شت کوین چیست؟ چرا به آنها شت کوین گفته می شود؟

شتخیلی‌ها دنبال این هستند که یک‌شبه پولدار شوند. در بازار ارز دیجیتال قصه‌های این‌چنینی را از افرادی که به سرعت ثروت‌مند شده‌اند، زیاد شنیده‌ایم. آن‌ها معمولا روی یک شت کوین سرمایه‌گذاری کرده‌اند و نتیجه‌اش را بلافاصله دیده‌اند. اما این شت کوین چیست؟ چرا عده‌ای سرسختانه مخالف آن‌ هستند و عده‌ای دیگر با شدت فراوان، سنگ آن را به سینه می‌زنند؟ دلیل این مسئله در ماهیت شت کوین نهفته است. آکادمی گرانمایه در این مطلب قصد دارد شت کوین‌ها را زیر ذره‌بین ببرد و از جزئیات آن‌ها حرف بزند. اگر شت‌ کوین باز هستید یا دوست دارید از زیر و بم این نوع از ارزهای دیجیتال سر در بیاورید، مطلب پیش‌رو مناسب شماست.

منظور از شت کوین چیست؟

مطابق معمول بحث را با توضیحی در مورد مفهوم موردبحث شروع می‌کنیم. شت کوین (Shitcoin) به آن دسته از ارزهای دیجیتال گفته می‌شود که نه بنیاد مشخصی دارند، نه ارزش خاصی دارند، نه هدف و کاربردی دارند و حتی نقشه راه مدونی هم ندارند. خالقان آن‌ها هم معمولا ناشناس هستند و اصلا معلوم نیست چه سوابقی در دنیای ارز دیجیتال دارند. به همین خاطر است که به آن‌ها شت کوین گفته می‌شود؛ به این معنا که اصلا ارزشی ندارند. خیلی از مواقع هم نام‌های عجیب یا احمقانه‌ای دارند؛ چیزی مثل رمزارز پپه یکی از جدیدترین موارد شت کوین‌هاست که اتفاقا خیلی هم سروصدا به پا کرد. در مقاله انواع ارز دیجیتال به بررسی انواع مختلف ارز های دیجیتال با توجه به کارایی آن ها پرداخته ایم.

نخستین بار در سال ۲۰۱۰ بود که این اصطلاح برای رمزارزهای فاقد ارزش به کار برده شد و از آن به بعد، مردم این دارایی‌ها را با این نام می‌شناسند. معمولا طرفداران سرسخت بیت کوین، تمام رمزارزهای دیگر را شت کوین و بی‌ارزش می‌دانند. این ارزهای دیجیتال برای سرمایه‌گذاری گزینه‌های قابل قبولی نیستند و اگر بخواهید برای خرید آن‌ها هزینه کنید، در حقیقت دارید کار بسیار پرریسکی انجام می‌دهید. با تمام بی‌ارزشی شت کوین‌ها، رشدهای عجیب و غریب کوتاه‌مدت این رمزارزها عاملی وسوسه‌انگیز است که باعث می‌شود برخی از افراد، به سمت آن کشیده شوند.

نحوه تشخیص شت کوین ها

برای اینکه بفهمید یک ارز شت کوین است یا نه، کار سختی پیش رو ندارید. با توجه به چند ویژگی مشخص، می‌توانید به سادگی به این مسئله پی ببرید. البته این ویژگی‌ها صرفا مربوط به شت کوین‌ها نیستند و خیلی از ارزهای دیجیتالی که چنین شاخصه‌هایی دارند، به احتمال بسیار فراوان اسکم و کلاهبرداری هستند. هم‌چنین این مشخصات، تنها نشانه‌هایی نیستند که می‌توان بر اساس آن‌ها شت کوین بودن یا نبودن یک پروژه را تشخیص داد و گاهی عوامل دیگری نیز قابل بررسی هستند. این مسئله را نیز در نظر بگیرید که شت کوین‌های برتر و باسابقه‌تر وضعیت بهتری نسبت به رمزارزهایی دارند که ناگهان سروکله‌شان پیدا می‌شود و به همین شکل هم ناپدید می‌شوند.

  • پامپ و دامپ و دستکاری قیمت: یکی از مهم‌ترین شاخصه‌های شت کوین‌ها، پامپ شت کوین و دامپ‌های شدید آن است. رمزارز شیبا اینو را در نظر بگیرید. این شت کوین چند ماه پس از لانچ، به شدت رشد کرد و سرمایه‌گذاران خود را به سود بسیار قابل توجهی رساند. درست همین موقع بود که خیلی‌ها چشمشان به سمت این ارز دیجیتال چرخید و دقیقا در سقف قیمتی اقدام به خرید آن کردند؛ به این امید که بتوانند سود فوق‌العاده‌ای از آن دریافت کنند. اما درست از همان موقع بود که ریزش شیبا شروع شد. البته در برهه‌های زمانی مختلف باز هم شاهد چندین مرتبه پامپ شت کوین این رمزارز بودیم؛ اما در سمت مقابل دامپ‌هایی هم که اتفاق افتاد، شدید بودند و قیمت شیبا بسیار ریزش کرد.
  • وعده سودهای هنگفت و بازگشت سرمایه: معمولا یکی از اصلی‌ترین نشانه‌های یک شت کوین، وعده‌های عجیب و غریبی است که به مخاطبان خود می‌دهد. ۱۰۰۰ برابری شدن مبلغ سرمایه‌گذاری یا تبلیغاتی مشابه، همگی نشان از آن دارد که با شت کوینی طرفیم که در نهایت منجر به ضرر سرمایه‌گذار خواهد شد. خیلی از مواقع پیش از آنکه بتوانید سرمایه را از پروژه خارج کنید، چشم باز می‌کنید و می‌بینید که صاحبان پروژه تمام پول‌ها را برداشته‌اند و پا به فرار گذاشته‌اند.
  • توسعه‌دهندگان نامعلوم: سابقه توسعه‌دهندگان و تیم پروژه می‌تواند نقطه قوت آن باشد. شت کوین‌ها از این منظر چیزی برای ارائه ندارند و معمولا تیمی از افراد ناشناس و بدون هویت آن را ایجاد و راه‌اندازی می‌کنند. حتی دلیل راه‌اندازی پروژه‌های شت کوین هم قابل قبول نیست و چون هدفی پشت این کار نیست، دلیل مناسبی هم برای آن وجود ندارد.
  • نقشه راه نامعلوم و مبهم: کار راحتی است که بخواهیم در مورد چیزهایی وعده بدهیم که اصلا معلوم نیست کی و چگونه قرار است اجرایی شوند. معمولا در نقشه راه‌ شت کوین‌ها (اگر اصلا نقشه راه داشته باشند) حرفی از نحوه رسیدن به هدف‌ها زده نمی‌شود و فقط از مسائل جذاب و کاربرپسند صحبت می‌شود. اگر پروژه‌ای چیزی درباره قابلیت‌هایش نگفته است و مسیر رسیدن به اهدافش نیز نامعلوم است، باید آن را فاقد ارزش بدانید و از لیست خود حذف کنید.
  • تبلیغات بیش از حد در شبکه‌های اجتماعی: معمولا طرفداران شت کوین‌ها در بازه‌های زمانی مختلف، نام شت کوین‌هایی را در شبکه‌های اجتماعی مدام تکرار می‌کند و باعث جلب توجه حداکثری به آن‌ها می‌شوند. خیلی از اینفلوئنسرهای شبکه‌های اجتماعی این کار را انجام می‌دهند و بدون آن‌که متوجه تبعات این قضیه باشند، با تبلیغات پر زرق و برق و جذاب، سعی در معرفی شت کوین و جذب فالوئرهای خود دارند. در این تبلیغات هیچ نکته‌ای در مورد فاندامنتال پروژه یا ارزش آن وجود ندارد و صرفا چند خط نوشته بی سر و ته و کپی‌شده از سایر پروژه‌ها را خواهید دید که همین خودش نشانه دیگری است که بی‌ارزش بودن آن پروژه را نشان می‌دهد.
  • نام‌های عجیب و غریب: باز هم پپه را مثال می‌زنیم. همین نام عجیب و غریب یکی از نشانه‌های شت کوین‌هاست. اسم حیوانات، افراد مشهور یا چیزهای عجیب و غریب معمولا روی این پروژه‌ها گذاشته می‌شود. همین حالا اگر سری به کوین مارکت کپ بزنید، می‌بینید که چقدر پروژه با نام‌های مشابه پپه یا پروژه‌هایی با نام‌های ایلان ماسک یا سایر افراد مشهور در بازار ارز دیجیتال وجود دارند که در حال معامله هم هستند و معلوم نیست عمر آن‌ها چقدر طول بکشد.
  • نقدینگی اندک در استخر نقدینگی: بسیاری از شت کوین‌هایی که سر و کله‌شان در بازار کریپتو پیدا می‌شود، در صرافی‌های غیرمتمرکز نقدینگی‌های بسیار اندکی دارند. این نقدینگی کم یکی از همان پرچم‌های قرمزی است که با دیدن آن‌‌ها باید بدانید که خطر در کمین است. شت کوین‌هایی که چنین وضعیتی دارند، عملا امکان فروش ندارند و حتی اگر بخواهید آن‌ها را بفروشید، مجبور می‌شوید با قیمتی بسیار پایین‌تر این کار را بکنید که این در نهایت چیزی جز ضرر و زیان شما را به همراه نخواهد داشت.
  • سایت‌هایی با کیفیت پایین: یکی دیگر از راه‌هایی که بر اساس آن می‌توانید به شت کوین بودن یک ارز دیجیتال پی ببرید، این است که به سایت پروژه مراجعه کنید. معمولا در همان نگاه اول می‌توانید بفهمید که برای آن سایت وقت زیادی صرف نشده است و با مراجعه به آن هیچ اطلاعاتی از پروژه دستگیرتان نمی‌شود.

به جز موارد بالا، اگر مدتی از لانچ پروژه می‌گذرد، می‌توانید بروید و ببینید که طی این مدت، چه تغییراتی در پروژه انجام شده است و وضعیت پیشرفت آن چگونه است. شت کوین‌ها معمولا این اهداف را در سر ندارند و بعد از گذشت زمان هم هیچ پیشرفتی در آن‌ها مشاههد نمی‌شود. در حالت کلی زمانی که با پروژه‌ای مواجه شدید که نه کاربرد مشخصی دارد، نه نقشه راه مدونی دارد، نه چیزی از تیم پروژه‌اش معلوم است، نه نقدینگی بالایی دارد و نه وایت پیپر و داکیومنتی برای آن وجود دارد و هم‌چنین هیچ حرفی هم از تکنولوژی‌های به کار رفته در پروژه به میان نیامده است، به احتمال فراوان با یک شت کوین طرفید.

در دوره جامع ارز دیجیتال به طور کامل آموزش انتخاب شت کوین با پتانسیل بالا به شما داده می شود.

آیا خرید شت کوین ها منطقی است؟

پاسخ این سوال منفی است. اگر دنبال منطق می‌گردید، قطعا شت کوین‌ها آن چیزی نیستند که بتوانید روی آن‌ها حساب کنید. اما اگر می‌خواهید به سود قابل توجهی برسید، شت‌ کوین‌ها می‌توانند یکی از راه‌های موجود باشند. دقت کنید که گفتیم یکی از راه‌ها؛ به این‌ معنا که خرید شت کوین‌ها تنها راه برای کسب سود از بازار ارز دیجیتال نیست. حالا فرض کنیم که با علم به این مسئله، شت کوین خریده‌اید. باید این مسئله را با خودتان حل کنید که هر لحظه ممکن است دارایی خود را به طور کامل از دست بدهید. سرمایه‌گذاری روی شت کوین‌ها بسیار پرریسک است و اصلا توصیه نمی‌شود. اگر خطرهای این مسئله را به جان می‌خرید و از دست رفتن سرمایه‌‌ای که به بازار کریپتو آورده‌اید، روی زندگیتان اثر نمی‌گذارد، آن موقع ممکن است بخواهید این ریسک را انجام دهید.

این یک اصل در بازار مالی است که سود بیشتر با ریسک بیشتر همراه است. همان‌طور که شت کوین‌ها عده‌ای را یک‌شبه به پول فراوان رساندند، دارایی خیلی‌ها را هم به صفر رساندند و کل سرمایه‌شان را نابود کردند. پس باز هم برگردیم به سوال اولیه و تاکید کنیم که خرید شت‌کوین‌ها منطقی نیست؛ حتی اگر سود خوبی از این کار به دست بیاورید، باز هم ممکن است وسوسه شوید و کل پولتان را به خرید یک شت کوین دیگر اختصاص دهید. ممکن است در یکی از همین معاملات، داراییتان به طور کامل از دست برود. شت کوین‌ها همان‌طور که مخالفان بسیار زیادی دارند، طرفداران بسیار متعصبی هم دارند که معتقدند فقط کسانی که سمت این رمزارزها می‌روند، می‌توانند درآمد خوبی از بازار ارز دیجیتال به دست بیاورند. سرمایه‌گذاری روی شت کوین‌ها مثل قمار کردن است که عاقبت خوشی ندارد. بسته به شناختی که از شخصیتتان دارید و تحلیلی که از شت کوین‌ موردنظرتان انجام داده‌اید، می‌توانید رویکرد مناسب را در این خصوص اتخاذ کنید.

تفاوت میم کوین ها با شت کوین ها

چیزی که ممکن است برخی از ما را سر در گم کند، عدم درک تفاوت میان شت کوین و میم کوین است. میم کوین‌ها هم نوعی از آلت‌کوین‌ها هستند که بر اساس یک میم ساخته و لانچ می‌شوند. میم‌ها تصاویر یا المان‌هایی هستند که ناگهان در جامعه ترند می‌شوند و خیلی‌ها آن‌ها را می‌شناسند. از همین‌جا می‌شود فهمید که میم کوین‌ها جنبه سرگرمی دارند و از این جهت، تفاوت آن‌چنانی با شت کوین ندارند.

شاید بتوان گفت مهم‌ترین تفاوت میان این دو نوع رمزارز، پشتیبانی جامعه کاربران از آن است. میم کوین‌ها بر اساس تصاویر، جوک‌ها و سرگرمی‌های ترند میان مردم ایجاد می‌شوند. به همین خاطر است که جامعه کاربران چنین رمزارزهایی، با آن‌ها ارتباط برقرار می‌کنند و از آن‌ها پشتیبانی می‌کنند. تفاوت دیگر این است که میم کوین‌ها معمولا در راستای خدمت‌رسانی به قشر ضعیف و کمک به خیریه‌ها گام‌هایی برمی‌دارند.

سایت خرید شت کوین

شت کوین ها معمولا ارز های دیجیتال ناشناخته ای هستند که به راحتی قابل خرید نمی باشند. معمولا شت کوین ها زمانی ارزش خرید دارند که در صرافی های معروف و بزرگ لیست نشده اند، به همین دلیل خرید آنها کمی سخت تر از سایر ارز های دیجیتال است، شما می توانید برای پیدا کردن سایت خرید شت کوین به سایت کوین مارکت کپ مراجعه کنید و نام شت کوین مورد نظر خود را در بخش جستجوی این سایت وارد کنید، سپس با ورود به صفحه مربوط به ارز مورد نظرتان در بخش Market می توانید تمامی جفت معاملاتی آن شت کوین و دکس هایی که این شت کوین را می فروشند را مشاهده کنید و از دکس مورد نظر خود خرید خود را انجام دهید. برای خرید راحت تر پیشنهاد می شود دکس ها یا بهترین صرافی های غیر متمرکزی را انتخاب کنید که بیشترین حجم معاملات را دارند تا به راحتی و در زمان کم و قیمت مناسب شت کوین مورد نظرتان خریداری شود. دکس ها و صرافی های غیرمتمرکز با حجم معامله کم، ممکن است قیمت بالاتری را به شما ارائه دهند.

بهترین شت کوین برای سرمایه گذاری کدام اند؟

خرید شت کوین های آینده دار و سرمایه گذاری روی آن ها یکی از پر ریسک ترین نوع سرمایه گذاری است که بسیاری از معامله گران و تحلیل گران بازار های مالی شت کوین ها را برای سرمایه گذاری به مردم معرفی نمی کنند، و اگر کسی شت کوین را برای خرید به شما معرفی کرد قطعا به دنبال سود خود است، البته شت کوین ها هر لحظه احتمال سوددهی را دارند، اما ممکن است برای همیشه قیمت های قبل خود را نبینند. اگر شما به هدف فتح بالاترین قیمت شت کوین آن را خریده اید، پیشنهاد میکنم در خرید خود تجدید نظر کنید، شت کوین ها معمولا اصلاح قیمتی نمی کنند بلکه ریزش قیمتی دارند. به همین دلیل ما نمی توانیم بهترین شت کوین برای سرمایه گذاری را به شما معرفی کنیم اما در ادامه برخی از شت کوین های معروف چند سال اخیر را به شما معرفی کرده ایم. با رعایت حد ضرر مناسب و مدیریت سرمایه اصولی + نقطه خرید مناسب می توانید مقدار حیلی کمی از این شت کوین ها را با توجه به تحلیل خود خریداری کنید. شما می توانید برای انتخاب بهتر در سرمایه گذاری در سال 2024 مقاله بهترین ارز ها برای سرمایه گذاری در سال 2024 را مطالعه کنید.

معروف ترین شت کوین های بازار کدام اند؟

جالب است که برخی از شت کوین‌ها با وجود این‌که هیچ ارزش و هدفی ندارند، توانسته‌اند به لحاظ ارزش بازار، در میان رمزارزهای برتر جای بگیرند. نمونه بارز چنین ارزهایی دوج کوین و شیباست. در کنار این دو ارز دیجیتال معروف، فلوکی و پپه هم حضور دارند و بد نیست که کمی در مورد آن‌ها توضیح بدهیم. فقط این مسئله بسیار مهم را هم باید اشاره کنیم که در مواقع بسیاری، نمی‌توان مرز مشخصی میان شت کوین های انفجاری و میم‌ کوین‌ها در نظر گرفت. ممکن است همین حالا که در حال خواندن این مطلب هستید، با خودتان بگویید که دوج و شیبا که شت کوین نیستند. بله می‌توان این مسئله را پذیرفت؛ اما با رویکردی متفاوت، میم کوین‌ها را نیز می‌توان زیرمجموعه همین ارزهای دیجیتال قرار داد. در ادامه به معرفی برخی از شت کوین های آینده دار بازار ارز های دیجیتال میپردازیم.

دوج کوین

دوج کوین در زمان نگارش این مطلب، دهمین رمزارز برتر از لحاظ ارزش بازار است. نام دوج کوین با ایلان ماسک بیشتر بر سر زبان‌ها افتاد. هر بار که ماسک توییتی در مورد دوج کوین زده است، قیمت این رمزارز با افزایش قابل‌توجهی همراه شده است. دوج کوین از کدهای لایت کوین در سال ۲۰۱۳ الگوبرداری شده است. هدف از ایجاد دوج کوین، تنها شوخی بود و هیچ ایده و هدف دیگری پشت آن نبود. ارزش بازار این رمزارز هم‌اکنون ۱۱.۶۵ میلیارد دلار است. اکنون از شیبا به عنوان سیستم پرداخت استفاده می‌شود.

توسعه‌دهندگان دوج کوین به دنبال آن بودند که چیزی خلق کنند که با بیت کوین تفاوت دارد؛ یعنی رمزارزی که همه بتوانند به آن دسترسی داشته باشند. سپس از تصویر یک سگ استفاده و به این ترتیب یکی از بزرگ‌ترین و برترین میم کوین‌های تاریخ را ایجاد کردند. به خاطر همین تصویر و کامیونیتی این رمزارز است که دوج کوین را بیشتر یک میم کوین می‌دانند تا شت کوین.

رشد قیمتی این ارز را در صفحه مربوط به دوج کوین در کوین مارکت کپ می توانید مشاهده کنید.

شیبا اینو

دومین رمزارزی که باید در اینجا به آن اشاره کنیم، شیبا اینو است که باز هم از تصویر یک سگ بهره می‌برد؛ یعنی مهم‌ترین ویژگی یک میم کوین را دارد. شیبا اینو لقب قاتل دوج کوین را برای خود برگزید و نکته جالب در مورد این پروژه این است که سازنده آن، حتی یک سنت هم برای این پروژه خرج نکرده است. او می‌خواست ثابت کند که با صفر دلار هم می‌شود کاری کرد. در همان ابتدا، تقریبا نصف توکن‌های شیبا به کیف پول ویتالیک بوترین (خالق اتریوم) واریز شد که البته او بخش اعظم آن‌ها را سوزاند.

شیبا کامیونیتی قدرتمندی دارد و افراد زیادی قیمت این رمزارز و تحولات آن را دنبال می‌کنند. این ارز دیجیتال در زمان نگارش مطلب، رتبه ۱۷ بازار را به خود اختصاص داده است و ارزش بازار ان نزدیک به ۵.۵ میلیارد دلار است. اوج قیمت این رمزارز در چهارمین فصل سال ۲۰۲۱ ثبت شد و هم‌اکنون قیمت آن تا رسیدن به آن سقف قیمتی، فاصله زیادی دارد. در مورد شیبا باید گفت که این میم کوین اکوسیستم متفاوتی دارد و انگار که دارد خودش را از سایر هم‌رده‌هایش جدا می‌کند. پیشرفت و توسعه‌ اکوسیستم این رمزارز و لانچ توکن‌های جدید آن در سال‌های اخیر، از جمله مواردی هستند که باعث می‌شوند نگاه‌ها به شیبا متفاوت از سایر شت کوین‌ها باشند.

رشد قیمتی این ارز را در صفحه مربوط به شیبا در کوین مارکت کپ می توانید مشاهده کنید.

فلوکی

فلوکی یکی دیگر از میم کوین‌ها یا شت کوین‌های با محوریت سگ است که با الهام از توییت ایلان ماسک روی زنجیره اتریوم ایجاد شد. او در سال ۲۰۲۱ در توییتر نوشت که سگی از نژاد شیبا اینو خواهد داشت که نام آن را فلوکی می‌گذارد. کمی بعد هم تصویری از سگ خود را منتشر کرد و نوشت که فلوکی به دستش رسیده است.

عملکرد فلوکی در مقایسه با دو برادر دیگر خود با لوگوی سگ (همان دوج و شیبا) بسیار ضعیف بوده است. این رمزارز هم‌اکنون در جایگاه ۱۶۱ بازار ایستاده است و ارزش بازاری در حدود ۳۰۰ میلیون دلار دارد. این شت کوین هم در سال ۲۰۲۱ به فاصله کمی از لانچ، یک پامپ شت کوین قیمتی چشم‌گیر ثبت کرد و پس از آن روند ریزشی خود را شروع کرد. قیمت فعلی فلوکی، تا رسیدن به سقف تاریخی‌اش فاصله زیادی دارد.

رشد قیمتی این ارز را در صفحه مربوط به فلوکی در کوین مارکت کپ می توانید مشاهده کنید.

پپه

این یکی از جدیدترین شت کوین‌های بازار بود که نام آن کمتر از یک سال پیش ناگهان بر سر زبان‌ها افتاد. پپه هم مانند خیلی از شت کوین‌های دیگر، در بازه زمانی کوتاهی رشد بسیار چشم‌گیری داشت. ارز دیجیتال پپه در زمان نگارش این مطلب، در رتبه ۱۲۳ بازار ارزهای دیجیتال جا خوش کرده است و ارزش بازار آن در حدود ۴۳۰ میلیون دلار است. در همان ابتدا، ارزش بازار این رمزارز حتی به یک میلیارد دلار هم رسید و همین مسئله از این رمزارز، یک شت کوین بسیار معروف و البته محبوب ساخت.

از نام این رمزارز معلوم است که با الهام از شخصیت کارتونی قورباغه محبوب، یعنی پپه ساخته شده است. می‌توان گفت این شت کوین توانست با سایر ارزهای دیجیتالی که با نماد سگ ایجاد شده بودند، رقابت کند و نشان دهد که می‌تواند از آن‌ها موفق‌تر باشد. هویت خالق این شت کوین مشخص نیست. مانند سایر همتایان خود، پپه هم رشدهای قابل توجه در کوتاه‌مدت داشت و به همین خاطر طرفداران آن بیشتر شدند.

رشد قیمتی این ارز را در صفحه مربوط به پپه در کوین مارکت کپ می توانید مشاهده کنید.

پروژه نات کوین

نات کوین یکی از پروژه های معروف اکوسیستم بلاکچین TON، ارز دیجیتال تلگرام است که سر و صدای زیادی در چند ماه اخیر بپا کرده است. نات کوین هنوز به راحتی قابل خرید و فروش نیست و در بازار سیاه خرید و فروش می شود. پروژه نات کوین از جمله شت کوین های آینده داری است که هر لحظه بعد از لیست شدن آن احتمال پامپ قیمتی شت کوین نات کوین وجود دارد. برای بررسی پروژه نات کوین می توانید به این مقاله از سایت گرانمایه مراجعه کنید. (ماین پروژه نات کوین تمام شده است!)

 جمع‌بندی

شت کوین‌ها برای عده‌ای بسیار اهمیت دارند و خیلی‌ها به اصطلاح شت کوین‌باز یا شت کوینر هستند. این افراد کارشان این است که روی رمزارزهایی سرمایه‌گذاری کنند که نه ارزشی دارند و نه کاربردی و نه به دنبال حل مسئله‌ای در دنیا هستند. اگر دنبال خالق شت کوین‌ها بگردید، معمولا دست خالی برمی‌گردید و اگر هم نقشه راهی برای آن‌ها وجود داشته باشد، عاری از توضیحاتی است که نشان از چگونگی انجام پیشرفت‌ها داشته باشد. شت کوین‌ها دارایی‌های بسیار پرریسکی برای سرمایه‌گذاری هستند و به هیچ وجه این کار توصیه نمی‌شود. با این‌همه عده‌ای با رویای کسب سودهای هنگفتی که می‌تواند زندگیشان را زیرورو کند، اقدام به خرید این ارزهای دیجیتال می‌کنند. آیا شما هم با این کار موافقید؟ یا معتقدید ارزش ندارد که سرمایه‌تان را این‌طور در معرض خطر قرار دهید؟

انسیه آرزومندی
0 0 رای ها
امتیازدهی به مقاله
اشتراک در
اطلاع از
guest

1 دیدگاه
تازه‌ترین
قدیمی‌ترین بیشترین رأی
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها
هاشم
هاشم
3 ماه قبل

بهترین شت کوینی که الان میشه خرید کدوم شت کوین هست؟