‌آورند. در حقیقت پروژه‌ها با برنامه ایردراپ، به دنبال تامین نقدینگی و جمع‌آوری سرمایه برای حفظ و بقای خود هستند.

مشارکت در اکوسیستم

دلیل بعدی که البته به نوعی مبنای تمام دلایل دیگر هم هست، این است که کاربران به مشارکت و استفاده از اکوسیستم تشویق شوند. شبکه‌ای که کاربران زیادی داشته باشد، یک شبکه موفق به حساب می‌آید. در حقیقت کاربران یک شبکه، سرمایه‌های آن پروژه هستند و می‌توان روی فعالیت آن در بلندمدت حساب ویژه‌ای باز کرد.

هیچ مشوقی بهتر از انگیزه‌های مالی نمی‌تواند کاربران را به استفاده از یک اکوسیستم تشویق کند. البته در برخی موارد، پروژه‌ها با ارائه موارد جذابی مثل کارمزدهای پایین‌تر یا سرعت‌های بالاتر در انجام تراکنش‌ها، کاربران مختلف را به سمت خود می‌کشانند. اما در مورد پروژه‌های نوپا و تازه به میدان آمده، این قضیه صدق نمی‌کند و انگیزه‌های مالی حرف اول را می‌زند.

هدیه به کاربران

دلیل عمده دیگر برای ارائه ایردراپ این است که پروژه‌ها می‌خواهند به کاربران خود هدیه بدهند. این کار از آنان کاربران وفادار و متعهدی می‌سازد که خود موجب تبلیغ پروژه خواهد شد. در حقیقت پروژه‌ها با این کار، ارتشی از افراد باصلاحیت را تشکیل می‌دهند که این افراد خودخواسته برای آن پروژه بازاریابی و تبلیغ می‌کنند. اگر منطقی به قضیه نگاه کنیم، منفعتی که پروژه‌ها از هدیه به کاربران دریافت می‌کنند، از هزینه‌هایی که بابت این کار می‌پردازند، بسیار بیشتر است. در حالت کلی می‌توان این فرایند را یک بازی دوسربرد برای هر دو طرف دانست.

معرفی یک ارز دیجیتال جدید

در نهایت می‌رسیم به یکی از مهم‌ترین و اصلی‌ترین دلایلی که باعث می‌شود پروژه‌ها ایردراپ بدهند. معرفی و انتشار یک ارز دیجیتال جدید، نیازمند مارکتینگ و تبلیغات متعددی است تا مردم آن رمزارز جدید را بشناسند. استفاده از ایردراپ و توزیع دارایی‌های جدید میان کاربران، تاکنون به خوبی امتحان خود را پس داده است و نتایج خوبی هم در پی داشته است.

این مسئله تبلیغات گسترده‌ای را در جامعه ارزهای دیجیتال ایجاد می‌کند و در نهایت پس از آن‌که رمزارز جدید ایجاد و در صرافی‌ها لیست شد، خیل کاربران مشتاق برای خرید هجوم می‌آورند و باعث بالا رفتن قیمت آن رمزارز می‌شوند. با این کار، ارز دیجیتال جدید سریع ترند می‌شود و می‌تواند در این بازار جایگاه خوبی به دست بیاورد.

نحوه فهمیدن کلاهبرداری در ایردراپ ها

با توضیحات بالا دریافتیم که ایردراپ یک فعالیت کاملا جذاب و البته وسوسه‌کننده است. طوری که افرادی حاضرند برای آن هزینه کنند تا در ازای آن، مبالغ هنگفتی به دست بیاورند. همین امر باعث می‌شود سروکله کلاهبرداران هم پیدا شود و افراد بی‌تجربه، ساده یا طمع‌کار ضرر کنند. سری به شبکه‌های اجتماعی بزنید و ببینید چه حساب‌های کاربری فراوانی وجود دارند که ادعای ایردراپ می‌کنند و پول مردم را از چنگشان در می‌آورند.

ممکن است یک پروژه فیک از شما بخواهد کیف پولتان را به سایتی وصل کنید. همین وصل کردن کیف پول باعث می‌شود برخی از دسترسی‌ها را به آن سایت بدهید و کیف پولتان خالی شود. اصلا به همین خاطر است که همیشه تاکید می‌شود برای دریافت ایردراپ و مشارکت در این شبکه‌ها، از کیف پول‌های مجزا استفاده کنید و ولت اصلی خود را به خطر نیندازید.

در ادامه چند روش را برای تشخیص این ایردراپ‌های فیک بیان می‌کنیم.

 • اول از همه این را باید دانست که پروژه‌های مطرح معمولا نیازی به ایردراپ ندارند. همین چند وقت پیش در جریان پرونده ریپل و کمیسیون بورس و اوراق بهادار آمریکا، اکانت‌های زیادی خبر از ایردراپ ریپل می‌دادند که تمامشان کلاهبرداری بودند.
 • یک شیوه رایج کلاهبرداری هم مربوط به توکن‌هایی است که ناگهان از کیف پول شما سر در می‌آورند. خیلی از مواقع کاربر اصلا در پلتفرم یا سایت پروژه فعالیت نداشته است، اما توکن‌های آن برایش ایردراپ می‌شوند؛ آن هم در تعداد و حجم بسیار بالا. این مسئله وسوسه‌کننده است، اما کاملا مشخص است که هدف چیزی جز کلاهبرداری نیست.
 • اکانت‌های فیک معمولا حساب‌های تازه‌تاسیسی هستند که در توییتر، فیس‌بوک یا مدیوم، فعالیتشان را به تازگی آغاز کرده‌اند.
 • اگر پروژه‌ای از شما کلید خصوصی خواست، بدون استثنا کلاهبرداری است.
 • وب‌سایت‌های اصلی پروژه‌ها حساب‌های فعال در شبکه‌های اجتماعی خود را به کاربران معرفی می‌کنند. اگر هیچ ارتباطی میان یک حساب و سایت اصلی نباشد، می‌توان به سادگی به اسکم بودن آن پی برد.
 • وعده سودهای هنگفت و جوایز کلان نیز زنگ خطری است که باید با مشاهده آن چشم و گوشمان را بیشتر باز کنیم.
 • غلط‌های املایی و دستوری در اکانت‌های فیک معمولا به وفور مشاهده می‌شود.
 • حواستان به آی‌دی اکانت هم باشد. معمولا آی‌دی‌های فیک بسیار شبیه به آی‌دی حساب اصلی هستند و اگر دقت نکنید، به سادگی گمراه خواهید شد.
 • همچنین پروژه‌هایی که برای آزاد کردن دارایی‌های ایردراپ‌شده، از شما هزینه طلب می‌کنند، پروژه‌های نادرستی هستند و با هدف کلاهبرداری ایجاد شده‌اند.

موارد دیگری را هم می‌شود به این لیست اضافه کرد؛ اما این‌ها رایج‌ترین شیوه‌های تشخیص ایردراپ‌های کلاهبرداری هستند.

مزایای شرکت در ایردراپ ها

حالا برویم سراغ مزایای ایردراپ‌ها. این فرایند چه سودی دارد که پروژه‌ها و کاربران به آن توجه می‌کنند؟ در ادامه به صورت خلاصه این مزایا را با هم بررسی می‌کنیم.

 • کسب درآمد: اصلی‌ترین مزیت ایردراپ برای کاربران، کسب درآمد از طریق توکن‌ها و پاداش‌های ایردراپ‌شده است.
 • افزایش نقدینگی و حجم معاملات: وقتی پروژه‌ای توکن‌های خود را ایردراپ می‌کند، کاربران بیشتری به آن توجه می‌کنند و این مسئله باعث افزایش حجم معاملات و نقدینگی آن رمزارز می‌شود.
 • کشف پروژه‌های جدید: ایردراپ به کاربران این امکان را می‌دهد که بتوانند از پروژه‌های جدید باخبر شوند و فرصت‌های سرمایه‌گذاری بیشتری پیش روی خودشان ببینند.
 • بازاریابی: این مزیت برای صاحبان پروژه است که از طریق ایردراپ، توکن خود را به افراد بیشتری معرفی می‌کنند و باعث ایجاد هایپ در اطراف آن می‌شوند.
 • افزایش پذیرش و مقبولیت: ایردراپ می‌تواند به بلوغ بازار کریپتو و در نتیجه رشد سریع‌تر آن کمک کند.

معایب شرکت در ایردراپ ها

علاوه بر مزایایی که برای ایردراپ‌ها برشمردیم، معایبی نیز برای آن‌ها وجود دارد که بهتر است با آن‌ها هم آشنا شویم.

 • ریسک‌ها و مخاطرات: قبلا هم اشاره کردیم که ایردراپ بهشت کلاهبرداران است و افراد سودجو معمولا برای به دام انداختن کاربران بی‌تجربه کمین می‌کنند. این مسئله یکی از بزرگ‌ترین معایب ایردراپ است.
 • هزینه: خیلی از مواقع کاربران با رویای کسب درآمدهای هنگفت، تمام فکر و ذکر و دار و ندارشان را روی پروژه‌های پرریسک می‌گذارند تا ایردراپی نصیبشان شود. این در حالی است که اگر این مبلغ و وقت را صرف پروژه‌های معتبر و شناخته‌شده‌تر کنند، بازدهی هرچند کمتر، اما مطمئن‌تر به دست می‌آورند.
 • بی‌ارزش بودن: تمام پروژه‌ها توکن‌های ارزشمندی ایردراپ نخواهند کرد. ممکن است پاداشی که می‌گیرید، تنها هزینه کارمزدهایی را پوشش دهد که برای مشارکت در شبکه پرداخت کرده‌اید.
 • دامپ: در بسیاری از مواقع بلافاصله پس از لیست شدن توکن، افرادی که دارایی‌های خود را از طریق ایردراپ به دست آورده‌اند، برای فروش هجوم می‌آورند و شاهد دامپ شدیدی در قیمت خواهیم بود.

نحوه برداشت و دریافت توکن های ایردراپ شده

برای دریافت توکن‌های ایردراپ‌شده، معمولا باید فرایندی را طی کنید که طی آن لازم است صلاحیت خود را ثابت کنید. این کار با نام Claim کردن شناخته می‌شود. معمولا در سایت رسمی پروژه، بخشی را پس از ایردراپ ایجاد می‌کنند که کاربران با وارد کردن آدرس کیف پول خود یا اتصال آن، می‌توانند بررسی کنند که آیا مشمول دریافت پاداش شده‌اند یا خیر.

کلیم کردن یک فرایند کلی و یکسان نیست و با توجه به پروژه متفاوت است. برخی از پروژه‌ها خودشان به صورت خودکار جوایز را به کیف پول کاربر واریز می‌کنند. برخی پروژه‌ها در تاریخ خاصی از حساب کاربر اسنپ شات می‌گیرند؛ به این معنا که وضعیت حساب کاربر را در تاریخی مشخص بررسی می‌کنند و با توجه به نتیجه، او را مشمول یا مردود اعلام می‌کنند. در هر صورت نحوه برداشت توکن‌ها را باید از طریق وب‌سایت و مراجع اصلی دنبال کنید و حواستان باشد در دام سودجویان و کلاهبرداران نیفتید. بهترین کیف پول ارز دیجیتال برای شرکت در ایردراپ ها را می توانید در این مقاله ببینید و انتخاب و نصب کنید.

بهترین منابع برای اطلاع از ایردراپ ها

چند سایت مختلف برای اطلاع از ایردراپ‌ها وجود دارد که با مراجعه به آن‌ها می‌توانید شرایط پروژه‌های مختلف را بررسی و در آن‌ها مشارکت کنید. برخی از این سایت‌ها عبارت‌اند از:

 • سایت Airdrop.io
 • سایت Airdropalert.com
 • سایت Dappradar.com
 • سایت Airdropbob.com
 • سایت Coinmarketcap.co

سایت‌ها و تقویم‌های ایردراپی فراوان هستند و این‌ها تنها چند نمونه از معروف‌ترین آن‌ها بودند. به جز مراجعه به این سایت‌ها، روش دیگر این است که در توییتر یا مدیوم جستجو کنید و به دنبال حساب‌هایی بگردید که کارشان معرفی ایردراپ است. در این مورد نمونه‌های وطنی خوبی هم داریم که به زبان فارسی محتوا تولید می‌کنند و می‌توانید از آن‌ها هم کمک بگیرید. فقط کاملا حواستان باشد گرفتار اکانت‌های تقلبی نشوید و به هر پروژه‌‌ای اعتماد نکنید، جوانب احتیاط را رعایت کنید و ریسک‌های این کار را هم بپذیرید.

آخرین ایردراپ ها به شرکت کنندگان

 1. ایردراپ GMRX: این ایردراپ به شرکت کنندگان در کمپین فضای مجازی داده شده است. برای شرکت در این ایردراپ فقط باید در نرم افزار توییتر، توییت میزدید! این ایردراپ به هر فرد حداقل 500 دلار داده شده است.
 2. ایردراپ اترفای: این ایردراپ به صورت استیک ETH و ایجاد نقدینگی قابل پیگیری بود. در این ایردراپ به کاربران حداقل 200 دلار داده شده است.
 3. ایردراپ portalcoin: این ایردراپ مانند GMRX به مشارکت کنندگان در کمپین مجازی اهدا شد و حداقل 200 دلار به ولت هر شخص واریز شده است.

جمع‌بندی

ایردراپ‌ها واقعا فرصت‌های جذابی هستند که می‌توانند مبالغ هنگفتی را وارد حسابتان کنند. با این‌همه این به آن معنا نیست که به‌سادگی می‌توانید سود کلانی به دست بیاورید (البته در موارد بسیار نادر چنین اتفاقی هم ممکن است). ایردراپ‌ها انواع مختلفی دارند؛ ممکن است کاملا رایگان باشند یا ممکن است نیازمند پرداخت هزینه و انجام اموری مانند استیک کردن، تراکنش زدن، بریج زدن، سواپ کردن یا مواردی از این دست باشند. گاهی ممکن است پروژه‌ها به شرکت‌کنندگان شبکه‌های تستی خود توکن هدیه بدهند یا به افرادی که زودتر از بقیه به پروژه پیوسته‌اند، پاداش‌های جذابی اختصاص بدهند. اگر می‌خواهید یک منبع درآمد خوب داشته باشید، ایردراپ‌ها گزینه‌های قابل قبولی هستند که البته باید برای آن‌ها زمان بگذارید. در این مطلب جزئیات این موارد را بررسی کردیم و امیدواریم جای سوالی برای شما باقی نمانده باشد. اگر غیر از این است، مشکلات یا سوالات خود را با ما در میان بگذارید.

انسیه آرزومندی
0 0 رای ها
امتیازدهی به مقاله
اشتراک در
اطلاع از
guest

2 نظرات
قدیمی‌ترین
تازه‌ترین بیشترین رأی
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها
hasan
hasan
1 ماه قبل

airdrop portalcoin ro key variz mikonn?

امیر رضوانی
مدیر
1 ماه قبل
پاسخ به  hasan

درود، ایردراپ پورتال دیروز به افرادی که واجد شرایط بودن داده شده، برای دریافتش میتونین به سایت https://crystaldash.co/ مراجعه کنین. فعلا نصف توکن هایی که برنده شدید قابل برداشت هست. 50 درصد بعدی تا 4 ماه اینده واریز میشه.